Ks. Lemański: Gdyby kościelni hierarchowie zareagowali 6 lat temu, to może część dzieci nie zostałaby skrzywdzona

Bardzo mnie cieszy wypowiedź prymasa Polaka, ale to wszystko jest za późno - reakcje hierarchów Kościoła po filmie braci Sekielskich komentował w TOK FM ksiądz Wojciech Lemański.

Po premierze wstrząsającego filmu dokumentalnego braci Sekielskich “Tylko nie mów nikomu” nie ustaje dyskusja na temat problemu przestępstw seksualnych popełnianych na dzieciach przez księży oraz tuszowania tych czynów przez ich przełożonych.

O tym, że Kościół nie radzi sobie z tym problemem, mówił od dawna ksiądz Wojciech Lemański. W 2013 roku abp Hoser zakazał Lemańskiemu wypowiadania się w mediach, w następnym roku został ukarany suspensą (zakaz sprawowania funkcji kapłańskich i noszenia stroju duchownego). Do posługi kapłańskiej przywrócono go dopiero w 2018 roku.

Duchowny za swoje wypowiedzi był krytykowany nie tylko przez kler.

“X. Lemański dostał chyba info, że ma mówić o pedofilii i cały czas wracać do motywu księdza krzywdzonego przez dziecko. Powtarza to jak mantrę. “  - napisał w lipcu 2013 roku na Twitterze Andrzej Duda.

Treść wpisu odczytała księdzu na antenie TOK FM Anna Wacławik-Orpik.

- Mnie się zdawało, że jeżeli na antenie jakiegokolwiek radia czy przed kamerą jakiejkolwiek telewizji ksiądz powie o tym problemie, to ludzie sobie uświadomią, że przyszedł czas, żeby o tym powiedzieć. Żeby powiedzieć “tak, mnie się to zdarzyło. Tak, zdarzyło się to naszemu dziecku.  Tak, zgłaszaliśmy do kurii czy do zgromadzenia zakonnego, że ten ksiądz, zakonnik tak się zachował wobec mnie, moich dzieci. Czy też wobec uczniów w mojej szkole”. Bo i takie przypadki były, że nauczyciele zgłaszali do kurii - skomentował ksiądz Lemański.

- Zdawało mi się, że kiedy ludzie usłyszą, że ten ksiądz Lemański mówi o tym wyraźnie, to że ta fala już wtedy barierę milczenia przełamie. To był 2013. Dziś mamy 2019. To jest o 6 lat za długo. Za późno - dodał.

Skomentował też reakcje kościelnych hierarchów na film braci Sekielskich.

- Bardzo mnie ucieszyły wyznanie abp Gądeckiego, który przeprasza i dziękuje twórcom filmu. Bardzo cieszy mnie wypowiedź kardynała Nycza, który przeprasza, że nie wziął udziału w tym filmie. Bardzo mnie cieszy wypowiedź prymasa Polaka, ale to wszystko jest za późno - przekonywał ksiądz Lemański.

- Dzieci skrzywdzone od 2013 roku do dzisiaj będą miały prawo zachować się wobec hierarchów jak ten Żyd w Tel Awiwie wobec ambasadora RP. Bo gdyby zrobili coś wtedy, może te dzieci nie zostałyby przez te 6 lat skrzywdzone - dodał.

W kontekście ostatnich deklaracji kościelnych hierarchów ksiądz Lemański przypomniał jeszcze jeden fakt.

- Pamiętam rozmowę z Markiem Lisińskim, którą przeprowadziłem z nim już po kolejnym wystąpieniu prymasa Polaka, który od kilku lat wydaje się być w awangardzie tego, jak się powinniśmy wobec zjawiska pedofilii zachować. Marek powiedział wtedy, że już dwa lata czeka na spotkanie z księdzem prymasem. Mówił: “Choć prosiłem go o to osobiście, do dziś nie znalazł dla mnie czasu.” I do tej pory nie znalazł czasu. Nie chcę podważać tych wystąpień, ale uważam, że to jest wszystko o 6 lat za późno - podkreślił.

Pozytywnym bohaterem ostatnich miesięcy ksiądz Lemański nazwał abp płockiego Piotra Liberę, ponieważ podjął on konkretne kroki aby pomóc ofierze księdza - zapewnił mu mieszkanie i opiekę psychologa.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (42)
Ks. Lemański: Gdyby kościelni hierarchowie zareagowali 6 lat temu, to może część dzieci nie zostałaby skrzywdzona
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 15 razy 9

  Społeczeństwem jesteśmy żadnym.
  Od wielu lat wiadomo o pedofilii wśród duchownych, wiadomo też, że KK tuszuje te sprawy.
  Film Sekielskich nie jest odkrywczy. Jest ogólnodostępny o każdej porze dnia i nocy.
  Przez długie lata stado potulnych owieczek miało ofiary księży pedofili w głębokim poważaniu.
  Politycy też.
  W czasach PO sprawę Jankowskiego politycy zignorowali, zamietli pod dywan.
  Społeczeństwo przeszło obok sprawy obojętnie.
  Ważniejsza wydawała się sprawa, czy na kobietę pełniącą funkcję ministra należy mówić minister, czy "ministra".

  Społeczeństwem jesteśmy żadnym.

  Nawet zafiksowana religijnie Irlandia zareagowała szybciej, lepiej, skuteczniej. Mowa oczywiście o zwykłych Irlandczykach, bo przecież nie o ich biskupach, czy politykach.

 • maxthebrindle

  Oceniono 15 razy 7

  Panie Duda, Adrianie najmilszy... Skucha trochę, nie? Dzisiaj twoi właściciele z PiS walczą zajadle z pedofilią a tu taki zonk - twój własny wpis, z twoją własną mordą na zdjęciu piętnujący jednego z niewielu sprawiedliwych w kościele, bo chciał bronić gwałconych dzieci gdy jeszcze tobie i twoim właścicielom z PiS to wcale nie przeszkadzało, że ksiądz jeden z drugim czasem sobie ulży na młodym.
  Czujesz się współwinny Adrianku? Bo powinieneś... Powinieneś też choć jeden raz podczas tej twojej całej tresu... wróć, prezydentury, zachować się przyzwoicie i nadać księdzu Lemańskiemu jak najwyższe odznaczenie państwowe - za to, że był mądry gdy ty byłeś głupi oraz za to, że jego za mądrość ukarano, a ciebie za głupotę zrobiono prezydentem. Na miejscu księdza nie przyjąłbym tego odznaczenia, zwłaszcza od ciebie, ale ty powinieneś je mimo wszystko nadać - na klęczkach i błagając o przebaczenie! A potem powinieneś podać się do dymisji...

 • metaxo

  Oceniono 12 razy 6

  Pedofilia I Sodomia. Chrystianizujemy Europę!

 • feldkuratkatz

  Oceniono 11 razy 5

  Tak jak sześć lat temu nic nie zrobili, tak i teraz nic nie zrobią, wezmą na przeczekanie.
  Nie zrobią nic, co by naruszało Najświętszą Trójcę: Władzę, Kasę i Przywileje.
  I mają w dupie, że wierni się od nich odwrócą, bo już nie taca jest źródłem przychodów, tylko majątki, na których się uwłaszczyli dzięki Komisji Majątkowej. Kto jest największym posiadaczem ziemskim po państwie? Tak, Kościół, i tego nie oddadzą, a wierni, dzieci, niech sp..lają.

 • krywit

  Oceniono 10 razy 4

  Komentarz Dudy na temat księdza Lemanskiego pokazuje kogo Polacy wybrali na prezydenta. Maly czlowieczek

 • antypisiormax

  Oceniono 11 razy 3

  To głupi i do cna uległy narodek jest winny tego b....lu nigdy nie zareagował stanowczo ,udawał że nioc u hierarchów sie nie dzieje , przez głupote nie patrzył na pazerne łapy.
  Głupki jak ktoś ma władze nieograniczoną i nie patrzy się mu na lapy pazerne ,chciwe i zbrodnicz e to tak się dzieje.
  Narod nie zdał egzaminu.

 • white_lake

  Oceniono 3 razy 3

  zmieńcie ten link na stronie gazety, proszę, ma być: części (!!!) dzieci nie spotkałaby krzywa!!!
  dopełniacz, pamiętajmy o związku przeczenia i dopełniacza! bo oczy bolą patrzeć

 • cozano

  Oceniono 9 razy 3

  Jedyne co zmusi krk polski do odnowy, to puste kościoły. To natomiast jest już w rękach owieczek.

 • Lester Greelack

  Oceniono 9 razy 3

  Porządnych księży w polskim kościele rzymskopedofilskim ze świecą trzeba szukać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX