Dziś przez Gdańsk przejdzie marsz równości. Na trasie zapowiedziano liczne kontrmanifestacje

Trójmiejski Marsz Równości, po raz piąty przechodzi dziś przez Gdańsk. Przewodnim hasłem imprezy są słowa "Miłość może tylko łączyć". Na trasie zapowiedziano ponad 20 kontrmanifestacji.

Marsz równości rozpoczął się o godzinie 14 na Targu Rybnym nad Motławą. Dalej uczestnicy zgromadzenia przejdą głównymi ulicami centrum, Podwalem Staromiejskim i Podwalem Grodzkim, i za Błędnikiem wejść na tereny postoczniowe gdzie odbędzie się piknik. 

Hasłem przewodnim tegorocznej parady są słowa "Miłość może tylko łączyć", którymi zamordowany w styczniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz otworzył Trójmiejski Marsz Równości przed dwoma laty.

"Paweł Adamowicz, dochowując wierności swoim przekonaniom i wartościom, zmieniał poglądy pod wpływem doświadczeń i spotkań z ludźmi. Poszerzał w ten sposób przestrzeń wolności, równości i solidarności" - czytamy na stronie stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado, organizatora marszu.

W tym roku w paradzie ma wziąć udział obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Ponad 20 kontrmanifestacji

Jak informował reporter TOK FM Paweł Radzewicz, do gdańskiego urzędu miasta wpłynęły łącznie 33 wnioski o możliwość zorganizowania zgromadzenia w sobotę 25 maja. Sześć z nich jest autorstwa stowarzyszenia Tolerado, organizatora marszu równości. Pozostałe można przypisać środowiskom prawicowym i narodowym. - Z czego 18 zostało złożonych w trybie uproszczonym, zgłosiły to osoby fizyczne. Celem tych wszystkich zgromadzeń jest obrona tradycyjnych wartości - precyzuje Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego ratusza

Nie wszystkie wnioski zyskały akceptację urzędników, w sześciu przypadkach miasto wydało zakaz. - Z uwagi na możliwość wystąpienia zagrożeń, zakłócenia porządku publicznego, obawy o bezpieczeństwo uczestników, a także ze względu na uchybienia proceduralne - wylicza Sieliwończyk.

Rośnie liczba marszów równości

Przed tygodniem, goszczący w naszym radiu  Slava Melnyk, współprzewodniczący Kampanii Przeciw Homofobii podkreślał, że liczba różnego rodzaju marszów tolerancji w Polsce wzrasta. - W ubiegłym roku w całej Polsce odbyło się 17 marszów popierających osoby LGBT. W tym roku już 20. Wydaje mi się, że w Europie nie mieliśmy takiej sytuacji, żeby tyle miast nagle stwierdzało: my chcemy u siebie zrobić marsz równości - podkreślał.

Prawdziwy "wysyp" demonstracji przed nami. W czerwcu odbędą się m.in. w Zielonej Górze, Rzeszowie, Opolu czy - największa spodziewana parada - 8 czerwca w Warszawie.

Mimo rosnącej liczby tego typu zgromadzeń, badania pokazują, że Polacy to jednak wciąż homofobiczny kraj. W rankingu rankingu ILGA-Europe zajęliśmy pod tym względem przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (42)
Marsz równości w Gdańsku. Na trasie zapowiedziano liczne kontrmanifestacje
Zaloguj się
 • Dziarska Żmija

  Oceniono 29 razy 5

  I git. Niech się ludzie kochają a nie na każdym rogu urywają sobie łby i wysadzają się w powietrze. Wolałabym mieć dwie Mamy niż nie mieć żadnej. Wspieram!

 • żararaka straszny

  Oceniono 4 razy 4

  Haha marsz równości mógłby być zorganizowany z okazji na przykład jednej ceny proszków od bólu głowy we wszystkich aptekach RP lub ceny kapusty a dotyczył wszystkich marketów. Kochający inaczej zarówno mężczyźni jak i kobiety starsze dzieci kapłani szczególnie KK w jednym marszu coś pięknego zawsze kogoś nowego można poznać, obgadać kochających normalnie to znaczy hetero, nareszcie uczciwie ze wstrętem wypowiedzieć się na temat stosunków damsko-męskich oraz wyrazić oburzenie że nie można brać na kolana i bzykać małych dzieci

 • axermann

  Oceniono 7 razy 3

  Ciekawe ile poqu...enców będzie na spędzie?

 • citaobscura

  Oceniono 9 razy 3

  -=-=-=-=-=-=-=-

  Przedźcie ze swoim marszem, z tęczowymi piórkami w gołych d...

  przez, np. muzułmańskie dzielnice Malmo.

  Niezapomniane wrażenia gwarantowane :D
  (wazelina by nie pomogła...)

 • miloz1

  Oceniono 6 razy 2

  Domagam się o skończenie z dyskryminacją zoofili i nekrofili. Homoseksualizm podobnie jak i te orientacje do niedawna był kwalifikowany jako choroba i zboczenie od normy. Kilka lat temu WHO zakomunikowała: homoseksualizm jest OK. Trzeba więc iść dalej. Legalizować i raczyć się wszystkimi pięknymi relacjami. Każdy inny - wszyscy równi.

 • hotin

  Oceniono 6 razy 2

  To co sie dzieje w TV niepublicznych z promocją gejostwa,zakrawa już na jakiś zamach na normalność!

 • stanislaw.sk

  Oceniono 4 razy 2

  @Piotr
  Czekam - tymczasowo siedząc na wózku inwalidzkim - na zorganizowanie Marszu Nierówności żeby zaprotestować przeciw debilnym pomysłom rządzących takim, jak ten w stolicy
  =================================================================
  tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,wozki-tedy-nie-przejada-przeszkoda-zostala-zamontowana-celowo,291775.html

 • 1moja

  Oceniono 7 razy 1

  "... o zamachu w lyonie już czerska posprzątała ? ..."
  @czerski.fake
  A co, juz widziales w Paryzu Morawieckiego w karnawalowym mundurku strazackim, czy Kaczynskiego przebranego za ratownika?
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • wujekdolf

  Oceniono 9 razy 1

  jedna z nielicznych okazji żeby się poróżnić w tym głupkowatym okresie "ciszy wyborczej" :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX