"Miłość może tylko łączyć". Marsz równości w Gdańsku

Przez ulice Gdańska przeszedł piąty Trójmiejski Marsz Równości. Przewodnim hasłem imprezy były słowa "Miłość może tylko łączyć". W paradzie wzięła udział prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Marsz rozpoczął się zgodnie z planem, o godzinie 14, na Targu Rybnym nad Motławą. Stąd uczestnicy przeszli głównymi ulicami centrum, Podwalem Staromiejskim i Podwalem Grodzkim. Ich miejscem docelowym był piknik na terenach postoczniowych.

"Miłość może tylko łączyć"

Hasłem przewodnim tegorocznej parady były słowa "Miłość może tylko łączyć", którymi zamordowany w styczniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz otworzył Trójmiejski Marsz Równości przed dwoma laty.

W tym roku parada odbywała się w Gdańsku już piąty raz. - To duży jubileusz dla nas. Bardzo radosny, nawet biorąc pod uwagę te bolesne wydarzenia, które miały miejsce w styczniu. Dziś jest też dzień upamiętnienia, ale przede wszystkim dzień radości, szczęścia, wolności - podkreślała w rozmowie z reporterem TOK FM Marta Magot ze stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado, które organizuje wydarzenie.

W zgromadzeniu wzięła też udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która otworzyła cały marsz.

Jak relacjonował z Gdańska reporter TOK FM Paweł Radzewicz, na miejsce przyszły tłumy. Zgromadzeni mieli ze sobą tęczowe flagi i transparenty z takimi napisami jak np.: "Życie jest za krótkie, żeby nienawidzić".

- Bardzo ważne jest to, żeby wspierać całą społeczność LGBT. Żeby to nie był temat tabu. Żeby wszyscy się tolerowali, szanowali. Żeby nie było żadnego hejtu, bo ci ludzie naprawdę nie robią nikomu nic złego - apelował w rozmowie z naszych reporterem jeden z uczestników wydarzenia.

Zgłoszono liczne kontrmanifestacje

Jak informowaliśmy w TOK FM, środowiska prawicowe zapowiedziały na trasie marszu równości ponad 20 kontrmanifestacji.  

Nasz reporter Paweł Radziewicz podawał jednak, że na miejscu było spokojnie i bez incydentów. Trasę parady skutecznie zabezpieczała policja.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
"Miłość może tylko łączyć". Marsz równości w Gdańsku
Zaloguj się
 • bajkakrasnajka

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedy wreszcie środowisko LGBT zrozumie, że swoim postępowaniem strzela sobie w stopę? Czy marsz równości nie może być spokojną manifestacją, w której nie naśmiewa się z nikogo, nie szydzi, nie obraża? Zamiast pokazywania się, niekiedy i nie mówię, że w marszu w Gdańsku, od strony przeseksualizowanej, albo szydząc z wartości i świętości innych jak na fotografii ilustrującej ten artykuł. Po co była ta parodia procesji? Żeby zniechęcić tych, którzy jeszcze nie zniechęcili się do osób LGBT albo pogłębić niechęć już zniechęconych? Mnie to bardzo zniesmaczyło i czuję się źle, że moje środowisko tak postępuje. Jestem osobą wierzącą, jestem kobietą, w szczęśliwym 11-letnim związku z kobietą. Nie jestem fanatyczką, dewotką itd. Mam, uważam zdrowe podejście do wiary, Bóg jest dla mnie ważny. Czuję się dotknięta tą parodią. Teraz będziemy nawzajem wyśmiewać wartości, które są dla nas ważne? Nie pojmuję. A może zastanówmy się nad społeczną kampanią typu jesteśmy LGBT, Jesteśmy lekarzami, nauczycielami, strażakami, bankowcami, piekarzami itd. Można nam powierzyć swoje dzieci, zdrowie, życie, pieniądze itd. Pokażmy, że jesteśmy w społeczeństwie ważni. A nie śmiejmy się z innych, z tego w co wierzą i co czczą. Bo te panie z tej niby procesji niczym nie różnią się od Rafałą Ziemkiewicza, który po pradzie obraził Panią prezydent Dulkiewicz.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 2

  Co ci ludzie moga wiedziec o milosci mnieje wiecej tyle co szojring o przyjazni, mowiac milosc maja na mysliu zeykle zwierzece rzniecie. Ktos mial stycznosc, ze srodowiskami homoseksualnymi od zaplecza to chyba raz na cale zostal wyleczony ze wszelkich zludzen. To lufzie niezdolni do jakichkolwiek uczuc poza miloscia do siebie i wlasnych fizjologicznych potrzeb.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 8 razy 2

  Promocja i wspieranie pederastii powinny być zakazane prawne, gdyż homoseksualizm jest szkodliwy społecznie.
  Homoseksualiści od tysiącleci molestowali, molestują i będą molestować normalnych i zdrowych mężczyzn i młodzież w celu znalezienia sobie większej liczby partnerów.
  Homoseksualiści upowszechniają szkodliwy dla społeczeństwa antyrodzinny wzorzec i żądają aby był publicznie akceptowany.
  Homoseksualiści żądają oddawania im na wychowanie dzieci, które bezwiednie przejmują zachowania "opiekunów".

  Rozbestwienie zboczeńców publicznie reklamujących na ulicach swoje obrzydliwe dla normalnego człowieka dewiacje to widowisko szkodliwe przede wszystkim dla dzieci.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 1

  Napisze jeszcze raz nawiazujac na wstepie do orwellowskich slow o obowiazku powtarzania przez ludzi inteligentych spraw oczywistych.
  Pierwszy zcytat z ksiegi rodzaju
  Dlatego opuści mąż ojca swego i matkę swoją i złączy się z żoną swoją, i staną się jednym ciałem”
  Pan Bóg stworzył „człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę”, miał dla nich przygotowany plan: „Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną

  Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył was jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: Dlatego opuści mezczna ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela.

 • magoga66

  0

  Wyśmiewanie tego, co jest świętością dla innych - co ma wspólnego z miłością? Łączy, czy dzieli? Chcesz być szanowany, szanuj innych! Prymitywne, chamskie zagrania, mściwość, złośliwość, nie świadczą zbyt dobrze o środowisku LGTB. Tracę sympatię dla ludzi, chociaż wśród przyjaciół mam osoby kochające inaczej. Kilka z nich jest też oburzona ta akcją.

 • eski57

  Oceniono 5 razy -1

  - Miłość to jest najwyższe uczucie występujące między ludźmi ; w rodzinie , między osobami kochającymi się … , natomiast liczniejsze osoby , środowiska może łączyć raczej Przyjaźń i na transparentach masowych pochodów i t. p. proponuję słowo PRZYJAŹŃ wyróżniać - miłość może razić !!

 • transformator2014

  Oceniono 7 razy -1

  BRAWO! Tak jak przystało na prawdziwe Europejskie Miasto! Dziękuję Pani Prezydent za obecność.

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 11 razy -1

  Oczywiście nie robią nic złego to po co łażą całymi stadami obściskuje się, szczególnie denerwujące jest to, że aktualnie się tym nawet szczycą osobnicy tej samej płci fefefe

 • Piotr

  Oceniono 10 razy -2

  Szanowna Administracjo Gazety.pl, tolerujecie nienawistne, homofobiczne komentarze o "pedałach, dewiantach i zboczeńcach", a usuwacie te, w których ludzie domagają się ich usuwania. Już więcej nie będę u was nic komentować i życzę miłej zabawy w ksenofobicznym sosie. Jesteście beznadziejni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX