Chory na boreliozę walczy z miastem o opryski przeciw kleszczom. "Robię to dla innych"

Chory na boreliozę mieszkaniec Katowic toczy z urzędnikami bój o opryski przeciw kleszczom. Władze Katowic są przeciw i argumentują, że środki owadobójcze zabijają także pożyteczne gatunki.

Marek Matyszczak choruje na boreliozę. O opryski przeciwko kleszczom walczył z władzami miasta już w ubiegłym roku - wówczas akcja w mediach społecznościowych poskutkowała. Jednak w tym roku władze Katowic nie chcą się już na opryski zgodzić.

- Jest to decyzja skonsultowana z ekologami. Jeśli zabraknie pożytecznych owadów, to także będzie miało negatywny wpływ na nasze zdrowie - tłumaczy rzeczniczka katowickiego urzędu miasta Ewa Lipka. Dodaje, że świadomość przeprowadzenia oprysków sprawia, że wiele osób przestaje się przed kleszczami zabezpieczać. Efekt tego jest taki, że bywają wobec nich bezbronni. Przedstawiciele władz miasta podkreślają, że opryski zabiją nie tylko kleszcze, ale również np. pszczoły. Tak stało się w ubiegłym roku na placu Pod Lipami, gdzie po opryskach antykleszczowych ziemia usłana była martwymi pszczołami. 

Marek Matyszczak zapowiada jednak, że nie odpuści. - Ja tego nie robię dla siebie, robię to dla innych. Z całym szacunkiem dla ekologów, zdrowie i życie ludzi jest ważniejsze niż owady. Łatwo to mówić komuś, kto nie wie, czym jest borelioza - tłumaczy w rozmowie z reporterką TOK FM. Jednak władze Katowic w tym roku, zamiast oprysków, planują zorganizować kampanię edukacyjną na temat boreliozy i chorób odkleszczowych.

Kleszcze już aktywne

Choć do lata pozostało jeszcze kilka miesięcy, kleszcze już są aktywne. Świadomość tego, że przenoszą groźne dla człowieka choroby, jak właśnie borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu, jest już dość powszechna.

Jednak kleszczom wciąż towarzyszy wiele stereotypów, m.in. dotyczących unikania ugryzień. Nieprawdą jest, że pomóc w ochronie przed kleszczami może ciemne ubranie, które włożymy, wybierając się na spacer do lasu - kleszcze są bowiem ślepe. Mitem jest również przekonanie, że kleszcze żyją w lasach - spotkać je można również w parkach czy na skwerach w centrach miast.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Kleszcze i opryski przeciw kleszczom. Chory na boreliozę walczy z władzami Katowic
Zaloguj się
 • dobrylos

  Oceniono 1 raz 1

  Jesienne wypalanie łąk skutecznie likwidowało kleszcze , a pszczoły w tym czasie spokojnie śpią w ulach.

 • katowiczanka

  Oceniono 3 razy 1

  Ten Pan jest chory nie tylko na borelioze, ale i na głowę. Brawo Urząd Miasta nie dajcie się zmanipulować jakiemuś jednemu pieniaczowi.

 • jola1955opole

  0

  a może by tak zamiast chemii skorzystać z mądrości przyrody zamiast ją truć? są rośliny , które odstraszają kleszcze. Ale choć rosną w przydrożnych rowach czy trawnikach, to tam ich nie znajdziemy. Króciutko skoszone trawniki i rowy są idealnym środowiskiem dla kleszczy, w którym nie mają wrogów, za to wielu żywicieli-psy, koty, i ludzie. Te rośliny to:ROŚLINY ODSTRASZAJĄCE KLESZCZE
  WROTYCZ. Wyróżnia się ostrym korzennym zapachem, który zawdzięcza olejkowi eterycznemu (uwaga, zawiera trujący tujon!). Odstrasza on nie tylko kleszcze, ale również komary, muchy czy mszyce. Kiedyś używano go również do tępienia wszawicy i świerzbu. Chodź niektórzy kojarzą wrotycza pospolitego jedynie jako przydrożny chwast, warto wiedzieć, że znalazł on szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Dobrze sprawdza się jako alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin, pomagając w walce z chorobami grzybowymi.
  Chrzan pospolity. Wyciąg z korzeni chrzanu pospolitego nie tylko odstrasza, ale również zabija kleszcze
  Kocimiętka. Wszyscy kojarzą ja z tym, że uwielbiają ją koty. Zawiera neptalakton - związek, którego nie tolerują tak kleszcze, jak i komary.
  Clematis. Wywar z tej rośliny jest trujący dla komarów i kleszczy
  Tatarak. Olejek eteryczny tej aromatycznej rośliny zawiera ponad 80 proc. azaronu - substancji, która odstrasza kleszcze, komary, mrówki i muchy (a przy tym jest niegroźny dla człowieka).
  Cebula. Według rosyjskich naukowców, proszek z suszonej cebuli to jedna z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kleszczy.
  Jaskry
  Piołun bylica
  Czosnek niedźwiedzi
  Lawenda
  Czeremcha
  Chryzantema dalmatyńska. Kwiaty tej rośliny zawierają cynerynę i pyretrynę - substancje toksyczne dla insektów (wyciąg z nich stosuje się w wielu preparatach owadobójczych).

 • gugledoksy

  0

  najlepsze są najprostsze rozwiązania, dlatego świetnie sprawdzają się ubrania chroniące przed kleszczami, komarami, moskitami i innym robactwem, bo zakładasz i już, bezpiecznie i wygodnie. np. z firmy nano outfits, idealne w tropiki i dla dzieciaków na kolonię

 • wqcyzx

  Oceniono 2 razy 0

  Nawet pobieżny przegląd stron dla chorych na boreliozę pozwala zauważyć, że nie ma większych hipochondryków w necie niż oni. Nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX