Pat ws. placu Solidarności w Gdańsku. Zdenerwowany Guzikiewicz na konferencji Dulkiewicz

Prezydent Gdańska apeluje do wojewody o zmianę decyzji, która dała "Solidarności" wyłączność na organizowanie uroczystości przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Dotyczy to 4 czerwca, kiedy miasto planowało uczcić tam pierwsze częściowo wolne wybory spotkaniem przy symbolicznym okrągłym stole.

"Solidarność" Stoczni Gdańskiej uzyskała zgodę wojewody pomorskiego na organizację cyklicznych, całodobowych zgromadzeń na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku w dniach 10 kwietnia, 3 maja, 4 czerwca, 14 sierpnia i 11 listopada. Decyzja została wydana na okres trzech lat. - Celem każdego z cyklu zgromadzeń będzie uczczenie doniosłych i istotnych dla Rzeczypospolitej wydarzeń w formie zgromadzenia stacjonarnego - napisał wojewoda pomorski Dariusz Drelich w decyzji udostępnionej na stronie internetowej komisji zakładowej "S" Stoczni Gdańskiej. Wniosek o zgodę na cykliczne zgromadzenia złożył do wojewody wiceprzewodniczący stoczniowej "S" i radny PiS sejmiku pomorskiego Karol Guzikiewicz.

List do wojewody

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz skierowała w poniedziałek list do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha z prośbą o uchylenie decyzji ws. placu. - W liście piszę m.in. o tym, że Plac Solidarności to takiej clou naszej obywatelskości - z jednej strony istota naszej pamięci, a z drugiej strony bardzo mocna i głęboka tożsamość - mówiła Aleksandra Dulkiewicz na briefingu prasowym przed budynkiem Teatru Wybrzeże.

Na briefingu Aleksandry Dulkiewicz pojawił się niespodziewanie Karol Guzikiewicz ze stoczniowej Solidarności. Jak sam mówił, był "zdenerwowany". Po briefingu mężczyzna podszedł do prezydent Gdańska i zaproponował kompromis w tej sprawie. - Nie chcemy, żeby plac dzielił Polaków. Powinien być wolny od gry politycznej. Proponuję pani prezydent, żebyśmy wspólnie pilnowali, żeby nikt nie robił na nim wojny politycznej – mówił Guzikiewicz. Dulkiewicz odparła, że oczekuje od niego wycofania wniosku do wojewody pomorskiego ws. cyklicznych zgromadzeń.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Pat ws. placu Solidarności w Gdańsku. Zdenerwowany Guzikiewicz na konferencji Dulkiewicz
Zaloguj się
 • Andrzej Kuc

  Oceniono 6 razy 4

  I ja też przyjadę w tym dniu na zaproszenie Pani Prezydent i żaden Guzikiewicz czy też jakiś wojewoda nie będą mi tego utrudniać. Niech nawet nie śmią o tym myśleć.

 • indan

  Oceniono 2 razy 2

  Guzikiewicz powinien dostać ziemniakiem albo burakiem w czerep.

 • rzydeta

  Oceniono 1 raz 1

  Solidurnie nie pomylili aby pomników? Bo jak do tej pory ich bojówki otaczały szczególną atencją pomnik pewnego dewianta w czarnej kiecce. Widocznie ów kapelan musiał nieźle dogodzić niektórym swoim "owieczkom".

 • getz54

  0

  Guzikiewicz to jest człowiek nikt. To pseudonim od polecenia uruchomienia czegoś, wody w kiblu, windy, sygnalizacji świetlnej, zadymy, ,,Nacisnąc guzik,, i zadziała. To taki odpad cywilizacyjny, zakompleksiały frustrat,
  tak jak Wyszkowski, Gwiazda, Walentynowicz. Oni zyją wyłącznie dzięki nienawiści do Lecha Wałęsy. Takiemu elektrykowi się udało a nam nie. Ten ziejący nienawiścią do tej starej, prawdziwej i jedynej ,,Solidarności,, palant,
  leczy swoje urojone kompleksy broniąc pomnika Jankowskiego tylko dlatego, bo ONI chcą go zburzyc, rozwalic
  uroczystości pod pomnikiem stoczniowców tylko dlatego, bo ONI je organizują. Zniszczyc ECS wyłąznie dlatego, ze ONI je stworzyli i nie wspomnieli tam o innych. A gdzie w tamtym czasie byli ci INNI, i czym się zajmowali, cisza. Bo wstyd się przyznac do tchórzostwa. Teraz blisko 40 lat po fakcie, liczą ze ludzie zapomnieli i dopisują się do bohaterów, tak jak 7 letni wówczas powstańcy warszawscy mają teraz najwięcej do powiedzenia o powstaniu z 1944 roku. Co kraj to obyczaj.
  stworzyli i zapomnieli o innych.

 • janrobin2015

  Oceniono 10 razy -8

  Pani prezydent pokazal swoja malosc i chec zawlaszczenia uroczystosci dla siebie z ktorych to uczyni szopke polityczna. To dobrze ze Guzikiewicz wystapil z takim wnioskiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX