Troje niepełnosprawnych dzieci w rodzinie. Nie jest łatwo. Ale przekonują, że do losu trzeba się uśmiechać

Jest ich pięcioro: mama Agnieszka, tata Tomek, a do tego Ewa, Franek i Jaś. Mieszkają w Toruniu. Przyznają, że bywa ciężko, a państwo nieszczególnie pomaga takim rodzinom, jak ich. Radzą sobie, jak mogą. Z uśmiechem na twarzy.

Ewa ma 26 lat. Zmaga się z chorobą metaboliczną – galaktozemią. Dodatkowo jest dziewczyną z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym; ma też objawy przypominające chorobę Parkinsona – drżące ręce, co jest szczególnie uciążliwe w codziennym życiu. – To jej jednak nie przeszkadza być osobą pogodną i pomagającą innym – mówi jej mama.

Ewa skończyła liceum, mogłaby pójść do pracy, tyle… że nie ma dla niej zajęcia. Z tego powodu siedzi w czterech ścianach domu, a mamie czasami trudno jest namówić córkę nawet do wstania z łóżka. – Bywa naprawdę ciężko. Ona widzi, że my wszyscy coś robimy, pracujemy, a ona też chciałaby się czuć potrzebna. Dlatego wymyślam dla niej zadania – opowiada pani Agnieszka Oczkowska.

Franek jest nastolatkiem, chodzi do siódmej klasy podstawówki. Lubi sport, interesuje się też historią najnowszą. Urodził się bez prawego przedramienia; potem ujawniła się cukrzyca typu I, a dodatkowo jeszcze guz podwzgórza mózgu. Frankowi to jednak nie przeszkadza – jest uśmiechnięty, kilka lat grał w drużynie piłkarskiej, a teraz czeka na sportową protezę, by jak najszybciej spełnić swoje marzenie, czyli nauczyć się jeździć na rowerze.

- Mam plan, że na wiosnę będę już umiał jeździć - mówi. Gdy pytamy, co sprawia mu największy problem, słyszymy, że krojenie nożem, choć i z tym sobie radzi. - Problemem jest też wiązanie butów, ale zawsze znajduje się ktoś, kto pomoże - tłumaczy nastolatek. Szkolnych kolegów Franka najbardziej dziwi, że mimo iż nie ma przedramienia... tak świetnie gra na komputerze.

Jaś to 10-latek. Jest bardzo chorym dzieckiem, leżącym, zależnym od respiratora. Mama - prawniczka zrezygnowała z pracy, by się nim zajmować. - Jaś wymaga 24- godzinnej opieki i specjalistycznych umiejętności. Tak naprawdę jest to radzenie sobie z codziennym zagrożeniem życia. Ale mimo to, synek jest bardzo pogodnym chłopcem. Porozumiewa się z nami za pomocą mrugnięć oczami - mówi mama. - Jaś jest bardzo pocieszny i mimo tego, że nic nie mówi to zawsze, gdy nie ma go w domu, jest ogromna pustka - dodaje Franek.

Doba jest za krótka

Rodzice nie kryją, że bywa ciężko. Gdy pytamy, jak sobie radzą z codzienną logistyką, sami przyznają, że... nie wiedzą. Tata Tomek nie kryje, że doba jest za krótka, ale - co podkreśla - są normalną, szczęśliwą rodziną. Pani Agnieszka musiała zrezygnować z pracy, przeszła na świadczenie od państwa - dostaje ok. 1500 zł. Bardzo żałuje, że nie może czasami dorobić. Jako prawnik, mogłaby np. wieczorami przygotować jakiś pozew czy napisać inne pismo. Nie może. Bo dorabianie oznacza utratę prawa do świadczenia. - Te przepisy naprawdę wymagają zmiany. Przecież ja nie mówię o pracy na etacie - tłumaczy.

Po emisji rozmowy z rodziną państwa Oczkowskich dostaliśmy szereg wiadomości od słuchaczy. Napisała m.in. pani Mariola, też mama dziewczynki z niepełnosprawnością:

"Pomimo wszystkich trudności rodzina ta jest niesamowicie pozytywnie nastawiona i jak sami mówią, po prostu szczęśliwa! Podziwiam i życzę im jak najwięcej zdrowia i radości, ich córce Ewie znalezienia pracy, a Frankowi otrzymania jak najszybciej protezy ręki i nauki jazdy na rowerze!!!".

Rodzina z Torunia ma swoją stronę i swój profil na Facebooku: trojedzieci.org. Tam można znaleźć informacje, jak pomóc, np. przekazując 1 procent ze swojego podatku.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Troje niepełnosprawnych dzieci w rodzinie. Nie jest łatwo. Ale przekonują, że do losu trzeba się uśmiechać
Zaloguj się
 • gblo

  Oceniono 4 razy 4

  Zastanawia mnie " państwo nieszczególnie pomaga". Pamiętam protest niepełnosprawnych w sejmie. Obdzierani z godności,szykanowani, pozbawiani praw. Druga strona ; kościół, Godek , "ordo iuris" cokolwiek to jest i darcie mordy o zabijaniu nienarodzonych wręcz stosowanie eugeniki, szatanskie in vitro, politycy wojujący o zakaz aborcji. Pytam ,gdzie oni wszyscy są i jak pomagają lub co robią w temacie niepełnosprawnych i ich rodzin???

 • koszmarex

  Oceniono 3 razy 3

  Jakaś kumulacja wad genetycznych? Po drugim niepełnosprawnym dziecku nie zadzwoniło nic w głowach, że coś jest nie tak?

 • tadeusz.rysiakiewicz

  Oceniono 6 razy 2

  jak sie ma zle geny nie powinno sie plodzic dzieci. Sa prezerwatywy

 • bloxyx

  Oceniono 1 raz -1

  Ci, którzy ciebie spłodzili nie znali kondomów i widzisz do czego to doprowadziło. Sklecili jakiegoś homoludka...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Nawet jesli jestes niewierzacy uwazasz iz to co sie dzieje nie jest cudem samym w sobie, nawet jesli nigdy nie otworzyles umyslu na cos spoza trojkata wyro - calodobowy - robota to musisz zuwazyc, wiara sama w sobie chroni nas przed nami samymi, jest wycieraczka przed domem Pana, kaze ci co jakis czas wytrzec buty w jakims niewytlumaczlnym poczuciu iz nie wejdziesz do sacrum z blotem na podeszwach.
  Pozdrawiam

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  To jest program o wierze, kiedys Robert Harris w swoim Vaterlandzie wrzucil w dialogu ojca z synem fundamentalna istote swiadomosci chrzescijanina. Gdy syn opowiedzial iz w szkole mowiono ze te wszystkie chorowite dzieci powinno sie zabijac bo z tego tylko meczarnia jest i nic dobrego. Ojciec uzyl ostatniej broni jak mial wobec tego swiata, przypomnial ze te dzieci maja dusze i ze te dusze sa niesmiertelne i ze na te dusze czeka Bog i w tym sensie ich zycie jest tak samo potrzebne jak twoje zycie synku.
  Czesto slysze zycie sie ma jedno i jesli ktos tak sadzi to juz jest martwy choc o tym jeszcze nie wie. Zycie tajemnica jest, tajemnica niezglebiona, a na pytanie dlaczego? nigduy nie znajdziemy odpowiedzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX