Manuela Gretkowska: Kościół w Polsce zamienił się z łaskawcy w moralnego oprawcę

Manuela Gretkowska mówiła w TOK FM, że Kościół zniszczył szacunek do siebie, bo nie robi w Polsce tego, co głosi. Zdaniem pisarki, papież Franciszek w pewnym sensie usprawiedliwił osoby, które zrzuciły z cokołu pomnik ks. Henryka Jankowskiego.

Pisarka Manuela Gretkowska komentowała w rozmowie z Piotrem Najsztubem w TOK FM obalenie pomnika księdza prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku oraz pozycję Kościoła w Polsce. 

Jej zdaniem, papież w pewnym sensie usprawiedliwił osoby, które zrzuciły pomnik księdza z cokołu. - Powiedział, że gniew ludu jest wyrazem gniewu bożego. A więc myślę, że obalenie tego pomnika, to był gniew boży. Bo ile czasu można chodzić wokół takiego totemu zbrodni i czekać na to, że jakaś ustawa go zmieni - tłumaczyła. 

Według pisarki Kościół łamie prawo "na wszystkich płaszczyznach: wchodząc w politykę, biorąc pieniądze, które mu się nie należą". - Kościół zniszczył szacunek do siebie, bo nie robi w Polsce tego, co głosi. Prawo moralne, które sankcjonuje jego pozycję, zostało zniszczone. I on nie próbuje tego naprawić. To jest najgorsze - stwierdziła. 

Czytaj też: Archidiecezja Warszawska odpowiada na zarzuty. Chodzi o kardynała Kazimierza Nycza

PiS i Kościół: To nie sojusz, to zawierzenie

Gospodarz audycji, Piotr Najsztub, dodał, że jego zdaniem najgorsze jest to, iż przywódca partii rządzącej publicznie głosi i wierzy w to, że Kościół jest jedynym źródłem moralności. 

- Jedynym, nie ma żadnego innego źródła moralności. I teraz, jeżeli widzę już nawet nie sojusz, tylko takie zawierzenie partii rządzącej, temu, a nie innemu Kościołowi, to wydaje się, że to jest jakieś połączenie, które zatruje nas wszystkich - mówił dziennikarz. 

Zdaniem Gretkowskiej owo zatrucie już się jednak dokonało. - Zobacz, ile osób popiera coś takiego. Gdyby był jednoznaczny gniew i opór wyrażony niechodzeniem do kościoła, buntem, to musiałoby się to zmienić, a tego nie ma - wyjaśniała. 

Czytaj też: Stosunek do Kościoła poróżni Koalicję Europejską? "Różnimy się. Ale fundamenty porozumienia są"

Prowadzący program zaznaczył, że nawet jeśli ludzie przestaliby chodzić do kościoła, to nic by to nie zmieniło. - Ten kościół przecież w bardzo małym stopniu zależy od hojności wiernych, nie potrzebuje jej - stwierdził.

- Bo ma hojność od państwa i to państwa jakichkolwiek rządów: czy lewicowych, czy prawicowych. Dlatego mówię, że Kościół przekroczył wszelkie prawo i zamienił się z łaskawcy w oprawcę. Oprawcę moralnego - dopowiedziała pisarka. 

PiS przyjął rolę ofiary

Manuela Gretkowska podkreśliła, że Kościół jako pierwszy powinien stawać w obronie pokrzywdzonych, a tymczasem kryje oprawców. 

- Kościół został ufundowany na idei ofiary. Cała idea Kościoła to jest bycie ofiarą. Zmieniło się to po 2000 lat, zwłaszcza w Polsce, że przedstawiciele Kościoła są oprawcami dzieci i nie ma potępienia. To jest najgorsze, co może być dla Kościoła, bo to jest zaburzenie jego podstaw - tłumaczyła. 

Czytaj też: Kościół nadal milczy ws. księdza Jankowskiego. "Niechęć do rozwiązywania spraw w sposób mądry tkwi w biskupach"

Pisarka zaznaczyła, że PiS, od kiedy przejął władzę, przyjął fałszywą rolę ofiary, a Jarosław Kaczyński odgrywa rolę Chrystusa. -  Bez kobiet, tylko z uczniami, bez pieniędzy. To jest podświadome wchodzenie w tę rolę. Ma do tego Boga, czyli Kościół. Idealne przymierze - podsumowała.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • o książce "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie"
 • ile kobiet w Polsce uważa się za feministki?
 • jak według Manueli Gretkowskiej zakończy się sprawa pomnika ks. Jankowskiego?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (52)
Manuela Gretkowska: Kościół zniszczył szacunek do siebie
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 23 razy 15

  Polski kościół katolicki odleciał na drugi krąg, od dawna nie ma juz kontaktu z Centralą. Ogromną szkodą dla niego był pontyfikat Wojtyły, mianowanie nuncjuszem biskupa Kowalczyka. To spowodowało ze kler się rozbestwił. Po upadku komunizmu kościół katolicki w Polsce był traktowany jak jedynak w Chinach. Przychodzili do niego z prezentami bezdzietni wujkowie, ciocie, dziadkowie, kochani rodzice, rozpieszczali go, dogadzali mu. Kościół katolicki traktowano tez jak dziecko specjalnej troski. Wybaczano mu wszystko, bo to takie biedne chore dziecko, bo on nie rozumie, bo go obowiązuje celibat, bo oni nie znają zycia w cywilu, bo oni tacy samotni, itd.
  Kościół stosując proste zabiegi socjotechniczne wpoił nam wizerunek małego, biednego Jezusiczka, na sianku, w zimnej oborze, obok bydląt, które klękały. U katoliczek wzbudza to niezmiennie instynkt maciezyński, u katolików, odpowiedzialnośc za rodzinę. Nikomu nie pozwolę skrzywdzic dziecka. I w ten sposób zatarła postac dorosłego Jezusa Chrystusa, lenia, nieroba, nieuka, który zabrał wielu rodzinom ojca jedynego zywiciela, dziadka, brata, i stworzył z nimi komunę, która zyła na koszt naiwnych ludzi. Która dązyła do obalenia legalnej władzy, obiecywała królestwo niebieskie i inne cuda jak Kaczyński z Morawieckim w kampanii wyborczej. Jezeli w tym kraju są tacy dewoci jak Wałęsa, który nie wierzy w winę Jankowskiego bo nie ma dowodów, a wierzy w Boga, na którego istnienie tez zadnego dowodu nie ma, to ręce opadają i wielki smutek ogarnia człowieka.

 • larsek

  Oceniono 19 razy 13

  Pomóżmy WIOŚNIE uporządkować te relacje. Partia POPIS-u tego nie zrobią....

  Przyjdzie WIOSNA i zdmuchnie POPIS z przybudówkami, najwięcej będzie Watykańczykom żal...
  Mam nadzieje, ze Biedroń i jego WIOSNA wreszcie odstawi od naszych podatkowych pieniędzy POPIS + Watykan. Kto chce wybrać "mniejsze zło" niech się nie dziwi jeżeli ponownie w rządzie zobaczy Pana Gowina i Krzywogębego jako doradce, Sikorski tez przyszedł do PO z PIS.

 • pinio67

  Oceniono 11 razy 9

  1. Ostatnia rzecz jaka mnie martwi to fakt, że kościół sam sobie szkodzi.
  2. "Pastwo" to abstrakt. Nie państwo wzmacnia kościół - czynią to ludzie, którzy w strukturach państwa są.
  3. Kościół jako instytucjonalny wymiar religii jest najstarszą i najohydniejszą społeczną trucizną. Jest najstarszym i najbardziej wyrafinowanym mechanizmem podporządkowywania sobie ludzi, narzucania i sprawowania władzy. Jest najstarszym pretekstem i praprzyczyną milionów trupów, mordów całych narodów, ras, kultur. Jest najohydniejszym mechanizmem bezwzględnego dzielenia ludzi i szczucia ich przeciwko sobie. Jest kwintesencją (niesłusznie przypisanej Goebbelsowi) zasady, że powtórzone 1000 x kłamstwo staje się prawdą.
  4. Kościół jest psychologiczną kwintesencją władzy - a nie moralności. Im prymitywniejsza władza (i tzw. lud) - tym bardziej go potrzebuje.

 • wiosnanasza

  Oceniono 10 razy 8

  przecież Nycz się nie stało

 • 11krzych

  Oceniono 9 razy 7

  Wbijcie sobie wszyscy do łbów (pani Manuela Gretkowska też), że kościół rzymskokatolicki nie ma 2000 lat, tylko około 1700. Nie mylić chrześcijaństwa (to taka religia) z kościołem katolickim ( to taka organizacja przestępcza wykorzystująca chrześcijaństwo jako zasłonę dymną dla swojej działalności).

 • kuba161048

  Oceniono 11 razy 7

  Kościół to struktura na wskroś mafijna lub jak kto woli komunistyczna .
  Tu już nie ma co reformować to trzeba izolować i tępić bo całkowicie wytępić tego się nie da.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 5

  Kościół zawsz byl OPRAWCĄ!
  Teraz pod naciskiem (międzynarodowej) opinii społecznej, zgrywa łaskawcę.
  Bije się w piersi, polski episkopat skłonny jest nieco ustąpić i zgodzić się na zmniejszenie ilośc lekcji religii...
  Ale to są jaja, proszę koleżeństwa, to są jądra,
  By nie powiedzieć Jądra Szewskie!

 • wejsunek47

  Oceniono 7 razy 5

  brak piątej klepki skutkuje wiarą w żydowskie bajki o cudach na gwoździu..

 • cozano

  Oceniono 4 razy 4

  "Prowadzący program zaznaczył, że nawet jeśli ludzie przestaliby chodzić do kościoła, to nic by to nie zmieniło."

  Wsparcie polityków dla krk wynika w zdecydowanym stopniu od od chodzeniu ludzi do kościoła. Gdy kościoły zaczną świecić pustkami, to i większość obecnych polityków przestanie się obnosić ze swoją religijnością, wręcz przeciwnie.
  Podejrzewam, że Jarek równie dobrze zna 10 przykazań, jak hymn Polski. Patriotę i katolika robi z siebie w zależności od potrzeb politycznych, a nie wiary.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX