Czy słowo "d..a" obraża prezydenta? Wyrok sądu ws. kontrowersyjnego transparentu: Szkodliwość czynu znikoma

Sąd w Szczecinie wydał wyrok ws. Pawła Jackowskiego, który na trasie przejazdu Andrzeja Dudy stał z transparentem "Dzisiaj pałac, jutro ciupa, nie prezydent, tylko d..a". Prokurator domagał się dla mężczyzny pół roku prac społecznych. Sąd uznał, że hasło jest obraźliwe, ale szkodliwość czynu jest znikoma. Bo mamy w Polsce wolność wypowiedzi.

Kontrowersyjny transparent pojawił się w lipcu 2018 roku przy trasie przejazdu prezydenckiej kolumny, w której Andrzej Duda jechał do obozu harcerskiego w Podrodziu koło Nowego Warpna (województwo zachodniopomorskie). Właściciel transparentu z hasłem "Dzisiaj pałac, jutro ciupa, nie prezydent, tylko d..a”, architekt ze Szczecina - Paweł Jackowski - został zatrzymany i przesłuchany. Sprawa skończyła się w sądzie: został oskarżony o znieważenie prezydenta RP Andrzeja Dudy poprzez wystawienie "na ogólny widok słowa wulgarnego".

Prokuratura domagała się dla mężczyzny pół roku prac społecznych.

Szczecin. Wyrok ws. transparentu

Dziś sąd okręgowy w Szczecinie wydał wyrok w tej sprawie. Jak informuje reporter TOK FM, sąd umorzył postępowanie wobec Pawła Jackowskiego. Uznał, że hasło jest obraźliwe, ale szkodliwość czynu jest znikoma. Sędzia powołał się na wolność wypowiedzi.

Sędzia Dariusz Ścisłowski w uzasadnieniu podkreślił, że ma świadomość, że jego decyzja zostanie poddana krytyce, ale prosi, by w przebiegu postępowania, wyroku i uzasadnieniu nie doszukiwać się żadnych podtekstów politycznych.

 - Jestem zadowolony, wyrok jest po naszej myśli - powiedział po wyjściu z sali sądowej Paweł Jackowski. Jak podkreślił, sąd w uzasadnieniu stwierdził, że prezydent nie może być specjalnie traktowany - wyłączony z prawa do krytyki. - To jest bardzo ważne. Podkreślaliśmy to przez cały proces, że zacytowany wiersz był formą krytyki sposobu sprawowania urzędu prezydenta - argumentował. - Obywatele mają prawo krytykować władzę, a jeżeli boją się tej krytyki, bądź chce się penalizować tę krytykę, to jest to władza totalitarna - dodała. 

- Nie będzie pan teraz za prezydentem jeździł wszędzie z tym transparentem? - pytał reporter TOK FM Sebastian Wierciak. - Odpowiem pytaniem na pytanie. Czy prezydent zacznie być prezydentem wszystkich Polaków? Czy zacznie być samodzielnym prezydentem? - odpowiedział Paweł Jackowski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (122)
Szczecin. Wyrok ws. transparentu na temat prezydenta. Chodzi o słowo "du...a"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 46 razy 42

  ale dlaczego słowo "dupa" tak się wszystkim jednoznacznie z Adrianem kojarzy

 • kazek100

  Oceniono 35 razy 31

  Pana Dudę nie można obrazić, bo on nie ma zdolności honorowej. Jego płaszczenie się przed prezesem, klęczenie przy Trumpie, a przede wszystkim podpisywanie po nocach wszystkiego co mu każą pozbawiło go tej zdolności.

 • bihepi

  Oceniono 37 razy 27

  "...Czy słowo "d..a" obraża prezydenta?"
  Oczywiście.
  Przecież pamiętamy akcję ścigania dzieci z podstawówki w jakimś Zad*piu Dolnym, bo któreś z nich napisało na drzwiach toalety "Andrzej Dupa". Była policja, psy tropiące i przesłuchania.

 • def11

  Oceniono 24 razy 24

  Słownik języka polskiego PWN
  dupa
  1. wulg. «część ciała, na której się siada»
  2. wulg. «narząd płciowy»
  3. wulg. «o młodej, atrakcyjnej seksualnie kobiecie»
  4. wulg. «o czyjejś dziewczynie, kobiecie jako partnerce seksualnej»
  5. wulg. «o człowieku niezaradnym»

  No i mamy teraz
  6. o człowieku który wybrany przez naród na prezydenta i głowę państwa zhańbił swój urząd łamaniem konstytucji i podległością szeregowemu posłowi

 • abm1

  Oceniono 23 razy 21

  Bardzo eleganckie określenie w odniesieniu do Dudy. Ze względów cenzuralnych nie napisze jak go nazywam!!!

 • endrju1521

  Oceniono 28 razy 20

  Sędzia ma teraz przesrane, Ziobrowa komisja etyki

  już pichci oskarżenie.

 • qeton

  Oceniono 19 razy 19

  Dzisiaj salony, jutro do klatki, nie prezydent, tylko pośladki ;)

 • wino0000006

  Oceniono 17 razy 17

  Brawo - w końcu jakiś normalny sędzia.

 • lica79

  Oceniono 18 razy 14

  Uwielbiam ten bezradny skowyt kaczych hejtytutek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX