"Miał ksywę Wielki Jan". Henryk Wujec wspomina premiera Olszewskiego

O 11 zaczął się pogrzeb Jana Olszewskiego. W uroczystościach uczestniczyć będzie m.in. Henryk Wujec, który poznał przyszłego premiera w latach 70. XX wieku. Jak podkreśla, bez Olszewskiego nie byłoby Komitetu Obrony Robotników.

Jan Olszewski zmarł 8 lutego. Po wojnie angażował się w obronę oskarżonych w procesach politycznych. Był postacią bardzo znaną w środowiskach opozycyjnych. Jak wspomina Henryk Wujec, Olszewskiego poznał w latach 70. na spotkaniu w mieszkaniu Jana Józefa Lipskiego. Tam spotykały się, między innymi, osoby zaangażowane w działalność Klubu Inteligencji Katolickiej.

Czytaj też: Pogrzeb Jana Olszewskiego. Kondukt przejdzie ulicami Warszawy>>>

Jak podkreśla Henryk Wujec, bez Jana Olszewskiego nie doszłoby do angażowania opozycjonistów w pomoc dla robotników represjonowanych po wydarzeniach w czerwcu 1976. A co za tym idzie, nie byłoby Komitetu Obrony Robotników. To dzięki Olszewskiemu działacze opozycji mogli pojawiać się na procesie zatrzymanych za protestu w Ursusie, który zaczął się 16 lipca 1979 roku.

- Informacja o tym, że proces się zaczyna była od Jana Olszewskiego. On został zmuszony do opuszczenia Warszawy, pracował w zespole adwokackim w Pruszkowie. I do tego zespołu trafiły rodziny represjonowanych robotników. Nie mogliśmy oczywiście wejść na salę rozpraw, tam siedzieli esbecy. Ale może ważniejsze było to, że zostaliśmy na korytarzu, tam, gdzie przebywały rodziny represjonowanych. Dzięki temu nawiązaliśmy kontakty - mówi Wujec. I dodaje, że Jan Olszewski "był tą iskrą, która spowodował ten akt solidarności, potem pomoc represjonowanym i powstanie Komitetu Obrony Robotników".

- On miał ksywkę Wielki Jan - podkreśla Wujec.

"Wielki Jan"

Gość TOK FM wspomina podręcznik, który przygotował prawnik. A z którego zatrzymywany przez milicję i SB Wujec często korzystał. 

- Nazywało się to "Obywatel a Służba Bezpieczeństwa", było tam napisane, jakie mamy uprawnienia, w oparciu o obowiązujące wtedy prawo. Człowiek był wzywany na przesłuchania, a przecież baliśmy się. A tam było napisane między innymi, że na każde pytanie można odmówić odpowiedzi na podstawie konkretnego przepisu. Jak się człowiek tych zasad nauczył, to był odporny na te szykany - wspomina były działacz antykomunistycznej opozycji.

Pogrzeb Jan Olszewskiego zaczął się o 11. Do godziny 19 obowiązywać będzie żałoba narodowa po śmierci byłego premiera.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Pogrzeb Jana Olszewskiego. "Miał ksywę Wielki Jan"
Zaloguj się
 • majacywszystkogdzies

  Oceniono 4 razy 2

  Większego szmaciarza do wspominania premiera Olszewskiego ze świecą szukać.

 • piotrus.zibi

  Oceniono 6 razy 2

  Plany miał wzniosłe , niestety przegrał z układem i SBECJĄ która dziś wraz ze swoimi kapusiami ma się świetnie

 • merydes

  Oceniono 1 raz 1

  TOKFM - z większości komentarzy wynika dla kogo jest radio TOKFM, jacy dziennikarze tacy słuchacze.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Natomiast ...ujec ma u mnie rowniez przydomek wielki, glownie z niezapomnianego reportazu z wsiawskiego magistratu, gdy pchal kolanem swoja stara w drzwiach, krzyczac pchaj sie star pchaj, a przeciez wtedy chodzilo tylko o gabinet i biurko i fotel, czyli niby niewiele.

 • mgrstepien

  Oceniono 8 razy 0

  Wielki Jan wygrał Wojnę, choć przegrał kiedyś bitwę z TW Bolkiem, Kiszczakiem i jego SB-ecką armią kapusiów.

 • merydes

  Oceniono 1 raz -1

  Pan Lech Wałęsa w dniu pogrzebu Jana Olszewskiego na swoim koncie na Twiterze napisał -"Widze ze jest tak jak 13 grudnia 1981. Prezes wyspał się, przeczytał Gazetę Wyborcza na swój temat i jako ostatni przybył do kościoła gdzie wszyscy tylko na niego czekaja. „Panstwo” PIS na jednym zdjęciu. Do października 2019 roku" – napisał Wałęsa. Po chwili napisał - "Upadek dyktatora. Te miny mówią same za siebie". I dalej: "Te miny mówią same za siebie. Oni nie sa myślami na pogrzebie sp Premiera Jana Olszewskiego. Oni sa myślami co bedzie z nimi po wyborach do europarlamentu i parlamentarnych i prezydenckich. Wiatr nadzieji na zmiany,powiał juz z Gdańska". --Panie Wałęsa, niech się pan opamięta, popełnia pan samobójstwo polityczne serwując mowę nienawiści w mediach społecznościowych i to w tak uroczystym dniu, w którym cała Polska żegna premiera Jana Olszewskiego.

 • jankolaska

  Oceniono 5 razy -1

  był miernym premierem byłby doprowadził z antkiem do wojny z Rosją może prawnikiem i był ale dla ludzi pracy to nie zrobił nic robotnik za prę groszy tyra u chama za komuny byłeś pracownikiem mieszkanie żłobki przedszkola kolonie wczasy a dziś co co rugi cham oszukuje państwo pracownika i ci co wleźli po plecach ludzi pracy na stanowiska mają miliony a robolom chrzanią o wolności a sami opływają w milionach

 • elasp

  Oceniono 9 razy -1

  Przypomnijmy przy okazji, jak Jan Olszewski (personalnie) i jego rząd jako całość byli niszczeni przez dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i tygodnika "Wprost". Jakie kubły pomyj wylewali na nich i jedni, i drudzy.

  Przypomnijmy niesławne obalenie tego rządu, znane jako "nocna zmiana", między innymi przez Lecha Wałęsę, obecnego "obrońcę demokracji".

 • lord-p

  Oceniono 3 razy -3

  ależ się pisowsko-truskich trolli naleciało. Jeszcze tydzień temu większość z nich nie wiedziała kto to Olszewski, a dziś bohater pierwszej klasy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX