Strajk nauczycieli. Sławomir Broniarz podał datę protestu. Będzie trwać do odwołania

Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP, zapowiedział, że strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia. Nie wiadomo jednak, kiedy protest się zakończy.

Jak wyjaśnił Sławomir Broniarz, do 25 marca wśród nauczycieli będzie przeprowadzone referendum w szkołach, przedszkolach i innych placówkach opiekuńczych. Strajk będzie możliwy, o ile w referendum weźmie udział co najmniej połowa uprawnionych i większość z nich opowie się za strajkiem. 

Jak dodał, gotowość do wzięcia udziału w referendum deklaruje ponad 75 proc. szkół, bo tyle placówek weszło w spór zbiorowy z rządem.

Datą rozpoczęcia strajku nauczycieli będzie 8 kwietnia. Jak podkreślił przewodniczący, będzie to strajk do odwołania. Decyzję o jego odwołaniu podejmie prezydium zarządu ZNP. Datę strajku wybrano nieprzypadkowo: protest rozpocznie się dwa dni przed startem egzaminów gimnazjalnych i na tydzień przed egzaminami ósmoklasisty. Jak zaznaczył Sławomir Broniarz, może trwać nawet do matur.

Broniarz zaznaczył, że od poniedziałku (4 marca) rusza także kampania informacyjna skierowana do rodziców. - Robimy to z myślą o dzieciach. Spór o płace nauczycieli jest czubkiem góry lodowej niezbędnych zmian w systemie oświaty - tłumaczył. 

Zapewnił, że nauczyciele dołożą wszelkich starań, by strajk nikomu nie zagrażał: dyrektor placówki musi zostać o nim poinformowany pięć dni przed jego rozpoczęciem. 

Czytaj też: Co ze strajkiem nauczycieli? Szef ZNP: Nasza irytacja zaowocowała tym, że środowisko odrzuca strajk jednodniowy

Strajk nauczycieli. O co walczą?

Nauczyciele domagają się 1000 zł podwyżki. Na razie dostali od 121 do 166 złotych. Na początek nowego roku szkolnego, we wrześniu, mają obiecane kolejne 5 procent podwyżki. Obietnice resortu edukacji ich jednak nie satysfakcjonują i dlatego zdecydowali się na strajk. 

Czytaj też: 500 plus sposobem na dorobienie do pensji. Słowa min. Szczerskiego nie studzą nastrojów wśród nauczycieli

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Strajk nauczycieli. Sławomir Broniarz podał datę protestu. Będzie trwać do odwołania
Zaloguj się
  • takito.ataki

    Oceniono 1 raz 1

    Akurat myślą o dzieciach... Pamiętam jak w gimnazjum latośl musiała rozwiązywać po 30 zadań z matmy zadawanych z dnia na dzień, a do tego napisać wypracowanie w polskiego i pracę z biologii, bo każdy z nauczycieli uważał, że jego przedmiot jest najważniejszy.

  • 2bxornot2b

    Oceniono 1 raz -1

    Warto przy okazji uswiadomic czytelnikom czerskiej iz 6 najwiekszych globalnych koncernow medianych kontroluje 90% wszystkich mediow. Robia to oczywiscie z czystej checi niesienia informacji pod kmiecie strzechy. Ten stan jest chyba grozniejszy od monopolu na rynku obrotu ropa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX