Kardynał Nycz o "Tylko nie mów nikomu": Przepraszam za łzy i ból; dziś bym wystąpił

Poruszyła mnie ogromna tragedia, ogromny ból osób skrzywdzonych ? powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z portalem Onet.pl i "Rzeczpospolitą". W ten sposób odniósł się do filmu "Tylko nie mów nikomu". Fragmenty rozmowy opublikował w środę Onet.pl.

Kardynał Kazimierz Nycz przyznał w wywiadzie dla portalu Onet.pl i dla "Rzeczpospolitej", że bardzo przeżył film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". - Jako metropolita warszawski, jako kapłan i jako człowiek przepraszam osoby pokrzywdzone za ból, łzy, za cierpienie. Każdy kadr, każda scena, każda historia opowiedziana w tym filmie wbija w fotel. Poruszyła mnie ogromna tragedia, ogromny ból osób skrzywdzonych - powiedział kardynał Nycz.

Zobacz koniecznie: Abp Sławoj Leszek Głódź przeprasza za swoje słowa o "Tylko nie mów nikomu"

Hierarcha podkreślił, że nigdy nie był świadkiem konfrontacji osoby pokrzywdzonej ze sprawcą. - Te dwie sceny z filmu są wstrząsające, bardzo przygnębiające a także przerażające w reakcjach sprawców. Ciężko w ogóle o tym mówić. Modlę się gorąco o cud uzdrowienia dla osób pokrzywdzonych – oznajmił metropolita warszawski.

Kardynał wyjaśnił, że nie wystąpił w filmie, bo ma taką zasadę, że nie wypowiada się, jeśli nie wie, w jakim kontekście zostanie użyta jego wypowiedź. Czy będzie w całości, czy nie. - Myślę, że gdybym wiedział, że film będzie głosem osób pokrzywdzonych, to nie miałbym wątpliwości. Pragnę za to przeprosić - przyznał. Zapewnił, że "dziś" by wystąpił. - Jeśli miałbym komentować sprawy mi znane, to mógłbym wyjaśnić, co zostało zrobione w tej sprawie - dodał.

"Tylko nie mów nikomu"

W sobotę premierę miał głośny film Tomasza i Marka Sekielskich, pt.: "Tylko nie mów nikomu". Dokument ujawnia nowe przypadki czynów pedofilskich przez polskich księży, traumę ofiar oraz brak reakcji Kościoła jako instytucji na tego typu zjawiska. Film ma już prawie 15 milionów odtworzeń w serwisie YouTube". 

Prymas Polski abp Wojciech Polak po premierze filmu oświadczył, że jest głęboko poruszony tym, co zobaczył. - Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła - napisał.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Kardynał Nycz o "Tylko nie mów nikomu": Przepraszam za łzy i ból. Dziś bym wystąpił
Zaloguj się
 • Jan Winnicki

  Oceniono 11 razy 11

  Czego, to te watykańskie bandziory teraz nie wymyślą, żeby tylko skołować durne owieczki.

 • Marek Piekarski

  Oceniono 6 razy 6

  Jakoś nie miał skrupułów będąc w Kołobrzegu przenieść księdza pedofila na plebanie w Barcinie gmina Kępice. Dopiero po odkryciu przez wiernych zastał zabrany zapewnie na następną parafie

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 5 razy 3

  Nycz nagle stał się "kapłanem" pełen empatii i miłości do bliźnich - to tylko pod publiczkę,bo doskonale wiedział,co się dzieje w jego kościele.

 • true_lysander

  Oceniono 5 razy 3

  Spoko, Nycz się nie stało...

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 5 razy 3

  Zapaliło się pod kuprem tak samo z siebie czy Franciszek zadzwonił w kwestii robienia z Polski drugiej Irlandii i potencjalnego spadku zysków/wpływów watykanu? Nie wierzę w ani jedno słowo wypowiedziane przez polski kler po tylu latach zamiatania każdej takiej sprawy pod dywan i pozorowania działań po każdej odsłonie problemu.

 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 2

  Nycz, nie rznij glupa. Sprawa pedofilii jest znana od dawna, chocby od czasu dzialalnosci pedofilskiej mafii na Dworcu Centralnym. Ty i tak dobrze zyjesz czy to z poprzednia czy tez obecna ekipa rzadzaca. Niedawno wywyzszyles HGW chyba w podziece za ekmisje ponad 40 tys. warszawiakow z ich mieszkan. Jestes niegodziwcem i otrzymasz w odpowiednim czasie kare od Najwyzszego , ktorego namiestnikiem na ziemi smiesz sie nazywac HIPOKRYTO !!!

 • natemat22

  Oceniono 4 razy 2

  Proszę Państwa , 11 V 2019 skończył sie katolicyzm

 • Kris P

  Oceniono 4 razy 2

  Pan Nycz ma szansę wystąpić w kontynuacji filmu. Mam nadzieję, że Sekielski go zaprosi, a ten nie odmówi. Może być ciekawie.

 • marudna.maruda

  Oceniono 4 razy 2

  No dobrze, jest "przepraszam", i co dalej? Jakoś mam obawy, że na przepraszam się skończy. Zresztą zapewne wszelkie dowody przestępstw już zapewne zdążyły zniknąć, bo prokuratura chyba jeszcze nie zdążyła zareagować. I kogo tu zamykać na 30 lat? Tylko murarzy? A kto te obiecane lepianki dla elektoratu postawi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX