Tyszka o opłacie przekształceniowej przy przejściu z OFE do IKE: To jest nacjonalizacja

- To jest projekt lichwiarski. To żadna sprawiedliwość dla ludzi. W zakresie tych 15 procent to jest nacjonalizacja - komentował zmiany w OFE wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15, Stanisław Tyszka.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił ostateczną likwidację OFE. Nowy system ma być oparty na trzech filarach. Chodzi o Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Indywidualne Konta Emerytalne i Pracownicze Plany Kapitałowe. Wybór, jak odkładać, ma być dobrowolny. Jeśli ktoś zdecyduje się na prywatne konto będzie musiał zapłacić 15 procent tzw. opłaty przekształceniowej. W zamian późniejsza wypłata pieniędzy nie będzie już opodatkowana. Jeśli zdecydujemy się, by pieniądze z OFE trafiły do ZUS tej opłaty nie będzie - ale ostatecznie, przy wypłacie emerytury kwota zostanie obciążona podatkiem.

Czytaj także: Zmiany w OFE według PiS. "Sprytny ruch; haracz; rząd i tak wygrał"

Pomysł "opłaty przekształceniowej" krytykował w Wywiadzie Politycznym Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz'15. - Premier w trakcie konferencji użył słowa uspołecznienie. To jest projekt lichwiarski. To żadna sprawiedliwość dla ludzi. W zakresie tych 15 procent to jest nacjonalizacja - podkreślał gość Karoliny Lewickiej.

W jego opinii "rząd szuka w ten sposób pieniędzy na realizację obietnic wyborczych". - Opcja wrzucania do ZUS, czyli worka bez dna, jest absolutnie nieopłacalna dla ludzi - przekonywał Tyszka. Jak dodawał, "tą drogą już raz poszedł Donald Tusk i Jacek Rostowski". - Nie brali żadnych opłat, ale te pieniądze zostały ludziom odebrane - wskazywał Stanisław Tyszka.

"Na piątkę Kaczyńskiego"

W Analizach TOK FM zmiany w OFE komentował Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jego zdaniem, chodzi o "finansowanie obietnic z piątki Kaczyńskiego". - Podstawowym trickiem jest przejęcie 15 procent aktywów OFE tu i teraz oraz uznanie ich za dochód podatkowy. Ten rząd jest krótkowzroczny, patrzą tylko na to, jak sfinansować obietnice. A po nas to choćby potop. Dzięki tej opłacie, resort finansów zrealizuje teraz podatek, który normalnie trafiłby do niego za kilka czy kilkanaście lat. Tu i teraz dostanie pieniądze na realizację "piątki" - komentował Łaszek.

Jak dodawał, nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób pieniądze z opłaty przekształceniowej trafią do rządu. - Znamy za mało szczegółów - mówił ekonomista FOR. Jednak przekonywał, że i tak sytuacja finansów publicznych będzie przez to lepsza. - Jeśli opłata będzie podatkiem, to trafi do budżetu. Z kolei jeśli zebrane pieniądze powędrują do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, to do ZUS trafi pewnie dużo mniejsza dotacja z budżetu - wyjaśniał Aleksander Łaszek.

Osobno na emeryturę będziemy mogli oszczędzać także w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Projekt przekształcenia OFE ma trafić do konsultacji na początku maja, wejście w życie planowane jest na styczeń 2020 r.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (44)
Zmiany w OFE. Tyszka o opłacie przekształceniowej: To jest nacjonalizacja
Zaloguj się
 • kl0ss

  Oceniono 11 razy 5

  Zabiorą nasza kasę na emeryturę, aby dać świniom i krowom.

 • miszogun

  Oceniono 10 razy 4

  ZOSTAW MOJE PIENIĄDZE ZŁODZIEJU!!!

 • lidkawozniak

  Oceniono 2 razy 2

  "Jeśli zdecydujemy się, by pieniądze z OFE trafiły do ZUS tej opłaty nie będzie - ale ostatecznie, przy wypłacie emerytury kwota zostanie obciążona podatkiem."
  To oczywiście jest argument za tym podatkiem 15%, ale niestety fałszywy. Po pierwsze została ostatnio podniesiona kwota wolna, poza tym wisi nad nami wyrok TK, który nakłada na rząd obowiązek przesunięcia jej jeszcze dalej (to, że rząd to olewa, to inna sprawa; kolejny nie musi). Po drugie nie wiadomo, co będzie za X lat, progi podatków i kwoty wolne mogą się tak kształtować, że przeciętny emeryt w ogóle nie będzie podatku płacił.

 • miszogun

  Oceniono 1 raz 1

  ZOSTAW MOJE PIENIĄDZE ZŁODZIEJU!!!

 • wadp21

  Oceniono 7 razy 1

  Tyszka! Ty palancie PiSowski. W te pędy zapisz się do partii Nienawistnego Karła gdzie Twoje miejsce , to będziesz miała możliwość zmienić politykę i kraj według swoich pomysłów. Przecież jako antysystemowiec popierałeś ich cały czas to teraz spłacą dług wobec Kukiz 15 korygując ten szatański pomysł. Tylko trzeba się tam zapisać i agitować za PiS. Twój szef - ćpun Kukiz , już nie wie jak zrobić polityczny szpagat żeby pogodzić strajkującą wraz z nauczycielami żonę z poparciem dla PiS i negacją tegoż strajku. Własnie taki jest Kukiz 15 jako całość i Ty oszołomie - Tyszko!!!!!!

 • year68

  Oceniono 7 razy 1

  Złodzieje, żadnej opłaty, a kasę ze składek oddać na zwykłe konta, a nie na IKE, które dalej można ukraść.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 1

  W PRL obiecano kupno Fiata 126p. Gdy się wpłaci wcześniej pieniądze. Potem zabrakło Fiatów 126p. Ale obietnice zostały.

 • przyganiacz

  0

  Tyszka o opłacie przekształceniowej przy przejściu z OFE do IKE: To jest nacjonalizacja

  To rządowe złodziejstwo i przekręt. W normalnym państwie nie pobiera się podatku od zgromadzonego kapitału, tylko co najwyżej podatek od zysku (odsetek) uzyskanego od tego kapitału. Jest bardzo wątpliwe, że w OFE ten zysk wyniósł 100% aby można było brać podatek od całego kapitału tak jakby był zyskiem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX