Czaputowicz spotkał się z Ławrowem. Głównym tematem rozmowy - zwrot wraku Tu-154M

Zwrot wraku TU-154, sytuacja międzynarodowa, w tym sytuacja na Ukrainie oraz polskie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, były tematami piątkowej rozmowy ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem - poinformowało polskie MSZ.

Do spotkania doszło przy okazji 129. Sesji Komitetu Ministrów Rady Europy, odbywającej się w Helsinkach.

Jak przekazało MSZ, było to pierwsze od pięciu lat spotkanie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych Polski i Federacji Rosyjskiej. Z kolei w najbliższym tygodniu odbędą się konsultacje polityczne na szczeblu dyrektorów obu resortów spraw zagranicznych.

Głównym tematem piątkowej rozmowy ministrów Czaputowicza i Ławrowa była - jak poinformowały służby prasowe polskiego MSZ - kwestia zwrotu wraku samolotu TU – 154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Jak dodano w komunikacie przekazanym PAP, Czaputowicz "podkreślił, że jest to kluczowy element prowadzonego w Polsce śledztwa, a oddanie polskiej własności obiecywał jeszcze w grudniu 2010 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew".

- Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia, dla którego wrak polskiego samolotu, tak ważny symbol w świadomości Polaków, miałby nadal być przetrzymywany na terenie Rosji. Potrzebne jest jak najszybsze znalezienie formuły spełniającej oczekiwania strony polskiej i wypełniające obietnice złożone przez rosyjskie władze -– mówił szef polskiej dyplomacji, którego słowa zacytowano w komunikacie polskiego resortu.

Według służb prasowych MSZ Czaputowicz i Ławrow "zgodzili się, że istotnym dla zakończenia śledztw polskiego i rosyjskiego, jest zapewnienie równego dostępu obu stronom do wraku". "Minister Ławrow zapewnił przy tym o gotowości współpracy w ramach międzynarodowej pomocy prawnej" - podkreślono w piątkowym komunikacie.

Będą regularne spotkania

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji omówili także szereg aspektów polityki dwustronnej, w tym temat polityki historycznej, współpracy transgranicznej i kwestie nieruchomości dyplomatycznych.

Ławrow poruszył ponadto temat znajdujących się na terytorium RP upamiętnień i pomników żołnierzy radzieckich biorących udział w II wojnie światowej. "Szef polskiej dyplomacji zapewnił w tym kontekście o respektowaniu przez Polskę dwustronnej umowy pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską oraz o niezwykle starannej opiece, jaką państwo polskie roztacza nad setkami miejsc pochówku żołnierzy radzieckich i ofiar wojny" - poinformował polski MSZ.

Czaputowicz i Ławrow - jak podano - "wyrazili ponadto przekonanie, że powrót do bardziej regularnej formuły spotkań oraz usprawnienie komunikacji na szczeblach roboczych przyczyni się do skuteczniejszego dialogu i rozwiązywania problemów".

W najbliższym tygodniu odbędą się, po dwuletniej przerwie, konsultacje polityczne na szczeblu dyrektorów obu resortów spraw zagranicznych.

W trakcie spotkania szefowie polskiej i rosyjskiej dyplomacji omówili również kwestie polityki międzynarodowej. "Minister Czaputowicz podkreślił potrzebę pełnego wdrożenia Porozumień Mińskich oraz wyrażoną już wielokrotnie przez społeczność międzynarodową wagę integralności terytorialnej Ukrainy" - czytamy w komunikacie MSZ.

Ponowił także zaproszenie skierowane do Rosji do udziału w pracach grup roboczych Procesu Warszawskiego oraz przedstawił program polskiej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sierpniu br. "Szef rosyjskiej dyplomacji z zainteresowaniem odniósł się w szczególności do kwestii obchodów 70 rocznicy Konwencji Genewskiej. Podzielił także opinię o potrzebie poruszania na forum organizacji międzynarodowych problematyki prześladowania mniejszości religijnych oraz promocji wolności religii" - poinformowały służby prasowe polskiego resortu.

Komunikat o rozmowach opublikowało w piątek również MSZ Rosji. Podało, że w kuluarach posiedzenia KMRE odbyło się "krótkie spotkanie" szefów dyplomacji Polski i Rosji. "Omówiono niektóre kwestie dotyczące stosunków dwustronnych i agendy międzynarodowej" - głosi oświadczenie.

Rosyjska agencja TASS, informując w piątek o spotkaniu, podkreśliła, że poprzednie rozmowy ministrów spraw zagranicznych obu krajów odbyły się w grudniu 2014 roku.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Czaputowicz spotkał się z Ławrowem. Głównym tematem rozmowy - zwrot wraku Tu-154M
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  W obecnej sytuacji Polski wszystkie tematy powinny zejsc na plan dalszy wobec kwestii ustawy 447. Gdy 15 lat temu srdoowiska zydowski wyciagnely problem mienia bezspadkowego w Polsce tkwilsmy w glebokim postpeerelu i tego typu informacje maly etykietke - teorie spiskowe a latarnicy zajmujacy sie ta tematyka pelnili role marzanny topionej posrod wesloej ludycznej zabawy pokladajacej sie ze smiechu na widok owych dziwakow. Wtedy bylo to zaledwie 65 mld, ale dzis mamy juz dane nowe i wstepne zadania opiewaja na aktywa w postaci polskiej energetyki zloz lasow i widzac akcje departamentu IV SB dorzucono do planu kosciol katolicki.

 • rbik53

  0

  .
  taaaa..... Mlaskaczowi kuper na czole wyrośnie zanim zobaczy wrak....
  .

 • endrju1521

  0

  To nie jest żetelna informacja, to jest BEŁKOT ! ! ! ! !

 • Jarosław Górny

  Oceniono 1 raz -1

  No ruscy bawią się pisiorami . Dają im nadzieję na wrak bo to był głównym postulat w poprzednich wyborach a teraz mogą pochwalić się że coś osiągnęli. Ale chodzi by pis zyskał w sondażach bo dla ruskich wygodniej jest gdy wygra partia która rozwali Unię europejską niż PO a potem dalej ruscy będą nami pogrywać.

 • Jan 1515

  Oceniono 2 razy -2

  PiSy szykują sobie gniazdko w Moskwie? Tam będą zwiewać!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX