IPN tłumaczy się ze spotu ze zmienionym cytatem z "Medalionów". "To było z naszej strony niefortunne"

Instytut Pamięci Narodowej przygotował spot z okazji rocznicy powstania w getcie warszawskim. Użyto w nim cytatu z "Medalionów", który zmieniono pisząc: "Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los". Po lawinie komentarzy w mediach społecznościowych IPN przyznał, że było to "niefortunne".

Spot został udostępniony na oficjalnym profilu Instytutu Pamięci Narodowej na Twitterze.

"Obejrzyj unikalny film z #ArchiwumIPN ukazujący codzienną walkę ludzi skazanych na eksterminację w #GettoWarszawskie Archiwiści z #IPN dokonali jego cyfrowej rekonstrukcji i montażu" - zachęcali przedstawiciele instytucji.

Ponad dwuminutowe wideo otwierał kadr ze znanym cytatem z "Medalionów" Zofii Nałkowskiej, który w oryginalnej wersji brzmi: "Ludzie ludziom zgotowali ten los".

IPN słowa te jednak zmodyfikował i napisał: "Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los".

Inwencja twórców klipu nie przeszła bez echa. W mediach społecznościowych internauci zaczęli drwić ze zmienionego cytatu i udostępniać inne modyfikowane cytaty. Wszystko z hasztagiem #cytatyIPN.

Oświadczenie IPN

W piątek po południu - również na Twitterze - przedstawiciele IPN opublikowali krótkie oświadczenie, w którym czytamy: "Przyznajemy, że umieszczenie słowa »Niemcy« w nawiasie, bez wyraźnego zaznaczenia, że nie użyła go Zofia Nałkowska, było z naszej strony niefortunne. Chcieliśmy odnieść się do konkretnej sytuacji przedstawionej w filmie".

"Utworzenie warszawskiego getta, stłumienie Powstania oraz likwidacja getta zostały przeprowadzone przez Niemców, którzy wykazali się niespotykanym okrucieństwem, faktycznie gotując ludności żydowskiej taki los. Oczywiście, słowa Nałkowskiej mają wymiar dużo bardziej uniwersalny" - piszą dalej przedstawiciele instytucji i na koniec zwracają się z apelem, aby: "komentując nasze wpisy lub angażując się w dyskusję z innymi, przestrzegali Państwo ogólnie przyjętych zasad netykiety".

W piątek obchodzona jest 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. To był pierwszy taki zryw w okupowanej Europie. Walki trwały blisko miesiąc, mimo zdecydowanej przewagi Niemców.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (16)
IPN tłumaczy się ze spotu ze zmienionym cytatem z "Medalionów"
Zaloguj się
 • gesia_skorka

  Oceniono 8 razy 8

  Jesteśmy debilami i co z tego? Możecie nam skoczyć

 • gblo

  Oceniono 7 razy 5

  Głupota galopuje na całego. Proponuje temu katabasowi co palił książki , by spalił dzieło Kopernika, a IPN niech odkryje, że Kopernik była kobietą na usługach ruskiego wywiadu. Do roboty chłopaki

 • Mar Rian

  Oceniono 7 razy 5

  Niby wykształceni a debile czyli ipn

 • H2O H2O

  Oceniono 7 razy 5

  Ciekawą narrację przyjmuje IPN. Jesli ludzie to Niemcy, zatem reszta świata to kto? Nadludzie czy podludzie?

  Na serio jednak, to żałosna z kołka ciosana propaganda, aż tak nisko oceniacie możliwości intelektualne suwerena?

 • Szymon I

  Oceniono 6 razy 4

  Nie ma to, jak nasr... na stół i powiedzieć przepraszam...

 • Lojac

  Oceniono 6 razy 4

  Ipn nawet popełniając taką gafę nie potrafi rozróżnić narodu niemieckiego od rzeczywistych zbrodniarzy. Dla ipn wszystko jest proste - jak Niemiec, to musi być ten zły.

 • redakotr

  Oceniono 5 razy 3

  To w IPN norma.

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 1 raz 1

  Nihil novi sub sole...
  IPN poprawił nie dość antyniemiecką Nałkowską, a ktoś zupełnie już inny kilkadziesiąt lat temu poprawił tekst Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: "szkielet mój będzie miał w ręku sztandar ojczyzny mojej" na "szkielet mój będziesz miał w ręku, sztandar ojczyzny mojej"...
  Już nie wspomnę poprawiaczy herbu Miasta Bielska: konserwatorzy krakowscy w budynku dworcowym umieścili półorła śląskiego na polu czerwonym, a białe lilie na niebieskim - czyli abarotno, tak bardziej po krakowsku!
  No i gdyby nie ta październikowa odwilż 1956 roku, może dotąd cieszylibyśmy się Stalinogrodem zamiast Katowicami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX