Strajk nauczycieli. Władze Warszawy powołają sztab kryzysowy

Władze Warszawy mają w środę powołać sztab kryzysowy. W ten sposób stolica reaguje na zapowiedź strajku w oświacie. Zgodnie z zapowiedziami Związku Nauczycielstwa Polskiego protest ma zacząć się 8 kwietnia.

Jak ustalił reporter TOK FM, Krzysztof Horwat, władze Warszawy mają w środę powołać sztab kryzysowy, w związku z planowanym strajkiem nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział wczoraj (4 marca), że bezterminowa akcja protestacyjna może się zacząć 8 kwietnia.

Jak przyznaje wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska, w stolicy strajk może dotknąć 80 procent szkół i przedszkoli, bo tyle placówek weszło w spór zbiorowy, dotyczący podwyżek płac. Strajk nauczycieli dotyczyć więc będzie 200 tysięcy uczniów i przedszkolaków. - Powołujemy sztab kryzysowy, do którego przystąpią burmistrzowie wszystkich dzielnic; ale również Biuro Zarządzania Kryzysowego, Straż Miejska, Biura Kultury oraz Sportu. Będziemy chcieli organizować zajęcia dla dzieci i w najlepszym zakresie, w jakim to będzie możliwe, przygotować się do tego strajku - mówi Kaznowska. 

- Dzisiaj nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy w stanie zapewnić dla ponad 200 tysięcy uczniów zajęcia, czy też inną formę zaopiekowania. Jedno jest pewne: w tym czasie nie będzie lekcji - powiedziała wiceprezydent Warszawy.

Od dzisiaj do 25 marca w szkołach mają być przeprowadzane referenda strajkowe, w których nauczyciele zdecydują, czy rozpocząć protest. 

Justyna Suchecka, dziennikarka "Gazety Wyborczej", oceniła w TOK FM, że termin akcji protestacyjnej nauczycieli (8 kwietnia) nie jest przypadkowy. - Lepszego momentu na strajk nie ma. To środek kampanii wyborczej przed elekcją do europarlamentu (min. Anna Zalewska ma wystartować w wyborach - red.). No i egzaminy: 10 kwietnia zaczyna się ten gimnazjalistów, a od 15 ruszają testy ósmoklasisty - wyliczała Suchecka.

Jak dodała, "presja na to, żeby egzaminy odbyły się zgodnie z planem, będzie duża". - Trzeba pamiętać, że to resort edukacji i Centralna Komisja Egzaminacyjna są odpowiedzialne za przebieg egzaminów. I mają teraz problem. Mamy miesiąc, żeby się dogadać - mówiła dziennikarka "Wyborczej".

Suchecka podkreślała, że strajk nauczycieli może być "okazały". - Procedury sporu zbiorowego rozpoczęło 78 procent szkół, takiego strajku w oświacie po 1989 roku jeszcze nie było - oceniła dziennikarka. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
Strajk nauczycieli. Sztab kryzysowy w Warszawie
Zaloguj się
 • zloty_cielec69

  Oceniono 16 razy 6

  Brawo nauczyciele! strajkujcie, bo jeśli nie teraz, to nigdy!

 • kataryniarski

  Oceniono 12 razy 4

  A co to pisuarów obchodzi, co się z dziećmi będzie działo, gdy nauczyciele będą strajkować?

  Oni swoje wychowali, poupychali po spółkach skarbu państwa, a motłoch niech się martwi! - takie jest myślenie PiS.

 • onduma

  Oceniono 8 razy 2

  Zwolnic 1/3 nauczycieli. reszcie dac podwyzki. Zlikwidowac wakacje, zastapic je normalnym urlopem a reszte czasu maja pracowac opekujac sie dziecmi na koloniach w ramach poborow. Dosyc szantazu nierobow

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Apropos pedofilskich wladz wsiawy, polecam film HBO o tym jak manipulacja dzieckiem krola plastikowego popu, niczym magma wciaga swoim blichtrem w niebezpieczne zwiazki. Jak wiez emocjonalna dominujacego doroslego osobnika lamie naturalny opor i wstyd przypisany ludzkiej istocie. Jak pieniadze slawa blask poczucie bycia waznym pozwala zapomniec o tym co najwazniejsze. Jeszcze raz warto odniesc sie do klasyki chrzescijanstwa dla dzieci i nie tylko kopenhaskiego tworcy, o szkle w oku z rozbitego lustra, ktore infekuje caly organizm powodujac, ze zapominamy czym jest piekno dobro i madrosc.
  I nie zawsze mamy swoja Gerde ktorej milosc wyciagnie nas ze stanu uspienia.
  Przy okazji Andersen dokonal pewnego intersujacego odkrycia pieklo to nie gorace jezory ognia, pieklo i rozpacz to zimne lodowate beznamietne pustkowie.

 • kazek100

  Oceniono 3 razy 1

  Nie odpuszczajmy. Teraz albo nigdy. Wszystkie rządy nas lekceważyły, PiS swoim zwyczajem poszedł jeszcze dalej, pokazał butę, arogancję i ignorancję. Postulaty płacowe nauczycieli plus odwołanie Zalewskiej. Żadna tam emeryturka w Brukseli!

 • keram2225

  0

  Nauczyciele, tak trzymać! Tylko skuteczny bezterminowy strajk potrząśnie rządem (każdym).
  A jak nie pomoże, to druga tura strajku w maju, w czasie matur

 • skp110

  0

  niech nauczyciele strajkują dzieci będą mieć dłuższe wakacje. Najlepiej od teraz do pierwszego września. PRZYJĘCIE do nowych szkól na podstawie ocen z półrocza. Na studia egzaminy wstępne. Z drugiej strony nauczyciel nie uczestniczy w egzaminie tylko komisja państwowa a pilnować może i woźny. Naprawdę żaden problem że nie będzie.

 • lucek10

  0

  Czy dentystę, dewelopera, adwokata, piekarza, taksówkarza obchodzi cokolwiek, że nauczyciel mało zarabia? Czy nauczyciel płaci u nich mniej? Nie. Dlaczego więc miałby się rozczulać nad losem czyichś dzieci? To nie XIX w.! On ma pomóc w nauce, nawet nie "nauczyć" tak jak to kiedyś bylo. Więc nie ośmieszajcie się z mówieniem o "misji". Za to zakupów w sklepie się nie zrobi.

 • ajudah_one

  Oceniono 6 razy 0

  Są pieniądze na 500+ dla każdego: biednych, bogatych, alkoholików, dla uczniów, którzy w d... mają szkołę, a ich rodzice mają w d... własne dzieci; dla tych co nie płacą podatków, żyją z socjalu... Są po prostu pieniądze dla tych, co nie wpłacają na państwo żadnej składki, a czerpią garściami. Są też pieniądze dla najbogatszych, którzy tej pomocy nie potrzebują, ale im damy (500+, plany rządu na dofinansowanie zakupu nowych samochodów hybrydowych)

  Ale dla nauczycieli nie będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX