Pomnik ks. Makulskiego zasłonięty materiałem. To reakcja na "Tylko nie mów nikomu"

Stojący przed bazyliką w Licheniu pomnik ks. Eugeniusza Makulskiego wręczajacego Janowi Pawłowi II makietę sanktuarium, został zasłonięty przez samych księży marianów, którzy opiekują się świątynią. To reakcja na nadużycia seksualne, których miał dopuszczać się duchowny. Jego historia została przedstawiona w filmie "Tylko nie mów nikomu".

Pomnik byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej został zasłonięty białym materiałem w nocy z poniedziałku (13 maja) na wtorek (14 maja). Zasłonili go opiekujący się bazyliką księża marianie. 

Postać ks. Eugeniusza Makulskiego przedstawiona została w filmie dokumentalnym "Tylko nie mów nikomu" braci Tomasza i Marka Sekielskich o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez osoby duchowne. W produkcji pojawiła się m.in. historia dotycząca byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Budowniczy bazyliki miał molestować seksualnie przynajmniej jednego chłopca. 

Autor filmu czyta w nim list, w którym jeden z obecnych księży opowiada, jak ok. 40 lat temu był molestowany przez kustosza sanktuarium maryjnego w Licheniu.

"Decyzja o dalszym losie pomnika zostanie podjęta w najbliżsej przyszłości"

Stojący przed sanktuarium monument przedstawia Jana Pawła II, który z rąk klęczącego ks. Eugeniusza Makulskiego otrzymuje makietę świątyni. Rzecznik prasowy księży marianów zamieścił na Facebooku specjalne oświadczenie.

Po filmie Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, zgromadzenie Księży Marianów opublikowało na swojej stronie internetowej oświadczenie. "W odniesieniu do oskarżeń formułowanych wobec ks. Eugeniusza Makulskiego MIC – zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym obowiązującym prawem kościelnym. Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej" - napisano. 

"Tylko nie mów nikomu". Ksiądz Dariusz Olejniczak złożył prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego

Księża marianie nie ujawnili jednak, jakie dokładnie zarzuty zostały psotawione księdzu Makulskiemu. Nie infromują także, jakie były w związku z tym postanowienia Watykanu. Autorom filmu nie udało się także dowiedzieć, dlaczego oskarżony o pedofilę ksiądz nie został usunięty ze stanu duchownego. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (13)
"Tylko nie mów nikomu". Pomnik ks. Makulskiego zasłonięty materiałem. Był kustoszem bazyliki licheńskiej
Zaloguj się
 • żararaka straszny

  Oceniono 10 razy 4

  I bardzo dobrze dosyć pomników ludzi którzy nic nie zrobili a wręcz przeciwnie i sztucznie chcę się uwiecznić ich postać w postaci pomnika lub momentu a nawet tablicy pamiątkowej

 • robertes777

  Oceniono 3 razy 3

  "Autorom filmu nie udało się także dowiedzieć, dlaczego oskarżony o pedofilię ksiądz nie został usunięty ze stanu duchownego. A co to agorę obchodzi - usunięcie ze stanu kapłańskiego? Nie to jest przecież tematem, ale żeby pedofilia się skończyła. Kapłan to Kapłan i Kościół z tym akurat niech zrobi jak uważa - to jest Ich sprawa nie TVN i GW.
  Poza tym "Biedroń wypowiedział się, że prawdopodobnie ktoś sprayem pomalował pomnik w Licheniu - takie miał podejrzenia … a może coś zlecił? Jakoś przypadkiem tamtędy przejeżdżał i zatrzymał się przy pomniku, żeby wygłosić swoje orędzie - oczekuje konkretnych działań policji i prokuratury w sprawie czynów pedofilskich osób duchownych. Zapytany przez Radio Poznań o sprawę pedofilii w Słupskim Ośrodku Kultury, podległym mu jako prezydentowi Słupska, lider Wiosny stwierdził: "Słupsk i moje działanie jest przykładem tego jak powinno działać państwo. Kiedy dowiedziałem się o tym przypadku, natychmiast odsunąłem tego faceta od pracy. Natychmiast rozpocząłem współpracę z prokuraturą przekazując wszystkie informacje". Okazuje się, że instytucje podległe prezydentowi Słupska zignorowały list opisujący pedofilię w ośrodku kultury. Nie zawiadomiono nawet prokuratury, co prokuratura z resztą potwierdziła. Dopiero po interwencji rodziców sprawą zajęła się policja. Po wyjściu z aresztu instruktorowi, dyrekcja Ośrodka Kultury umożliwiła następne spotkanie z podopiecznymi placówki. Tak wiosna, chrońmy dzieci, kobiety ble ble ble. populizm, piękne hasła

 • marudna.maruda

  Oceniono 8 razy 2

  Dzięki Sekielskiemu idzie ku normalności, choć idzie powoli,a droga daleka. KK łatwo nie odda pola, władze teoretycznie świeckie będą bronić "wartości", dopóki im się to opłaci, czyli dopóki kk zapewni napływ elektoratu. A jak nie zapewni, to kurek od kasy zostanie odcięty.

 • Paweł K.

  Oceniono 10 razy 2

  Pedofil klękajacy przed obrońca pedofili.... To najlepiej oddaje obraz kościoła katolickiego w Polsce...

 • Poczta Lotnicza

  Oceniono 4 razy 0

  Rozpustni braciszkowie stawiają sobie pomniki za życia? Cool!

 • oyayebye

  Oceniono 5 razy -1

  Teraz wiecie skąd pomysł gnoma na pomniki. Dlaczego Dziwisz wpuścił truchła rodziny prezydenckiej na Wawel. Co to znaczy mieć kwity.

 • maja Walec

  Oceniono 2 razy -2

  Czy mógłby Kacperek z ochotnikami z Gdańska przypilnować pomnika żeby go nie bezczeszczono

 • Paweł K.

  Oceniono 5 razy -3

  A co z Santo Subito co krył tych ruchaczy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX