Strajk nauczycieli. Matury w Sosnowcu zagrożone, może być problem z wystawieniem ocen na koniec szkoły

Nie wiadomo, czy maturzyści zostaną dopuszczeni do egzaminu - alarmują władze Sosnowca. Jeżeli strajk nauczycieli będzie kontynuowany, to może zabraknąć osób, które mogłyby wystawić oceny końcowe uczniom.

Ponieważ trwa strajk, nauczyciele nie wystawili uczniom ocen końcowych - muszą to zrobić do 12 kwietnia. Od wtorku powinny się odbywać konferencje klasyfikacyjne. Jednak zatwierdzenie ocen odbywa się tylko i wyłącznie wówczas, gdy obraduje co najmniej połowa rady pedagogicznej. - Jeżeli oceny nie zostaną zatwierdzone, to w tym momencie uczniowie nie ukończą szkoły i nie będą mogli przystąpić do matury - mówi Grzegorz Walotek, dyrektor IV LO im. Staszica w Sosnowcu. 

Prezydent Sosnowca apeluje do rządu o natychmiastowe przystąpienie do rozmów z nauczycielami. - My oczekujemy, żeby słuchać nauczycieli i doprowadzić do tego, żeby uczniowie ostatnich klas liceów i techników przystąpili do egzaminu - podkreśla Arkadiusz Chęciński. 

Czytaj także: Rząd nie ma nowych propozycji dla nauczycieli. Kolejne rozmowy możliwe po egzaminach

Tegoroczny egzamin maturalny rozpocznie się 6 maja. Wcześniej jest przerwa świąteczna i długi majowy weekend. W czwartek pojawiły się informacje ze związków zawodowych nauczycieli, że istnieje możliwość zawieszenia strajku nauczycieli - który trwa od 8 kwietnia - właśnie na okres świąt. Od środy w szkołach trwają egzaminy gimnazjalne, odbywają się tylko dlatego, że do komisji egzaminacyjnych dołączono osoby spoza szkół. 

Fundusz dla nauczycieli

W czwartek ZNP poinformował o przygotowaniu specjalnego funduszu strajkowego (publicznej zbiórki) na pomoc strajkującym pracownikom szkół. Przedstawiciele rządu, z minister edukacji Anną Zalewską na czele - powołując się na stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej - przekonują, że pieniądze za czas strajku się nie należą. Inaczej na problem patrzą samorządy. Władze niektórych miast zapowiedziały, że decyzja o wypłacie należeć będzie do dyrektorów szkół.

Z badania Kantar dla "Gazety Wyborczej" wynika, że większość Polek i Polaków - 52 proc. - popiera rozpoczęty w poniedziałek strajk nauczycieli. Przeciw jest 43 proc., a tylko 5 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (17)
Strajk nauczycieli. Matury w Sosnowcu zagrożone
Zaloguj się
 • 2abc2

  Oceniono 3 razy 3

  Gdzie dobro dzieci i ich rodziców? Nie wyobrażam sobie by mój syn nie otrzymał klasyfikacji w tym roku i nie został dopuszczony do egzaminu maturalnego i powtarzał po raz kolejny klasę. Jeśli tak pogrywają z dziećmi i nami rodzicami - zwolnić tych, którzy nie potrafią dobrze wykształcić naszych dzieci, poprzez ankiety, w których dzieci same wskażą nauczyciela, który nie potrafi przekazać swojej wiedzy w sposób przejrzysty i konkretny do całej klasy by nie trzeba było korzystać z dodatkowych usług komercyjnych ( w niektórych przypadkach nawet u tego samego nauczyciela), a tę całą pensję dać temu drugiemu, a także wynagrodzić tych, którzy są teraz przy egzaminach Żądania podwyżek swoją drogą, a dobro dzieci - naszych dzieci swoją drogą. pamiętajmy - wynagrodzenie jest wypłacone za wykonaną pracę - dobrze wykonaną. Wiemy jak jest w naszych szkołach, jeden nauczyciel dba o wykształcenie naszych dzieci i robi wszystko by wiedza, którą przekazuje była dla wszystkich uczniów jasna, a inny przyjdzie posiedzi parę minut, napisze temat, poda jeden przykład i wychodzi z klasy, po czym przychodzi parę minut przed dzwonkiem. Takim nauczycielom - mówię dziękuję. Dzięki dzieciom nauczyciele otrzymują wynagrodzenie z naszych podatków - nie z konsumpcji czy budżetu unijnego, do którego też trzeba wpłacać bo nigdzie nie ma nic za darmo.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Czas cos z tym zrobic, chemia i biochemia to jedyne dziedziny ktore daja Polsce 10 swiatowa w dziedzinach badawczych. Czas na jakies radykalniejsze posuniecia w sytuacji gdy mamy 8% innowacyjnosci w eksporcie zajmujac miejsce w czwartej dziesiatce swiata. Przyszedl moze juz czas, w ktorym bo bezrozumnym postpeerelowskim egalitaryzmie wejsc w okres elitaryzmu i dokonac wreszcie decyzji budowania silnych osrodkow naukowo badawczych w oparciu o istniejace uczelnie. Czas by przyjac do wiadomosci iz nie wszyscy musza miec mature i nie wszyscy musza zajmowac sie praca papierkowa.
  Wiem wiem powiecie iz zwalniani nauczyciele nie dadza sobie rady na budowach a dostawianie kolejnych biurek w admnistracji panstwowej to zwykle marnotrawienie srodkow. Zgoda tylko ile jeszcze mozna tolerowac stan katastrofalnego poziomu na wszystkich szczeblach edukacyjnych. Oceny sa jednoznaczne 30% absolwentow liceow nadaje sie do dalszego ksztalcenia, ale presja zarabiania przez ucxelnie powoduje iz ksztalci sie rowniez te pozostale 60%.
  Czas dokonac jakiejs mierzalnosci efektow pracy nauczyciela, to co jest proste w sporcie dziedzinach scisle mierzalnych musi zostac rowniez wporwadzone w edukacji, mierzalny jest rowniez zawod aktora, bo przed kamera nie oszukasz, musisz umiec artykulowac, musisz umiec tekst, musisz miec iskre boza, musisz byc miec mimikre, i jeszcze cos czego nie da sie zmierzyc.
  Wspomne tu jednego z lepszych polskich aktorow Cezarego pazure ktorego uwazalem przez lata za kiepskiego aktora, odkad jednak daje wszechstronne popisy jako yutuber zmienilem zdanie o komisjach rekrutacyjnych na filmowkach, popatryli posluchali i przyjeli zobaczyli to cos, co wujek Czarek teraz potrafi w 15 mnut ze swada z pelna swoboda z dowcipem i elemetami warsztatu aktorskiego opowiedzie mlodym ludziom.
  No przyjmijmy wreszcie do wiadomosci iz nie kazdy bedzie aktorem nie kazdy nadaje sie na biegacza i nie kazdy musi. Zberajmy diament a piasek na budowy, przepraszam budowlancow bo to naprawde ciezka wymagajaca geometrii zmyslu przestrzennego i wyobraniz dziedzina.

 • irenevonbrick

  Oceniono 5 razy 1

  Jacy to są Nauczyciele,którzy chcą krzywdzić swoich uczniów we własnym interesie.Od Kiedy to ma być podwyżka za byle jakie nauczanie.Rząd musi opracować plan dekomunizacji i weryfikacji aktualnie zatrudnionych nauczycieli. Nie może być tak, że dzieci i młodzież powierzamy na kilka godzin dziennie ludziom pozbawionym etyki i zasad moralnych. Tacy tylko im szkodzą i deprawują.Przeprowadzić nowy system nauczania z lepszą jakością edukacji i wtedy dać lepsze pieniądze nauczycielom którzy murem stoją za swoim uczniem a nie za politykami.Ja chcę żeby dzieci były uczone tak żeby nie musiały korzystać z korepetycji.

 • irenevonbrick

  0

  Wal się ze swoja propagandą.Może jeszcze wygłosisz swój apel do przedszkolaków.Całkiem cie pojbiło

 • getz54

  Oceniono 5 razy -1

  Kochani maturzyści i wasi szanowni rodzice. Zrozumcie sytuację, nie bądzcie egoistami. Wasza postawa w tym czasie niech będzie protestem przeciwko niszczeniu przez bolszewików polskiej inteligencji. Tak jak to zrobiono w Katyniu. Bolszewikom z PiS-u na tym bardzo zalezy, zeby przerwac te resztki kodu genetycznego inteligencji, które pozostały jeszcze po rzezi Stalina I Hitlera. Gimnazjaliści wczoraj pisali egzamin. Jednym z tematów była fraszka Jana Sztaudyngera ,, skarga pomiętego,, Znacie ją. ,,Zycie mnie Mnie,, To jest powód waszego protestu.
  Mnie mnie ta bolszewicka partia PiS.
  Mnie mnie ten ocięzały intelektualnie rząd.
  Mnie mnie kościół katolicki ze swoimi zacofanymi naukami, nakazami i zakazami.
  Mnie mnie minister kultury Gliński.
  Mnie mnie minister oświaty Zalewska.
  Mnie mnie odpowiedzialny za to całe zło psychopata Kaczyński.
  Za dwa lata pójdziecie do urn wyborczych, wybierzecie wolnośc i godne zycie. Ale dzisiaj mozecie tez zawalczyc o wolnośc i godne zycie waszych nauczycieli. Odwdzięczyc się im chociazby za fraszkę Jana Sztaudyngera. Nie pozwolic na drugi Katyń, przetrącenie kodu genetycznego polskiej inteligencji przez PiS-owskich bolszewików.
  Proszę Was o to.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 2 razy -2

  Egzaminy gimnazjalne przeprowadzone przez Zalewską są nieważne.

  Komisja egzaminacyjna bez egzaminatora z uprawnieniami CKE (nauczyciel po egzaminie na egzaminatora) jest niezgodna z prawem. Wyniki egzaminu przeprowadzonego przez taką komisję są nieważne. Każdy rodzić może je podważyć (przy naborze do szkół).

 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy -3

  Matura to teraz najważniejsza karta przetargowa dla nauczycieli. Jedyna szansa na wywalczenie nie tylko pieniędzy ale i godności. Jak odpuszczą, stracą szacunek społeczeństwa, a najbardziej resztki śladowe szacunku tych, którzy teraz na nauczycieli ujadają. A rząd? Toż wybory do UE za chwilę, koncentracja idzie w stronę euro, a nie jakichś skromnych złotówek, Szydło, Zalewska chcą żyć "godnie", a nie z jałmużny. Im SIĘ NALEŻY.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX