Według danych GUS żyjemy krócej. Ekspert: "To zaskakujące zjawisko"

Utrzymujący się drugi rok z rzędu spadek średniej długości życia w Polsce to niepokojące zjawisko - ostrzega profesor Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, który był gościem radia TOK FM.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które opisał "Dziennik Gazeta Prawna", statystyczne życie 60-letniego Polaka czy Polki skróciło się względem 2017 roku o półtora miesiąca, a w przypadku osoby w wieku 65 lat - o 1,3 miesiąca.

Profesor Szukalski nie ukrywa, że jest tymi informacjami zaskoczony. - W ciągu ostatniego ćwierćwiecza w zasadzie corocznie mieliśmy do czynienia z wydłużaniem się trwania życia - mówi. Dodaje, że największe zdumienie budzi u niego nie sam fakt spadku długości życia, ale to, że utrzymuje się on drugi rok z rzędu.

- Po pierwszym roku wydawało się, że ten spadek jest na tyle niewielki, że nie powinien niepokoić - przyznaje Szukalski. Poza tym, jak dodaje, raz na jakiś czas jednoroczne spadki zdarzają się we wszystkich krajach i jest to w demografii normalne zjawisko. - Czasem czynniki czysto pogodowe sprawiają, że umieralność trochę wzrasta. Wystarczy, że mamy do czynienia z długą, surową zimą albo przedłużającym się okresem upału - wyjaśnia. 

Podkreśla jednak, że spadek utrzymujący się przez dwa lata powinien niepokoić.

Pozytywne strony

Spadek średniej długości życia można tłumaczyć m.in. znacznym zwiększeniem liczby zgonów. W 2018 roku było ich najwięcej od zakończenia II wojny światowej. Z kolei przyczyn tych zgonów, według Szukalskiego, na razie nie da się jednoznacznie określić. - Statystyka jest publikowana przez GUS z bardzo dużym opóźnieniem, a bez niej my - demografowie - poruszamy się jak we mgle - wyjaśnia.

Profesor zauważa, że w całej sytuacji można też doszukać się niewielkiego plusa. - ZUS w przypadku osób pobierających świadczenia z nowego systemu wykorzystuje trwanie życia do określenia świadczenia emerytalnego. Zatem w takim wypadku kwota, którą zgromadziliśmy będzie dzielona na mniejszą liczbę miesięcy, a to oznacza z kolei wyższe świadczenia. Jest to jakaś słaba pociecha - podsumowuje.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Według danych GUS żyjemy krócej. Ekspert: "To zaskakujące zjawisko"
Zaloguj się
 • kaczorbe

  Oceniono 2 razy 2

  czynnikiem głównym jest jakość jedzenia, stres i przemęczenie, kiepska opieka lekarska, jakość powietrza (przede wszystkim auta i piece a dopiero w dalszej kolejności przemysł)....mówimy o śmiesznych akcjach wyłączania prądu na godzinę czy oszczędzaniu wody, plastikach - ale zapominamy że podstawą zła jest nadmierna produkcja wszystkiego od jedzenia począwszy na ciuchach, pralkach, autach, smartfonach-których jakość obliczana jest na kilka lat użytkowania żeby można było więcej sprzedać i się wzbogacać -itd skończywszy...to przekłada się na zużycie surowców, energii, wody, tlenu itd oraz związane z tym zanieczyszczenia, niszczenie gruntów rolnych i lasów itd.....a kolejna kwestia to rosnące zaludnienie które skutkuje wszystkim powyższym...krótko mówiąc nie znamy umiaru...w niczym...

 • stas_3151

  Oceniono 1 raz 1

  no to 500+ dla emerytów aby dłużej żyli bo to prężny elektorat PiS

 • krark

  0

  Ludzie tworzący powojenny wyż demograficzny mają obecnie 64 - 71 lat, natomiast obecnie rodzi się o około 40% mniej dzieci niż w rocznikach wyżu. Stąd znaczne, choć nieproporcjonalne, zmniejszenie liczby ludności. Z tym też związany jest obecny efekt "skrócenia długości życia". Za około 10 lat tendencja się zmieni, a za następne 20 lat znowu będziemy ,jeżeli dożyjemy, świadkiem podobnego w charakterze, ale w o wiele mniejszej skali (nieproporcjonalność) efektu.

 • kka69

  0

  Jak Polacy żyją coraz krócej, to można jeszcze obniżyć wiek emerytalny, bo wielu z nich i tak nie dożywa do emerytury.
  Pasożytów i polityków nie liczę.

 • kaczorbe

  0

  od kilku lat można obserwuję w swojej firmie jak wiele osób i znajomych odchodzi przed emeryturą - czyli piedziesiat parę i sześcdziesiat pare lat...głównie z powodu nowotworów, zawałów tylko nieliczni z powodu starości....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX