Trumna z ciałem Jana Olszewskiego wystawiona w kancelarii premiera. Wśród wnoszących ją był Antoni Macierewicz

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wystawiono trumnę z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego. Trwa żałoba narodowa, która rozpoczęła się dziś o północy i potrwa do godz. 19 w sobotę.

Hołd zmarłemu Janowi Olszewskiemu oddali m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. W porannej uroczystości w KPRM poza przedstawicielami rządu, prezydenta oraz parlamentu udział wzięła też rodzina zmarłego. Trumnę z ciałem Jan Olszewskiego do budynku kancelarii premiera wnieśli m.in. Antonii Macierewicz i Piotr Naimski. Następnie została ona przejęta przez żołnierzy i ustawiona w hallu KPRM. Do księgi kondolencyjnej wpisali się m.in. prezes PiS, wicepremier Gliński, szef KSRM Jacek Sasin, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

Pogrzeb Jana Olszewskiego i żałoba narodowa

Trumna Jana Olszewskiego będzie wystawiona w hallu KPRM w piątek i hołd zmarłemu będzie można oddać między godz. 10 a 19. Również w piątek o godz. 18 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży odbędzie się msza żałobna w intencji Jana Olszewskiego. O godz. 20 trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

Główne uroczystości pogrzebowe byłego premiera zaplanowano na sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela; między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji. Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości. W sobotę o godzinie 19:00 zakończy się żałoba narodowa.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Trumna wystawiona w kancelarii premiera
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 2 razy 0

    Odchodzi z nim rowniez duch IIRP, duch bezgranicznej uczciwosci i oddania panstwu i narodowi. Po 80 latach deprawacji grup rzadzacych moja RP i narodu oby ta smierc byla przypomnieniem jaka jest rola elit i ich fundamentalnej roli w losach narodu i panstwa.
    Czesc twojej pamieci stary pepeesiaku, pierwszy premnierze po 89 ktory dawal nadzieje na budowe zdrowych podstaw panstwa.Byles dinozaurem ktorego zaden kamien rzucony nie zmorze, bedzie Pana brakowalo Panie Premierze Janie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX