Olsztyn. 6-latka zmarła z powodu powikłań po ospie wietrznej. Nie była szczepiona

W olsztyńskim szpitalu dziecięcym z powodu powikłań po ospie wietrznej zmarła 6-letnia dziewczynka. Dziecko nie było zaszczepione przeciwko ospie - poinformowała PAP powiatowy inspektor sanitarny w Szczytnie Grażyna Sosnowska.

Dziecko zmarło 28 lutego, ale ani szpital, ani służby sanitarne nie poinformowały o tym.

Wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko poinformował PAP, że w tej sprawie zostanie przeprowadzone postępowanie. - To rutynowe działanie w przypadku, gdy następuje zgon z powodu choroby zakaźnej. Czekamy na dokumentację w tej sprawie - powiedział PAP Dzisko i dodał, że wojewódzki sanepid został poinformowany o śmierci dziecka przez szpital. - To pierwszy taki przypadek od bardzo, bardzo wielu lat - dodał Dzisko.

PAP nie udało się uzyskać informacji ze szpitala dziecięcego w Olsztynie. Służby prasowe placówki potwierdziły jedynie, że doszło do takiego zdarzenia.

Dziecko nie było szczepione

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie Grażyna Sosnowska poinformowała PAP, że zmarła dziewczynka miała 6 lat i pochodziła z miejscowości Wielbark w tym powiecie. Dziecko chodziło do przedszkola i nie było obciążone zdrowotnie innymi chorobami.

- Dziewczynka nie była zaszczepiona przeciwko ospie wietrznej - dodała Sosnowska podkreślając, że w przypadku zmarłego dziecka szczepienie nie było obowiązkowe, a jedynie zalecane.

Z informacji, które posiada szczycieński sanepid wynika, że dziewczynka zachorowała ok. 20 lutego i rodzice zgłosili się z nią do lekarza rodzinnego. Kilka dni później dziecko trafiło do szpitala w Szczytnie i jeszcze tego samego dnia zostało przewiezione do szpitala dziecięcego w Olsztynie. Tam po 4 dniach dziewczynka zmarła. - Z naszych informacji wynika, że powodem zgonu dziewczynki było zapalenie móżdżku, czyli powikłanie po ospie wietrznej. To bardzo poważne powikłanie, a jednocześnie stosunkowo rzadkie. Niestety, w tym przypadku ono nastąpiło, to jest tragiczne - powiedziała Sosnowska. Przyznała, że nie pamięta podobnego przypadku.

Szefowa szczycieńskiego sanepidu powiedziała PAP, że w gminie Wielbark w ostatnich tygodniach notowany jest wzrost zachorowań na ospę wietrzną w stosunku do poprzednich lat.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Olsztyn. 6-latka zmarła z powodu powikłań po ospie wietrznej. Nie była szczepiona
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 2 razy 2

  Rodzice zaś mają zapalenie móżdżków od kilku lat, skoro nie szczepili.

 • wsx

  0

  To nie jest szczepienie obowiązkowe i nie ma tu znaczenia czy kogoś stać czy nie, nie da się szczepic wszystkimi szczepionkami na wszystkie choroby. Tu niestety zdecydował pech że powikłania były tak poważne.

 • anders76

  0

  A podobno zdrowiej jest od czasu do czasu zachorowac niz sie szczepic.

 • Wieslaw Szasz

  Oceniono 2 razy 0

  Zero empatii, zmarło na życzenie rodziców i powinni ponieść za to konsekwencje prawne. Czym 6-cio letnie fziecko zasłużyło na śmierć? Tylko głupocie rodziców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX