Przekop Mierzei Wiślanej. "Wszystkie drzewa, które miały być wycięte, zostały wycięte"

Wycinka jest zakończona. Wszystkie drzewa, które miały być wycięte, zostały wycięte - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Jerzy Krefft.

Drewno, które zostało po wycince ma być uprzątnięte do końca lutego. Natomiast do końca marca ma trwać sprzątanie gałęzi. Wycinka oburzyła ekologów.

Na Mierzei Wiślanej ma powstać kanał żeglugowy w ramach programu "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w latach 2016-2022". Celem programu - jak zaznacza resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - jest zapewnienie bezpieczeństwa i obronności w regionie poprzez otwarcie Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie oraz na inne istniejące drogi wodne.

Kanał żeglugowy ma doprowadzić także do zniesienia istniejących barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski - informowało MGMiŻŚ. Według resortu jego realizacja będzie również gwarancją swobodnej żeglugi statków.

Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa. Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

Eksperci wątpią w ekonomiczny sens przekopu Mierzei Wiślanej.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Wycinka drzew pod przekop Mierzei Wiślanej zakończona
Zaloguj się
 • tulius

  Oceniono 5 razy 3

  No i gitara, brawo prezes! xddd

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Zuchy tempo iscie pisowskie, brawo.

 • miloz1

  Oceniono 1 raz 1

  Eksperci na żołdzie sąsiedzkim mają wątpliwości.

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 0

  Po nas choćby potop?
  Czy zwrot biblijny bardziej stosowny: «Widzicie to wszystko? Zaprawdę powiadam wam, nie zostanie tu kamień na kamieniu, który by nie był zwalony.»?

 • rzydeta

  Oceniono 5 razy -1

  "Ziemię a wodę zostawując" - tymi słowy klasyk opisywał najazdy tatarskiej ordy. Nie przypuszczał biedak, że w przyszłości te słowa jak ulał będą pasowały do rodzimej (aczkolwiek sterowanej z obcej stolicy) kaczystowskiej hordy.

 • indan

  Oceniono 5 razy -1

  Dla PiS-mord zabraknie miejsca w piekle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX