Nauczyciele jadą do Warszawy. Będą protestować przed budynkiem MEN

Nauczyciele z całej Polski będą protestować we wtorek przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Manifestacja ma się zacząć o godzinie 11. Po niej prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego zadecyduje, co dalej ze strajkiem w oświacie.

"23 kwietnia o godz. 11 przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej na Al. Szucha odbędzie się ogólnopolska manifestacja. Wszystkich chcących wyrazić swoje poparcie serdecznie zapraszamy!" - poinformował na swojej stronie internetowej Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Na protest już z samego rana wyruszyli między innymi nauczyciele z Lublina. "Nauczyciele z lubelskiego ZNP jadą na protest do Warszawy. Trzy autokary z samego" - informowała na Twitterze dziennikarka TOK FM Anna Gmiterek-Zabłocka.

W związku z protestem mieszkańcy Warszawy powinni liczyć się z utrudnieniami w ruchu w rejonie al. Szucha i placu Trzech Krzyży.

Także we wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", na wniosek organizacji pracodawców, ma się rozpocząć spotkanie Prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie okrągłego stołu - informowała przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.

ZNP po południu ma podjąć decyzje co do przyszłości strajku. W niektórych szkołach pod znakiem zapytania wciąż stoją egzaminy maturalne. Do końca tygodnia powinny się odbyć rady klasyfikacyjne, na których nauczyciele wystawią maturzystom oceny końcowe. To jest konieczne, aby móc przystąpić do egzaminu.

Część pedagogów zrezygnowała z protestu, część uważa, że powinien on być kontynuowany - łącznie z nieprzeprowadzeniem egzaminów maturalnych. 

16. dzień strajku

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się 8 kwietnia tego roku. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.

Rządowe propozycje dla nauczycieli to 9 proc. podwyżki we wrześniu 2019 roku, skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji. Rząd przedstawił także nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy.

Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego w trakcie negocjacji zmodyfikowały oczekiwania (początkowo upominały się o 1000 zł podwyżki), obecnie postulują 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury: 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września bieżącego roku.

Okrągły stół

W piątek na Stadionie Narodowym ma się rozpocząć okrągły stół oświatowy. Do obrad premier Mateusz Morawiecki zaprosił niedawno rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję. Okrągły stół edukacyjny ma objąć cztery obszary: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i jakość kształcenia oraz "nowoczesna szkoła".

Uczestnictwo w rozmowach zapowiedział szef ZNP. - Na pewno będziemy - zadeklarował. Dodał jednak, że wątpliwości związkowców budzą "i miejsce, i data". - Sądziliśmy, że panu premierowi na tyle zależy na tej dyskusji, że zrobi to w możliwie najkrótszym terminie - wyjaśnił Broniarz.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (5)
Strajk nauczycieli. We wtorek manifestacja przed budynkiem MEN. Potem decyzja ZNP, co dalej ze strajkiem
Zaloguj się
 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 1 raz -1

  Tutaj Żoliborz decyduje o podwyżkach tam zróbcie pikietaz rajkową, chociaż Kusy nie ma dzieci więc mu to wisi

 • getz54

  Oceniono 2 razy -2

  Wasza determinacja w obronie własnej godności jest godna najwyzszego szacunku. Większośc z Was to kobiety, matki i zony. Mizogin z Ciemnogrodzkiej nie lubi inteligencji, gardzi lekarzami, pozwala Ziobrze ich gnębic, ponizac, Nienawidzi kobiet, a poniewaz wykonują one wiele zawodów nienawidzi nauczycielek, pielęgniarek, pracowniczek MOPS-u, urzędniczek z budzetówki. Boi się górników, stoczniowców, policjantów, wojskowych i kleru. W świetle ostatnich sondazy boi się tez więzienia. Ustawa którą napisał Ziobro o wznawianiu śledztw po 20 latach i prawomocnych wyrokach, zakłada mu kajdanki na ręce z tyłu. Po odejściu Dudka wznowi się proces o oszustwo, łapówkę dla Sawicza i nikt go nie ułaskawi. Nie poddawajcie się, oni porządzą się jeszcze nie dłuzej niz do końca pazdziernika, to zaledwie pół roku, a wcześniej z zaciśniętymi zębami zgodzą się na wasze warunki płacowe, bo liczą na Was we wrześniu, ze ogarniecie ten bałagan po Zalewskiej. Gdy wy będziecie się mierzyc z naprawianiem szkolnictwa, Zalewska będzie plądrowała w Brukseli kontenery z uzywaną odziezą i przeterminowanymi puszkami z zywnością dla kotów, bo rodzina najwazniejsza.

 • Andrzej Kuc

  Oceniono 4 razy -2

  Brawo, brawo, brawo. Jestem z Wami całym sercem

 • endrju1521

  Oceniono 5 razy -3

  Formuła okrągłego stołu, udowodni,

  jak PiS potrafi państwo, doprowadzić do absurdu demokracji !

  Na granicę pijanego snu wariata !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX