Święto Chrztu Polski 14 kwietnia. W tym samym dniu, co rocznica powstania ONR

Święto Chrztu Polski ma być obchodzone 14 kwietnia - zdecydował Sejm. Platforma Obywatelska chciała przesunięcia tej daty o jeden dzień - 14 kwietnia to bowiem również rocznica powstania Obozu Narodowo-Radykalnego.

Ustawa głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, "zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Święto ma mieć charakter państwowy. Za głosowało 279 posłów, przeciw było 125, od głosu wstrzymało się 14 posłów. Wcześniej posłowie odrzucili dwie poprawki zakładające zmianę daty na 15 kwietnia. Zgłosił je w imieniu klubu Wojciech Król (PO-KO).

Nowe święto 14 kwietnia. To również rocznica powstania ONR

- 14 kwietnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny, skrajnie prawicowy, o charakterze faszystowskim. Biorąc pod uwagę tę datę, można domniemywać, że jest to próba wprowadzenia skrajnych narodowców, ksenofobów i antysemitów do polskiej polityki - argumentował Król podczas drugiego czytania projektu.

Podczas prac nad ustawą jej sprawozdawca poseł Dariusz Piontkowski (PiS) przypomniał, że podczas pierwszego czytania projektu na sejmowej komisji kultury większość posłów uznała, że upamiętnienie przyjęcia chrztu przez Mieszka I jest ważne, by przywrócić w świadomości Polaków moment, kiedy państwo polskie zaistniało na mapie Europy.

- Nie da się rozłączyć przyjęcia chrztu i początków państwowości polskiej (...) Nie znamy dokładnej daty chrztu, większość historyków uznaje jednak, że prawdopodobnie odbyło się to w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. Taką datę zaproponowali wnioskodawcy - powiedział Piontkowski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Święto Chrztu Polski 14 kwietnia. W tym samym dniu, co rocznica powstania ONR
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Fakt, Eskimosow nie udalo sie wychrzcic ale to juz nie nasz problem.

 • indan

  Oceniono 3 razy 1

  Nigdy nie stanę obok brunatnego oszołoma z ONR-u.

 • rzydeta

  Oceniono 3 razy 1

  Kogoś to jeszcze dziwi, że kaczystowski okupant, dla którego wzorami są kurasie, ognie, inki i inni bandyci, korzysta z każdego pretekstu, aby dowartościować współczesne naziolstwo kopiące i opluwające kobiety. Wszak tylko wśród takiego bydła mogą jeszcze szukać poklasku. Normalni ludzie tylko czekają, aby całą tę bandę zapakować do bydłowozów i odesłać ciupasem do "ciepłego człowieka" na Białoruś. No dobra, może nie cała, trochę kempów, szydłów, kuchcińskich i innej przyłębskiej hołoty trzeba osądzić w trybie doraźnym, aby dać odstraszający przykład ewentualnym naśladowcom.

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  Sejm upiekł dwie pieczenie na jednym "ogniu"...

 • lodzermensz1

  0

  1. Data 14 kwietnia 966 r. jest konstrukcją intelektualną wykoncypowaną przez historyków. W rzeczywistości nie jesteśmy pewni nawet czy miało to miejsce rzeczywiście w 966. Ustalenie daty dziennej 14 kwietnia odbyło się na takiej zasadzie, że chrzczono wówczas ważne osobistości w Wielkanoc, a właśnie wtedy odbywała się Wielkanoc 966 r. Krótko mówiąc - lipa.
  2. Bez wątpienia państwo Polan zaistniało wcześniej niż jego władca Mieszko podjął decyzję o chrzcie. Trudno powiedzieć jak długo wcześniej, czy wiązało się to z tatusiem, czy dziadziusiem Mieszka. Opowieści Galla Anonima o Siemowitach można włożyć między inne legendy dynastyczne. Nie ma jednak wątpliwości, że już w latach 20. X wieku w Wielkopolsce zaczęły powstawać nowe, dobrze obwarowane grody. W latach 40. X wieku powstało Gniezno.
  3. Wątpliwości budzi też ocena tego czym zarządzał Mieszko. Czy było to już państwo, czy też prywatne przedsięwzięcie dynastyczne, o charakterze biznesowym, polegające na handlu niewolnikami, skórami i pośrednictwie w handlu między strefą bałtycką a karpacką i naddunajską? Teoretycy państwowości, prawa i historycy spierają się o to w ostatnim czasie. Tak czy inaczej dumę każdego Polaka powinno budzić to, że nasz wielki książę Mieszko zbijał kasę na najazdach na ziemie sąsiednie (czyli na najazdach na Śląsk, Pomorze, Polskę środkową i Mazowsze), w celu pozyskania niewolników, którzy następnie za pośrednictwem wielkiego targu niewolników w czeskiej Pradze, byli sprzedawani do krajów muzułmańskich. W zamian za to Mieszko otrzymywał srebrne dirhemy, które mógł rozdawać swoim poplecznikom, które oni przerabiali na ozdoby dla swoich kobiet. W ten sposób tworzył system personalnych zależności, który stał się fundamentem warstwy urzędniczej przyszłego państwa.
  Jest co świętować!

 • andgad

  Oceniono 2 razy 0

  A mi się wydaje, ze w Wielką Niedzielę czyli 25! Chrzty obecnie tez są w Wielką Niedzielę!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX