Polska wśród najbardziej homofobicznych krajów UE. Gorzej wypada tylko jedno państwo

Już po raz kolejny Polska zajęła przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe. Za nami jest tylko Łotwa.

Polska po raz kolejny zajęła przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu, analizującym poziom równouprawnienia osób LGBT. Coroczny raport jest przygotowywany przez ILGA-Europe - międzynarodową organizację pozarządową skupiającą prawie 600 organizacji z 54 krajów Europy i Azji Centralnej. 

Na pierwszym miejscu znalazła się Malta, na ostatnim zaś Łotwa, plasująca się tuż za Polską. Tęczowy ranking ILGA Europe pokazuje poziom równouprawnienia osób LGBTI (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe) w 49 krajach Europy, w tym w Polsce. Raport został opublikowany z okazji zbliżającego się - 17 maja - Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią i Transfobią. 

KPH mówi "sprawdzam" przed wyborami. Która partia podpisze Europejską Deklarację Równości?

Twórcy raportu zwracają uwagę, poprawie sytuacji mniejszości seksualnych w Polsce będzie służyć m.in. wprowadzenie prawnej ochrony par jednopłciowych poprzez np. związki partnerskie lub małżeństwo. 

Organizacja podkreśla także w swoich rekomendacjach, że zmianie ulec powinno też polskie prawo antydyskryminacyjne. Powinno ono bowiem chronić przed przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną, czy tożsamość płciową na każdym polu: w miejscu pracy, dostępie do edukacji, zdrowia, a także towarów i usług.  

Polska uznana za drugie najbardziej homofobiczne państwo Unii Europejskiej

Maj i czerwiec miesiącami parad równości

W maju i czerwcu w wielu miastach Polski odbędą się marsze równości. W sobotę 11 maja pierwszy w raz w historii miasta taki marsz odbył się także w Bydgoszczy. Wydarzenie zostało zorganizowane pod hasłem "Nie boimy się kolorów". Patronował mu prezydent miasta Rafał Bruski.

Kolejne marsze odbędą się w Krakowie (18 maja), Trójmieście (25 maja), Zielonej Górze (1 czerwca), Warszawie (8 czerwca), Olsztynie (15 czerwca), Rzeszowie (22 czerwca), Opolu (29 czerwca). 

W lipcu marsze równości przejdą ulicami Poznania i Kielc, a we wrześniu Katowic, Szczecina i Torunia. 

Deklaracja LGBT+

O tym, że w polskim prawodawstwie raczej na razie nie można liczyć na pozytywne w stosunku do mniejszości seksualnych zmiany, świadczyć może m.in. burza wokół Deklaracji LGBT+. Specjalną kartę podpisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na początku marca tego roku.

Karta LGBT+. Co jest w treści dokumentu?

W Warszawskiej Deklaracji LGBT+ znalazły się postulaty dotyczące bezpieczeństwa, edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w szkole oraz utworzenia hostelu interwencyjnego dla osób odrzuconych przez najbliższych z powodu ich orientacji seksualnej.

Jarosław Kaczyński nazwał kartę socjotechniką, w której centrum miała być bardzo wczesna seksualizacja dzieci.

Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy podkreślił w TOK FM, że prezes PiS cynicznie rozpętuje wojnę kulturową, zarzucając opozycji chęć wprowadzenia do szkół seksualizacji dzieci i brak wpływu rodziców na to, czego uczone są ich dzieci. Jak podkreślał, były to zarzuty całkowicie bezpodstawne

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Polska na przedostatnim miejscu wśród krajów UE w rankingu praw osób LGBT
Zaloguj się
 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 2 razy 2

  To chyba raczej powód do dumy, że w Polsce nie tolerujemy pedalstwa i innych zboczeń czy odmieńce powinni się gdzieś głęboko gdzieś zakonspirowany w kanałach i tam się kopulować

 • goostav234

  Oceniono 4 razy 2

  Pedalska propaganda u nas nie przechodzi?

  tak mi przykro, o k... wa tak mi przykro!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy jak widac odporni sa na kolejne pedaliady, pomimo rozwoju sieci sciezek rowerowych.

 • janrobin2015

  Oceniono 1 raz 1

  Ciesze sie z takiego wyniku. Narod jeszcze nie zwariowal.

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 1

  Prześcigniemy Łotwę. Np. lubelski wojewoda i jednocześnie wykładowca na uniwersytecie najbardziej katolickim już stanął do wyścigów. A za obrazek z tęczą- pobudka o 6 rano.

 • irenevonbrick

  Oceniono 2 razy -2

  To jest nie prawda,kłamstwo i oszustwo.Kampania wyborcza i można pluć na własne Państwo takich mamy kandydatów.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 5 razy -3

  podejrzewam że w rankingu w sprawie używania mydła bylibyśmy na podobnej pozycji... po prostu im bardziej na wschód tym "cywilizacja" bardziej mongolsko-rusińska... zróbcie takie rankingi jeszcze w Rosji czy Kazachstanie a zobaczycie że może być jeszcze gorzej niż w Polsce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX