Poznańska kuria nie chce wydać materiałów dot. molestowania. Powód? "Tajemnica zawodowa"

Chcemy współpracować z organami ścigania, gdy mamy do czynienia z przestępstwem - mówią przedstawiciele poznańskiej kurii, ale jednocześnie odmawiają przekazania prokuraturze własnych materiałów dotyczących byłego już księdza, który w przeszłości molestował ministrantów.

Duchowny nigdy nie odpowiedział przed sądem. Sprawa dotyczy byłego ministranta z Chodzieży. Kilka lat temu zawiadomił poznańską kurię oraz prokuraturę, że przez lata był wykorzystywany seksualnie przez księdza Krzysztofa. Duchowny kiedyś pracował w Chodzieży, potem w innych wielkopolskich parafiach. Znajomość Szymona i księdza Krzysztofa trwała wiele lata, a ministrant miał zostać po raz pierwszy wykorzystany, gdy był nastolatkiem. Poznańska kuria w styczniu 2016 roku po cichu odwołała księdza Krzysztofa z ostatniej parafii. W końcu został również wydalony ze stanu kapłańskiego.

Kuria materiałów nie przekazała

W sprawie księdza śledztwo prowadziła poznańska prokuratura. Kilka miesięcy temu prosiła kurię o udostępnienie materiałów ze śledztwa kościelnego prowadzonego w sprawie byłego duchownego. Jak na razie ich nie dostała.

- Potrzeba zapoznania się z materiałami postępowania kanonicznego, prowadzonego przez kurię w Poznaniu. Zwrócono się o przysłanie tych materiałów, w odpowiedzi uzyskano informację, że są one objęte tajemnicą zawodową - mówił prokurator Michał Smętkowski, rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej.

Prokurator zwolnił Metropolitę Poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego i innych duchownych z zachowania tajemnicy, ale ci nie przekazali służbom informacji.  

Rzecznik kurii w Poznaniu tłumaczy, że pracownicy tej instytucji już raz składali zeznania w prokuraturze. Jak mówi, kolejne wezwania ze strony śledczych mogą być naruszeniem prawa powszechnego i kanonicznego. Dlatego strona kościelna złożyła zażalenie do sądu. Sąd w Chodzieży rozpatrzył je 10 czerwca.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Poznańska kuria nie chce wydać materiałów dot. molestowania. Powód? "Tajemnica zawodowa"
Zaloguj się
 • musa-kusa

  Oceniono 11 razy 11

  Wybory wygrane. Pedofilia suwerenowi zbytnio nie przeszkadza,
  więc Kościół może już skończyć z (i tak pozorowanym) biciem się w piersi...

 • Bartek ?Zdapi? Szmyd

  Oceniono 10 razy 10

  Niech napisza kolejny list z przeprosinami ktory bedzie znow odczytany w kazdym kosciele i to powinno zalatwic sprawe

 • Jan Kos

  Oceniono 9 razy 9

  Kler dlatego tak fanatycznie broni PiSobolszewii mając w głębokiej d...e wartości chrześcijańskie. Mafia pedofilska liczy na ochronę państwa mafijnego. Świni świni d..ę ślini.

 • atyn

  Oceniono 8 razy 8

  Zawód Pedofil, dobre!

 • pn-ski

  Oceniono 4 razy 4

  Oto tajemnica zawodowa wiary...

 • bladortograficzny11

  Oceniono 3 razy 3

  Dlatego potrzebna jest ogólnopolska akcja protestacyjna "kolęda ? nie ! dziękuję !"
  ktoś ? coś ?

 • getz54

  Oceniono 3 razy 3

  Nie mozna zgadzac się na tarzanie w błocie z tymi świniami. One chcą przez to uniknąc kary, tak jak dr. Mengele, albo doczekac postawienia zarzutów, tak jak w Niemczech oprawcy z obozów zagłady, po ukończeniu 95 lat. Zdarza się.

 • Zygfryd Mamut

  Oceniono 2 razy 2

  Wieczny "kawaler" Kartofel chroni wiecznych "kawalerów" w sukienkach. Dziwi mnie Wasze zdziwienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX