Episkopat obradował ws. ochrony małoletnich. Prymas zapowiada nowe procedury

Od 1 czerwca wchodzą nowe procedury, jeżeli chodzi o interwencje dotyczące przestępstw - zapowiedział w środę prymas Polski abp Wojciech Polak po posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

"Od 1 czerwca wchodzą nowe procedury, jeżeli chodzi o interwencje dot. przestępstw, ale bardziej o uprawnienia metropolitów dotyczące badania tych procesów. Nie jesteśmy w próżni, mamy procedury, ale tu jest racja, żebyśmy przejrzeli skuteczność tych procedur" - powiedział prymas.

Trzeba udoskonalić procedury

Prymas odniósł się do sytuacji przedstawionych w filmie Tomasza i Marka Sekielskich. "Chociażby takie sytuacje, które film panów Sekielskich ujawnił, że kiedy mówimy o przyjmowaniu zgłoszenia przez delegata, to nie ma mowy o żadnej przysiędze, o żadnym przyrzeczeniu i w naszych wytycznych, które Komisja Episkopatu przyjęła już w 2014 roku i potem w 2017 zgodnie z prawem polskim były nowelizowane, nie ma takiego zapisu; wręcz przeciwnie jest zachęta, że taka osoba powinna składać takie zawiadomienie" - powiedział prymas.

"Nie chodzi o to, żeby coś wymyślać. My działamy już według procedur, które są, tylko musimy je systematycznie udoskonalać dla dobra osób pokrzywdzonych" - dodał.

"Powołanie komisji, która jest komisją świeckich - prawników, a właściwie zespołu, bo to są trzy osoby - daje gwarancję, że to nie będzie głos we własnej sprawie" - powiedział.

Pytany o poręczenie kardynała Nycza w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka powiedział, że nie zna sprawy. Zna ją jedynie z filmu Sekielskich.

Na pytanie czy kościół, jako instytucja, zrobił wszystko, by instrukcje kolejnych papieży: Jana Pawła II czy Benedykta XVI zastosować w praktyce, jeśli chodzi o przypadki księży, którzy byli skazywani za molestowanie nieletnich odpowiedział: "Mamy teraz takie narzędzia prawne, których do tej pory nie mieliśmy (...)Myślę, że będzie to sprawdzone pod ścisłym nadzorem stolicy apostolskiej" - dodał.

Zebranie KEP poświęcone ochronie małoletnich w Kościele

W środę w Warszawie odbyło się zebranie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski poświęcone ochronie małoletnich w Kościele. Po obradach biskupi wydali komunikat, który zostanie odczytany w kościołach 26 maja. Omówienie dalszych działań Kościoła w Polsce w sprawie ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych było głównym tematem środowych obrad Rady Stałej KEP.

"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny" - napisali biskupi zebrani na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

W liście przeznaczonym do odczytania w kościołach w niedzielę 26 maja biskupi przyznali, że "jako pasterze Kościoła nie uczynili wszystkiego, aby zapobiec krzywdom”.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Prymas zapowiada nowe procedury dot. przestępstw seksualnych popełnianych na dzieciach
Zaloguj się
 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 1 raz 1

  Najpierw rozliczenie dotychczasowych bandytów przez polskie prawo i polski wymiar sprawiedliwości a potem możecie sobie procedury do śmierci tworzyć. Własnej lub kościoła w ogóle.

 • granatowy tulipan pustynny

  Oceniono 1 raz 1

  Tak jest teraz od 1 czerwca to KK będzie jedynym obrońcą nieletnich, każde dziecko w wieku 8 do 14 lat otrzyma ochronę na zachrystii każdego kościoła w godzinach pozaszkolnych, pod okiem doświadczonych pedagogów wywodzących się ze środowisk katolickich oraz katechetów

 • getz54

  Oceniono 3 razy 1

  Zgoda na powołanie jakiejkolwiek komisji przez episkopat jest pocałowaniem biskupa w pierścień. Oni tylko na to czekają. Istnieje pilna potrzeba powołania Państwowego Urzędu na wzór ,,Centrum Szymona Wiesenthala,, w skład którego wejdą doświadczeni prokuratorzy, sędziowie, nawet w stanie spoczynku, bo to jest sprawa kryminalna.
  Będą oni ścigali, tropili księzy ukrywanych po róznych zakonach, plebaniach, przytułkach, Caritasach, za granicą, i doprowadzali ich przed sąd w celu wymierzenia im kary za popełnione czyny. Inaczej taka kościelna komisja będzie niczym Niemiecki Centralny Urząd Ścigania Zbrodni Nazistowskich, przekazujący sądom zbrodniarzy wojennych po skończeniu przez nich 92 lat, lub zapadnięciu na śmiertelną chorobę. A przeciez Głódz ma 73 lata, Gulbinowicz 95, Michalik 78 lat, Nycz 69 lat, oni mogą nigdy nie doczekac ukarania ich za ukrywanie zbrodniarzy, byc moze za molestowanie róniez. Oczywiście mam świadomośc, ze dopóki rządzi junta PiS chroniąca mafię pedofilską w zamian za wyborcze poparcie, taki Urząd nie powstanie.Poza tym junta wykreśliła z nowelizacji ustawy zapis o doprowadzeniu do innej czynności seksualnej nieletniego, czego dokonuje większośc wielebnych wobec dzieci.
  Do rejestru pedofilów ich więc nie wpisują, bo nie zgwałcili dziecka. Junta PiS nie moze wygrac pazdzernikowych wyborów, chociazby zeby nasze dzieci mogły byc bezpieczne.

 • eski57

  0

  - Jest Wina , a Kara ? Na … Sądzie Ostatecznym ?

 • oko2009

  0

  Podobno mają wprowadzić nakaz noszenia przez dzieci pasów cnoty. Kiedy księża nie będą mogli dobrać się do nich problem zostanie rozwiązany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX