Abp Wojciech Polak: powstanie fundusz dla osób wykorzystywanych seksualnie przez duchownych

Prymas Polski abp Wojciech Polak poinformował w czwartek, że trwają prace nad powołaniem funduszu solidarnościowego, który ma pomagać osobom wykorzystanym seksualnie przez duchownych.

- Zostało to zapowiedziane podczas poprzedniej Rady Stałej (episkopatu –- red.) - oświadczył prymas podczas rozmowy TVN 24.

Poinformował, że po przedstawieniu propozycji stworzenia funduszu solidarnościowego i jej akceptacji przez radę zwrócił się do prawników o opracowanie statutu funduszu.

"Mam nadzieję, że (...…) biskupi diecezjalni w sierpniu dostaną już projekt takiego statutu" - –podkreślił.

Temat przestępstw seksualnych popełnianych przez księży na dzieciach oraz przypadki ukrywania tych czynów nagłośnił w ostatnich dniach film dokumentalny braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".

Film miał swoją premierę w minioną sobotę na YouTube. Od tamtej pory odtworzono go w internecie prawie 17 milionów razy.

Prymas Wojciech Polak o walce z przestępstwami seksualnymi

- Kryzys jest spowodowany tym, że są w Kościele grzechy i przestępstwa pedofilii. Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa – - kontynuował prymas.

- To przede wszystkim bardzo mocno tkwiąca mentalność, mentalność oblężonej twierdzy, ale także, myślę, lęku, że to jest trudny problem (...). Być może komunikacja tego problemu jest trudna. Biskupi sprawy rozwiązywali, ale nie potrafili o nich mówić, na zewnątrz, nie komunikowali - ocenił.

Według prymasa, w uporaniu się z przestępstwami seksualnymi pomoże instrukcja papieża Franciszka.

- Działania Franciszka poprzez to nowe prawo, które jest w dokumencie papieskim zawarte, pomoże w sprawdzeniu i zobaczeniu, jaka ta rzeczywistość jest, czy mamy do czynienie z taką rzeczą jak tuszowanie, czy jest to rzeczywistość nieświadomości, czy obojętności, czy lęku, czy nieumiejętności rozwiązywania tych spraw -  stwierdził prymas.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (7)
Abp Wojciech Polak: powstanie fundusz dla osób wykorzystywanych seksualnie przez duchownych
Zaloguj się
 • van Koski

  Oceniono 2 razy 2

  Tak jest trzeba płacić płakać i płacić co najmniej jedno tygodniowa taca dla ofiar miesięcznie, Oczywiście ze wszystkich parafii w RP.

 • stas_3151

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wierzę! Będzie to fundusz wpierania księży pedofili aby się lepiej ukryli! Im nie można w nic wierzyć, przez 2000lat opowiadają o dobrym, wszechwiedzącym, sprawiedliwym bogu a jatki na świecie coraz większe, wojny, korupcja, mafie. I CO? to że się sami oczyszczą z pedofili to kłamstwo 'pikuś' w porównaniu z tymi wielkimi! oni tylko tak potrafią - a że durnych znajdują to inna sprawa.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 2 razy 2

  Fundusz?

  Ja to widzę tak.
  Proces, wyrok za molestowanie dla księdza i wyrok dla kierownika korporacji za tuszowanie, no i wysokie odszkodowanie dla ofiary.
  A z czego KK zapłaci, to już nikogo nie interesuje.

 • Ja TylkoJa

  Oceniono 1 raz 1

  Odpowiadać całym majątkiem a nie jakimś funduszem

 • Tadeusz Chabasiński

  0

  Fundacja to smiech na sali za czyjesz przestestepstwa maja dawac kase lepiej sprzedajcie swoje wypasione samochodynie budujcie wiecej kosciolow bo nie o taki kosciol chodzi i na koniec aby kazdy za swoje grzechy sam placil

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX