"GW": Marek Lisiński, szef Fundacji "Nie lękajcie się", wyłudzał pieniądze od ofiary molestowanej przez księdza

Szef fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński złożył dymisję - informuje "Gazeta Wyborcza". Jak ujawnia dziennik, Lisiński miał wyłudzić pieniądze od ofiary, która była wykorzystywana seksualnie przez księdza. Domagał się też zapłaty za wystąpienie w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", na co twórcy się nie zgodzili.

Według ustaleń "Wyborczej" Lisiński miał pożyczyć 30 tys. zł od ofiary księdza Romana B. ze zgromadzenia Towarzystwo Chrystusowe. Kobieta - dzięki pomocy fundacji - wywalczyła milion złotych zadośćuczynienia za gwałty i tortury.

Krótko po tym Lisiński miał się zwrócić do niej o pomoc. Miał twierdzić, że ma raka trzustki i potrzebuje pieniędzy na operację, dostał je. Później - pytany przez kobietę o przebieg zabiegu - nie przedstawił żadnych dokumentów.

"Swoimi działaniami zawiodłem zaufanie samych ofiar duchownych, które zwróciły się do mnie o pomoc, jak i osób działających w Zarządzie i Radzie Fundacji, które nie wiedziały o moich działaniach narażających na szwank dobre imię i wiarygodność Fundacji" - pisze w oświadczeniu Marek Lisiński. Twierdzi też, że w żadnym momencie nie wykorzystywał do celów prywatnych środków finansowych zgromadzonych na koncie fundacji.

Te środki zabezpieczyła już rada fundacji, zlecając jednocześnie zewnętrzną kontrolę w organizacji. W swoim oświadczeniu rada fundacji podkreśla, że transparentność jest dla członków fundacji wartością priorytetową. Prosi też o umożliwienie przeprowadzenia spokojnej analizy zdarzeń i kontynuowania bieżącej działalności.

Fundacja "Nie lękajcie się" przygotowała m.in. mapę przestępstw seksualnych wobec nieletnich w polskim Kościele. Raporty o biskupach ukrywających duchownych wykorzystujących seksualnie dzieci członkowie fundacji - w tym Lisiński - przekazali papieżowi Franciszkowi podczas audiencji w lutym.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (37)
Marek Lisiński odchodzi z fundacji "Nie lękajcie się". Miał wyłudzić pieniądze
Zaloguj się
 • gj61

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejny "kodziarz"? Tamten też miał gębę pełną idei, a kieszenie cudzych pieniędzy.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Tak nawiasem
  Zastanawia mni co czuje Boczek nekajacy winnego po tym jak doprowadzil go do zgonu. Ksiadz wyciągnal kopyta prawie na wizji. Moze czas na prokuratora bo ja rozumiem podlosc procederu ale czy tak bez zadnych konsekwencji, mozna dokonac publicznego linczu na ubeckim przestepcy, pomjajac ustawe o ochronie danych osobowych, zamiast zlozyc doniesienie o popelnionym przestepstwie. Pomine etyke dziennikarska bo przeciez mowimy o funkcjonariuszu uruchamianym w krytycznnych dla postpeerelu momentach jednak, chocby odrobina jakiekjs refleksji nad zywotem czlowieczym. Mamy za to przebitke na pogrzeb zlinczowanego. Gdyby tak ktos Boczka dopadl i zrobil mu podobny dziennikarki lincz utyje kolejne 100 kilo, trafi do Tworek czy wyciagnie kopyta przed kamera ku uciesze widowni. Przy okazji przypomne iz pedofil Polanski ma tytul honorowego obywatela miasta Lodzi i jeszcze jakiegos miiasta pewnie Gdanska albo Wroclawia i moze czas jednak przywrocic w tej kwestii normalnosc.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Po prostu nie lakal sie byl odwazny mowil jak jest nie wstydzil sie w swojej demaskatorskiej odwadze, szedl ostro i bez ogrodek mowil o sprawach trudnych.no ale przeciez nie za darmo nie po to zeby wegetowac o suchym pysku.

 • jac_l_w

  Oceniono 8 razy 2

  Żądanie pieniędzy za możliwość wystąpienia w filmie Sekielskich mówi o tym człowieku wszystko. To skończony sku...syn o niepohamowanej pazerności.

 • 66kropek

  0

  Oczywiście. Jest również zupełnie naturalne,że np. pan Kijowski musiał z czegoś żyć prawda? A tu od razu takie wymagania i hejt straszliwy na uczciwych ludzi!:):) A tak poważnie: czy pan Żakowski zastanawia się czasem nad tym co mówi czy to taki spontan?

 • Marco B.

  0

  No to dał teraz wiatr w żagle dla obrońców kościoła (celowo z małej litery)...

 • getz54

  Oceniono 4 razy 0

  To właśnie jest Polska, biedny, zacofany postkolonialny kraj na obrzezach cywilizacji. Takich ludzi jak śp.Pan Marek Kotański, Jurek Owsiak, traktuje się jak ,,onych,, tępi ich. My jesteśmy inni. My bezkarnie oszukamy austriackiego przedsiębiorcę pana Birgfellnera na miliony pln, wymusimy od niego 50 000,- zeta łapówki dla księdza, zmienimy prawo karne zeby chroniło posła Marka przed więzieniem za płatny seks z nieletnią ukraińską dziewczynką, my wprowadzimy zapisy w prawie umozliwiające zemstę na lekarzach operujących ojca naszego ministra Ziobry. Sprzedamy bank za złotówkę, damy miliony zeta Rydzykowi, bez zadnego pokwitowania i poza wszelką kontrolą.
  Poniewaz ryba psuje się od głowy, jak mówi stare indiańskie przysłowie, idą na podobną łatwiznę inni słabi ludzie.
  Lider KOD, lider fundacji ,,Nie lękajcie się,, tak jakby nadal tkwili w PRL-u, jakby nic się nie zmieniło po naszym wejściu do Unii Europejskiej, jakby Polska nadal była zlepkiem genów po idiotach, co to w niedzielę do kościoła pójdą, raz na 4 lata, albo 4 razy w zyciu, do wyborów. Ogromne przygnębienie mnie ogarnęło jak przeczytałem tę informację, czuję się jakby mnie spotkała jakaś niezasłuzona, głęboka przykrośc. Świnie będą teraz tarzac się w błocie i tym błotem nas obrzucac, pan Lisiński swoim zachowaniem otworzył im szeroko drzwi ich chlewu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX