Pluszowe zabawki na bramach kurii. Protest przeciwko postawie episkopatu ws. pedofilii: Zróbcie coś ze swoim Kościołem

W całym kraju zorganizowano protesty pod hasłem Hańba Biskupia, przeciwko postawie, zaprezentowanej przez hierarchów podczas niedawnej konferencji episkopatu ws. pedofilii w polskim Kościele. Na bramach kurii biskupich zawisły pluszowe zabawki.

Akcję zorganizowała fundacja "Nie lękajcie się" przy wsparciu Ogólnopolski Strajk Kobiet. Demonstracje odbywają się w kilkunastu miastach. Na bramach kurii biskupich zwisły pluszowe zabawki.

Manifestacje to inicjatywa fundacji "Nie lękajcie się". "14 marca 2019 Episkopat zorganizował konferencję prasową, na której napluł ofiarom Kościoła w twarz. Na której pan Jędraszewski, wspólnik pana Paetza, mówił o miłosierdziu wobec sprawców. Na której była mowa o statystykach i kwerendzie. Na której nie padło słowo „gwałt”. Na której nie padło słowo „przepraszamy”. Na której nie padło słowo „zadośćuczynienie”. Nie będzie sprawiedliwości. Nie będzie odszkodowań. Będzie kręcenie, kłamanie i „kwerendy”. Dopóki sprawę gwałtów w polskim Kościele badać będą wspólnicy gwałcicieli. Sędziowie we własnej sprawie" - napisali działacze fundacji.

W manifestacji przed warszawską kurią, przy ul. Miodowej, brała udział jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - Marta Lempart. Apelowała do katolików, by reagowali na postawę hierarchów. - Zróbcie coś ze swoim Kościołem. Powiedzcie biskupom, że mają odejść. Jesteśmy dumne, że możemy wspierać fundację "Nie lękajcie się". Będziemy z wami zawsze, kiedy będziecie nas potrzebowali - deklarowała.

Lempart oceniła, że brak reakcji wiernych na to, co dzieje się w Kościele, prowadzi do bycia współodpowiedzialnym.

- My wyzwanie panom biskupom rzuciłyśmy już dawno. My się panów nie boimy - mówiła działaczka.

Pluszowe zabawki pojawiły się nie tylko na bramach kurii biskupich. W Pile pojawiły się przed obeliskiem poświęconym pamięci kardynała Ignacego Jeża, który miał ukrywać, tuszować przypadki pedofilii.

Listę ponad 20 polskich hierarchów, którzy mieli podejmować podobne działania, przygotowała fundacja "Nie lękajcie się", która jest autorem mapy pedofilii w polskim Kościele.

- Ze złem trzeba walczyć, nie można być obojętnym, biernym. Trzeba  coś robić - mówiła reporterce TOK FM jedna z uczestniczek demonstracji przed kurią w Bydgoszczy. Inna z manifestantek pytała duchownych: Jak mają się wasze uczynki do ewangelii? Do słów i zasad Chrystusa? One są zaprzeczeniem. Mieszkaniec Bydgoszczy, z którym rozmawiała reporterka, przyznał, że prawda o skali pedofilii w polskim Kościele zostanie ujawniona. - Zadośćuczynienie zostanie dokonane wobec ofiar. I poniosą karę ci, którzy ukrywali akty pedofilii - powiedział mężczyzna.

W demonstracji w Bydgoszczy wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Hańba Biskupia to kolejna ogólnopolska akcja, która ma zwrócić uwagę na problem pedofili w polskim Kościele i postawę duchownych wobec tego zjawiska. W sierpniu zorganizowano polską edycję wywodzącej się z Irlandii akcji Baby Shoes Remember (na drzwiach kościołów zawisły dziecięce buciki), tuż przed Bożym Narodzeniem odbył się protest pod hasłem "Oskarżamy Pedofilów. Wierzymy Ofiarom".

Czytaj też: "Stawanie po stronie zła też jest złem". Krytyka PiS i "Solidarności" za postawę wobec oskarżeń pod adresem ks. Jankowskiego>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (115)
Hańba Biskupia. Akcja przed kuriami w całym kraju
Zaloguj się
 • dank-a11

  Oceniono 31 razy 29

  Co wy takie cyrki odwalacie.Przestancie chodzic do kosciola i same sie zamkna.Nie musicie miec zadnych posrednikow w relacjach z Bogiem.

 • bogucjusz

  Oceniono 27 razy 25

  Peniskopat jako autor raportu o pedofilii w Kościele to taka sama groteska, jak powołanie Dona Corleone do raportu na temat przestępczości zorganizowanej.

 • wicipinski

  Oceniono 28 razy 20

  Czas najwyższy wziąć się za pomniki protektora pedofilskiej mafii. Wstyd, żeby dzieci patrzyły na twarz faceta, który pośrednio ponosi winę za cierpienie setek ofiar. Dziwisza (wdówkę) też bym postawił przed prokuratorem. Niech opowie co wiedział nieboszczyk Wojtyła i co sam wiedział, ale nie powiedział.

 • wicipinski

  Oceniono 22 razy 18

  To ciekawe, że ludziska ciskają obelgi w stronę kleru, słusznie obwiniając klechów o zbrodnie seksualne. Biskupów obwiniają o tuszowanie i mataczenie w sprawie, ale jak klecha wyciąga rączkę po datek, albo ustalone cołaska, to potulnie uiszczają. Czy w tym kraju żyje bezwolna i bezrefleksyjna tłuszcza? Przez całe swoje życie nie dałem kościołowi nawet złotówki i jakoś nie umarłem na trąd, mój dom nadal stoi cały, a dzieci cieszą się końskim zdrowiem. Może dla tego, ze przez myśl mi nie przeszło, żeby dać wiarę w dyrdymały opowiadane o dziadku z nieba, chodzącym po wodzie żydzie i jego wniebowziętej matce?

 • 99venus

  Oceniono 23 razy 17

  Parafianie znają swoje miejsce w szeregu i im pedofilia nie przeszkadza.Władzy też nie więc nie ma o czym mówić.
  Będzie jak było ale tylko w Polsce.

 • 1sz-truten

  Oceniono 16 razy 14

  Banda sqrwysynow nie zrobi nic do momentu kiedy Pis przegra wybory , a wtedy to ludzie sami zrobia porzadek .

 • mojado_mohado

  Oceniono 15 razy 13

  W wieku 18lat świadomie odsunąłem się od Kościoła. Jestem z tego dumny bo, jak można słuchać nieżonatych facetów w babskich sukienkach mówiących, jak rodzina ma żyć i funkcjonować. Ci faceci dawno powinni zostać zmarginalizowani bo nie potrafią rozliczyć się z tak podstawowych błędów, jak gwalty na dzieciach. Wstyd!

  Wstyd dla tych wszystkich co jeszcze chodzą do KK, wrzucają na tacę i milczą, jak barany na tych kościelnych ławach. Wspieracie gwalcicieli dzieci... to mogłyby być wasze dzieci albo wnuki poszkodowane przed tych pedofilów.

  Ja mówię stop i od 12 lat jestem wolnym od tej skalanej gwałtami instytucji okraszonej miłosierną paplanina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX