Polska to nie tylko protesty przeciwników LGBT. "Mamy rosnącą liczbę marszów równości i tolerancji". Zmianę postaw przynosi młode pokolenie

- W polskim społeczeństwie powoli zaczyna zmieniać się podejście wobec osób LGBT - przekonywali w TOK FM aktywiści walczący z homofobią. Dziś w ponad 130 krajach obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii.

17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii - coroczne święto obchodzone na pamiątkę usunięcia homoseksualizmu z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób przez Światową Organizację Zdrowia. A wydarzyło się to dopiero 17 maja 1990 roku. Święto zostało ustanowione w 2004. Obchodzone jest w ponad 130 państwach. 

LGBT a polityka

- Nie boicie się, że w tym roku to święto jest wrzucone w kocioł związany z walką i ujawnianiem kolejnych przypadków pedofilii w polskim Kościele? - pytał swoich gości prowadzący Pierwsze Śniadanie Piotr Maślak.

- Nie zapominajmy, że osoby LGBT stały się targetem w kampanii wyborczej wcześniej niż premiera filmu Tomasza Sekielskiego - powiedział Slava Melnyk, współprzewodniczący Kampanii Przeciw Homofobii.

Zaczęło się od deklaracji LGBT wprowadzonej w Warszawie przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Inicjatywa ta wywołała duży sprzeciw prawicy. Na jednej z konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński powiedział: "Wara od naszych dzieci!" - odnosząc się do kwestii małżeństw jednopłciowych i adopcji przez nie dzieci. Po tej wypowiedzi prezesa temat LGBT zszedł również na poziom samorządowy i uaktywnił lokalnych polityków otwarcie deklarujących sprzeciw wobec osób o innej orientacji. Jednym z nich jest wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, według którego "ideologia LGBT uderza w polską godzinę i jedność narodu polskiego". W ostatni czwartek wojewoda nagrodził samorządowców medalami za podjęte przez nich uchwały wymierzone w środowisko osób LGBT. 

Jak podkreślił, wrzucanie osób LGBT do tematu pedofilii "jest podłe, obrzydliwe i w głowie się nie mieści". - Ale niestety tak się dzieje i polaryzujemy się, my jako społeczeństwo - przyznał.

Rekordowa liczba marszów równości w Polsce

Goście TOK FM przekonywali, że mimo dużej polaryzacji społeczeństwa, część ludzi otwiera się na osoby LGBT. - Mamy rekordowo rosnącą liczbę różnych marszów równości i tolerancji, które organizowane są w całej Polsce. Demonstracje pojawiają się też w mniejszych miejscowościach, gdzie to jest dużo trudniejsze - powiedziała Anna Pietrucha, aktywistka społeczna, która organizuje dzisiejszy (piątek 17 maja) marsz w Warszawie. Rozpocznie się on o godz. 18 przy pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu.  

Jak wskazał Slava Melnyk, w ubiegłym roku w całej Polsce odbyło się 17 marszów popierających osoby LGBT. W tym roku już 20. - Wydaje mi się, że w Europie nie mieliśmy takiej sytuacji, żeby tyle miast nagle stwierdzało: my chcemy u siebie zrobić marsz równości - powiedział.

Nie wszędzie demonstracje odbywają się w przyjaznej atmosferze. Zdarzają się otwarte przejawy wrogości wobec osób homoseksualnych. - W zeszłym roku byłam na marszu w Koninie. Pojechaliśmy ze znajomymi autobusem. Droga z tego autobusu była straszna, mimo że szliśmy dużą grupą dorosłych osób. Szli za nami zakapturzeni mężczyźni, wyzywano nas na środku ulicy - wspominała Pietrucha. 

Marsze LGBT organizują głównie młodzi. "Dojrzewamy jako społeczeństwo"

Jak podkreślił Melnyk, pozytywnym zjawiskiem jest to, że w organizacje demonstracji na rzecz LGBT angażują się najczęściej ludzie młodzi. We wspomnianym Koninie, jak podał, były to głównie osoby w wieku szkolnym - maturzyści, którzy nie godzili się na to, że ich koledzy i koleżanki byli prześladowani ze względu na orientację.

- Z mojej perspektywy, jako osoby zawodowo zajmującej się przeciwdziałaniem homofobii i transfobii, to jest niesamowite, że pojawiają się takie oddolne inicjatywy - mówił Melnyk. - To jest niezwykle budujące, pokazuje, że dojrzewamy jako społeczeństwo - mówi.

Prawdziwy "wysyp" demonstracji przed nami. W czerwcu odbędą się m.in. w Zielonej Górze, Rzeszowie, Opolu czy - największa spodziewana parada - 8 czerwca w Warszawie. Po raz pierwszy odbędzie się ona pod patronatem prezydenta Rafała Trzaskowskiego (jego poprzedniczka Hanna Gronkiewicz-Waltz przez lata takiego patronatu udzielić nie chciała).

Jednak znacznie wcześniej - bo już jutro - marsz równości odbędzie się w Krakowie. Parada o godz. 15 ruszy spod Muzeum Narodowego. Na trasie marszu zapowiedzianych jest 15 kontrmanifestacji. Organizacje narodowe - jak podała "Gazeta Wyborcza" - mobilizują się przede wszystkim do spotkania na Rynku Głównym.

Mimo optymizmu, jaki (odnośnie zmieniającego się społeczeństwa) wyrazili goście Piotra Maślaka w TOK FM, badania pokazują, że Polacy to jednak wciąż homofobiczny kraj. W rankingu rankingu ILGA-Europe zajęliśmy pod tym względem przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej.

Posłuchaj całej rozmowy!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Polska to nie tylko sprzeciw wobec LGBT. "Mamy rekordowo rosnącą liczbę różnych marszów równości i tolerancji". Zmianę postaw przynosi młode pokolenie
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 5 razy 3

  Kiedy opadły maski. Bestseller o korzeniach Unii Europejskiej – opis wydawcy

  Książka Philippe de Villiers to śledztwo historyczno-polityczne na temat prawdziwych fundamentów Unii Europejskiej, które czyta się jak thriller.

  Pewnego dnia były minister spraw zagranicznych Francji, który wiedział wszystko o wszystkich, podsunął autorowi niepokojącą myśl: „Filipie, wystarczy, że pociągniesz za nić kłamstwa, a wszystko wyjdzie na jaw”. Wiele lat później Philippe de Villiers, znakomicie obeznany z europejską polityką i dyskretnie wspierany przez wysokich urzędników z Brukseli oraz świat akademicki, postanowił pociągnąć za nić i opisać to, czego się dowiedział.

  Poszukiwania prowadził w różnych zakątkach świata – w Stanfordzie, Berlinie, a nawet Moskwie; wszędzie, gdzie można było znaleźć świeżo odtajnione dokumenty. Archiwa przemówiły, świadcząc przeciwko Unii Europejskiej i jej „Ojcom Założycielom”. Maski opadły, a wraz z nimi prysły zakłamane mity.

  Autor konsekwentnie dokumentuje fakty, takie jak apokryficzne wspomnienia, amerykańska agentura, przepływy dolarowe, wyczyszczone życiorysy i skrywane przynależności, a wreszcie – wielkie zdrady. Założyciele Unii Europejskiej pracowali na rzecz obcych interesów, w dodatku doskonale wiedzieli, co robią. Chcieli Europy bez korzeni, bez duszy, bez ciała. Tej, która stoi dziś przed naszymi oczami, każdego dnia coraz bardziej naga.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 2

  Sciezki rowerowe huczne pedaliady droga do stanu w jakim znalazl sie zachod ktory juz przestal budzic podziw w swiecie a stal sie karykatura obiektem szyderstw. Jeszcze raz nalezy przypomniec slowa Houellebecqa

  Powiedziałbym jeszcze, że słowo „schyłek” w odniesieniu do tego, o czym piszę, jest wręcz zbyt łagodne. Stacja BBC nakręciła na mój temat film dokumentalny, który twórczyni chciała zatytułować Suicide of the West. Ostatecznie tytuł został zmieniony, bo BBC widocznie uznała, że jest zbyt brutalny, ale ja tego żałowałem. Uważałem, że określenie „Suicide of the West” jest dobrym podsumowaniem moich książek

  Jeśli więc zastanawiam się obecnie nad sytuacją Zachodu, uwzględniając te dwa kryteria, które ze względu na moje doświadczenia intelektualne uważam za fundamentalne, czyli demografię i religię, oczywiste jest, że dochodzę do takich samych wniosków jak Spengler: Zachód jest w stanie daleko posuniętego schyłku

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 9 razy 1

  Młode pokolenie? Po wypraniu mózgów . Rewolta wobec tradycji zawsze towarzyszyła młodym. Niestety . Miłość do komunizmu jest najlepszym przykladem.

 • patrycja212121

  Oceniono 6 razy 0

  Myślę, że ten PiS jest potrzebny Polsce - dzięki temu zaczyna się robic ferment, dzięki któremu, mam nadzieję, Polska odbije się od PiS-katolskiego bagna, odrzucając PSL i zostawiąjąc PO na prawicy,stanie się po prostu państwem cywilizowanym. A ludzi pokroju Czarnka czy Gowina będą atrakcją na równi legendarnej kobiety z brodą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX