Zaskakująca decyzja szefa MON ws. defilady 15 sierpnia. W tym roku odbędzie się w Katowicach

Doroczna defilada Wojska Polskiego, organizowana w dniu jego święta - 15 sierpnia ? odbędzie się w tym roku w Katowicach, aby uczcić trwający Rok Powstań Śląskich. Poinformował o tym w środę w Katowicach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Zdecydowałem o tym, żeby tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbyło się tu, na Śląsku, w Katowicach, żeby defilada Wojska Polskiego 15 sierpnia tego roku miała miejsce właśnie w Katowicach ze względu na doniosłość wydarzenia sprzed 100 lat – to będzie dzień przed setną rocznicą wybuchu I Powstania śląskiego – powiedział minister na konferencji prasowej.

Błaszczak przypomniał, że w ubiegłym roku Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. - To bardzo ważne wydarzenie, upamiętniające stulecie wybuchu I Powstania Śląskiego, upamiętniające odradzanie się państwowości polskiej i wielką wolę Ślązaków do tego, żeby Śląsk stanowił część odrodzonej Rzeczypospolitej – podkreślił.

Zdaniem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, organizacja tegorocznej defilady w Katowicach jest potwierdzeniem rangi i znaczenia Śląska dla Polski. - Poczytujemy to jako najwyższy wyraz uznania - podkreślił.

Do tej pory defilady z okazji 15 sierpnia odbywały się w Warszawie. Wojsko defilowało w Alejach Ujazdowskich, a ostatnio defiladę przeniesiono na Wisłostradę. Ostatnia - z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej - odbyła się 3 maja w stolicy. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (13)
Szef MON: tegoroczna defilada 15 sierpnia w Katowicach
Zaloguj się
 • Armin Wittner

  Oceniono 9 razy 5

  Raus mi z Katowic! Mamy równe drogi i chodniki a potem trzeba bedzie zaś wszystko remontować od początku! W Torumiu sibie to zróbcie albo w Częstochowie!

 • getz54

  Oceniono 1 raz 1

  LWP jak objazdowe wesołe miasteczko, jak cała dobrazmiana zresztą.

 • getz54

  Oceniono 5 razy 1

  Skoro Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu moze odbywac się w Kielcach, dlaczego nie zrobic defilady w Katowicach ?
  Obchody Dni Morza zorganizowac przy okazji dozynek w Spale, a balonowe zawody Gordona Benetta zorganizowac na terenie przyszłego mega lotniska w Baranowie. Dobrazmiana potrafi, tak jak potrafiła nakarmic konie arabskie z wiadra, resztkami po obiedzie dyrektora stadniny i jego administracji, i śliwki z kompotu tam były.......

 • granatowy tulipan pustynny

  Oceniono 4 razy 0

  ŁAŁ- to u nas w Wąchocku jak na głównej ulicy asfalt położymy może w przyszłym roku zrobią defiladę??

 • jackblack52

  Oceniono 3 razy -1

  Należało zrobić w Toruniu - przecież eo nowa stolica.

 • zdzisiopierdzisio

  Oceniono 3 razy -1

  Ta... najlepiej w kopalni niech zrobią defiladę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX