1953 - pechowy rocznik kobiet. Wygrały przed Trybunałem Konstytucyjnym, ale ZUS twierdzi, że za późno

Chodzi o kobiety, które urodziły się w 1953 roku i zdecydowały się na przejście na wcześniejszą emeryturę. Trybunał Konstytucyjny uznał, że powinny otrzymać wyższe świadczenia, ale ZUS uważa, że czas na zmianę decyzji w ich sprawie już minął. TK badał sprawę dwa i pół roku.

Choć kobiety urodzone w 1953 roku wygrały przed Trybunałem Konstytucyjnym wyższe emerytury, większość z nich pieniędzy nie dostanie. Wszystko przez to, że badanie zgodności z konstytucją przepisu reformy emerytalnej z 2013 roku zajęło ponad dwa i pół roku. ZUS bezradnie rozkłada ręce i mówi, że kilka miesięcy temu upłynęły terminy na zmianę decyzji.

Okazuje się, że ponad 100 tysięcy kobiet znowu może czuć się pokrzywdzonych. Sprawa dotyczy tych z nich, które skorzystały z wcześniejszej emerytury. Zgodnie z reformą z 2013 roku, gdy przechodziły na normalną emeryturę, ZUS potrącał im to, co już wcześniej otrzymały. Trybunał uznał, że to niezgodne z konstytucją, ale to może niewiele dla nich zmienić.

Waloryzacja emerytur 2019. Jaka kwota emerytury od 1 marca?

- Niestety Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie uchyli wszystkich decyzji. Każdy, kto nie zgadza się z decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ma do dyspozycji drogę sądową - mówi rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz i tłumaczy, że zakład może przeliczyć emerytury tylko wtedy, jeśli od pierwszej decyzji w tej sprawie nie upłynęło jeszcze 5 lat.

Problem w tym, że kobiety urodzone w 1953 roku osiągnęły wiek emerytalny w 2013 roku i to wtedy wnosiły o ponowne przeliczenie świadczeń. W 2018 roku minął więc pięcioletni termin na wznowienie postępowania. 

Ekspert ostro recenzuje trzynastą emeryturę. "Cyniczne zagranie"

Warto pamiętać, że kobiety objęte wyrokiem mają jedynie 30 dni od jego publikacji na złożenie skargi w ZUS-ie. To oznacza, że trzeba to zrobić do 23 kwietnia.

ZUS szacuje, że gdyby musiał wypłacić wyższe świadczenia wszystkim kobietom objętym wyrokiem, oznaczałoby to koszt przekraczający miliard złotych rocznie.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (22)
Emerytury. Kobiety urodzone w 1953 roku wygrały w TK, ale ZUS tego nie uznaje
Zaloguj się
 • joankb

  Oceniono 5 razy 5

  To jest chore.
  W ten sposób, mając w ręku TK, można uwalić KAŻDE roszczenie.

 • harry.s.totteles

  Oceniono 5 razy 5

  Pis z Przyłębską usprawnili działanie TK, 2.5 roku rozpatrywali aż się zdezaktualizowało, dbają o budżet.

 • 1moja

  Oceniono 5 razy 5

  "...ale ZUS twierdzi, że za późno ..." ale gdyby to szlo o emerytury /PRZYMUSOWO zafundowane przez podatnika/ ich przewielebnych zlotych cielcow z kosciolka toby nigdy nie bylo za pozno czy za wczesnie.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 4 razy 4

  Rocznik 1953 zrzuci się na emeryturę+.

  Genialne w swoje prostocie.

 • tete.a.tete

  Oceniono 4 razy 4

  I ZUS nie ma tego miliarda??? A na emeryturę + ma. Kolejny cud nad Wisłą!!!

 • jadeit.2

  Oceniono 4 razy 4

  To na cholere jest Trybunal Konstytucyjny, skoro jego wyroki sa tylko teoretyczne I mozna je wrzucic do kosza na smieci??

 • zarliwy

  Oceniono 3 razy 3

  Nauczycielstwo z żądaniami, niepełnosprawni też cosik się odgrażają, teraz na czas nie załatwiona sprawa kobitek emerytek - wybory tuż tuż, a wam pisokatole coraz więcej się piedroli.

 • wojtusz

  Oceniono 3 razy 3

  Pięknie Was wyru****i, kobietki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX