Protest rolników na placu Zawiszy w Warszawie. Podpalone opony i słoma, rozsypane jabłka

Protest rolników z AgroUnii zablokował w środę rano plac Zawiszy w Warszawie. Pojawiły się znaczne utrudnienia w ruchu w centrum stolicy.

Rolnicy z AgroUnii na przejściach dla pieszych na placu Zawiszy w Warszawie podpalili ułożone wcześniej opony. Ogień ugasiła straż pożarna. Na jezdni leżało rozsypane siano i jabłka. Rolnicy przywieźli też ze sobą martwego prosiaka, którego ułożyli na ulicy. "Wymowny obraz polskiego rolnictwa. Rozłożone na łopatki. Jesteśmy w stolicy na pl Zawiszy" - napisał na Twitterze lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. 

Protest rolników na placu Zawiszy. Utrudnienia w ruchu w centrum Warszawy

Rolnicy, którzy w środę rano protestowali na pl. Zawiszy zakończyli swoją demonstrację tuż przed godziną 9 rano. Zarząd Transportu Miejskiego podał, że ruch tramwajowy został przywrócony we wszystkich kierunkach. Służby miejskie sprzątają jezdnie, na które rolnicy wysypali jabłka i na których podpalono słomę i opony.

Jak przekazała PAP Magdalena Łań z biura prasowego stołecznego ratusza, protest nie był zgłaszany miastu. Został zorganizowany jako zgromadzenie spontaniczne. Dodała, że sprawdzane będzie teraz, czy protestujący nie uszkodzili infrastruktury miejskiej. Nie jest wykluczone, że ratusz będzie się domagał zwrotu kosztów, które ewentualnie poniesie na naprawy spowodowane przez protestujących.

Protest rolników z AgroUnii. Nie pierwszy raz

To już kolejny protest rolników z AgroUnii w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W grudniu 2018 roku na kilka godzin zablokowali autostradę A2 w Pruszkowie. Pod koniec stycznia rolnicy blokowali drogi w całym kraju. W końcu w lutym AgroUnia pojawiła się przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Rolnicy żądają, przede wszystkim, zmiany polityki rolnej i ochrony interesów polskiej wsi. Narzekają na to, że zagraniczne koncerny dyktujące ceny na rynku i oskarżają rządzących o sprzyjanie dużym firmom. Rolnicy proponują, między innymi, by produkty pochodzące z Polski były oznaczone biało-czerwoną flagą.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Protest rolników na placu Zawiszy w Warszawie
Zaloguj się
 • agat21

  Oceniono 6 razy 6

  wasz brak szacunku dla żywych cierpiących istot jest niewyobrażalny, brak szacunku dla ich zwłok porażający, nie mam grama współczucia dla takich kreatur

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 4

  Rolnicy nadal nie zauwazaja iz ich los i tak jest o niebo lepszy od mieszczucha. Placi za chate roczny podatek rolny ktory wynosi tyle co miesieczna danina emeryta za blokowe scierwo. Dostaje doplaty do gruntu i produkcji aktualnie ma wakacje bo to przednowek i moze sobie jezdzic i protestowac, placi skladki KRUS marzenie mieszczucha i zazdrosci miastowym tego ze nie moze dostac zwrotu z PIT, gdyz jak wiadomo nie placi podatku dochodowego korzystajac z sektorow ytrzymywanych w sferze budzetowej, martwi sie glownie tym ze znow za malo

 • zdzisiopierdzisio

  Oceniono 4 razy 4

  Czas na program „ROLNIK 1.000.000. + „ no i dalej darmowy ZUS-ik, odszkodowania od wiatru, ulew, suszy czyli specjalny program „C...J WIE CO JESZCZE+„

 • jahodovy

  Oceniono 1 raz 1

  Protestujący rolnicy, wasz brak szacunku do istot żywych i żywności jest przerażający. Są regiony na świecie gdzie ludzie głodują, a wy wyrzucacie (nie pierwszy raz) żywność na drogę, bo co? Bo mało macie dotacji? Mało dopłat? Mało przywilejów? Chcecie płacić ZUS zamiast KRUSu? Jeśli zawód rolnika wam nie odpowiada, przekwalifikujcie się! Co stoi na przeszkodzie? Fryzjer, sklepikarz, dekarz, murarz - to tylko kilka opcji.
  Wasz brak poszanowania mieszkańców Wwy, którzy bez waszych palonych opon mają wystarczająco dużo smogu, świadczy o waszej ignorancji i arogancji.

 • mmmmm19

  0

  Brak szacunku pracuje w mieście, ale wychowałem się na wsi. Żaden z was sobie nie wyobraża ile Ci ludzie wkładają w to pracy i jakie koszta ponoszą, dopłaty tysiąc złoty do hektara, policz koszta paliwo, nawozy, środki ochrony roślin. Nawet ci się to w głowie nie mieści ile to kosztuje. A żywność jest marnowana po cichu, wiecie ile jabłek zgniło jesienią pod drzewami

 • jahodovy

  0

  Czekam na artykuł analizujący szczegółowo wpływy do budżetu państwa z rolnictwa versus wydatki z budżetu na rolnictwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX