Protest lekarzy. "W całym systemie brakuje dziś dziesięciu miliardów złotych"

Z przed Ministerstwa Zdrowia ruszyła manifestacja lekarzy, pielęgniarek, ratowników i pacjentów. Jej uczestnicy domagają się przestrzegania porozumienia, zawartego półtora roku temu z rezydentami.

Rząd zobowiązał się wówczas do stopniowego podnoszenia nakładów na służbę zdrowia. Ale nie robi tego w oparciu o aktualną wysokość PKB - tylko korzysta z danych sprzed dwóch lat.

Przez co w całym systemie brakuje dziś dziesięciu miliardów złotych - mówi przewodniczący porozumienia rezydentów Jan Czarnecki. - Bardzo się cieszymy, że rząd zaczyna wprowadzać programy socjalne, jednak ochrona zdrowia była traktowana po macoszemu od czasu transformacji. Mam 30 lat, jestem rocznik 1990, tyle co żyję służba zdrowia jest traktowana po macoszemu, Myśleliśmy, że półtora roku temu udało nam się to w końcu zmienić, okazuje się, że nie. Że znowu musimy protestować, tym razem nie tylko w naszym interesie, ale również w interesie całego społeczeństwa - twierdzi Czarnecki. 

Wśród głównych zarzutów ze strony rezydentów są m. in. zbyt mały wzrost nakładów na ochronę zdrowia i oszczędności na personelu medycznym. 

Lekarze rezydenci protestowali od początku października ubiegłego roku. Domagali się wzrostu wynagrodzeń i zwiększenia nakładów na zdrowie. Początkowo prowadzili protest głodowy, później zdecydowali się na wypowiadanie klauzuli opt-out, czyli umowy, w której lekarz zgadza się na wydłużenie swojego czasu pracy ponad normę.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (11)
Protest lekarzy. "W całym systemie brakuje dziś dziesięciu miliardów złotych"
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 2

  Niestety, nasze rządzące głupki mają taką koncepcję,

  żeby wydawać setki miliardów na zbrojenia, a nie na zdrowie.

 • Jan Nowak

  Oceniono 5 razy 1

  Pieniądze w większości rząd wyda i wydaje na transfery socjalne Kaczora. Ważne,to utrzymać się przy władzy. Propaganda TVPiS przynosi efekty. Ciemny lud kupuje.

 • Haka De

  0

  7 000 000 000.00 zł przesunieto 30.05 z NFZ na poczet wyplat 500+.

 • Maks Maks

  Oceniono 2 razy 0

  Wszyscy co głosowali przez lata na AWS(POPIS SLD PSL) itp maja krew na rękach ludzi, którzy umarli przez zacofane leczenie. W polszy leczenie onkologiczne jest chyba najgorsze w jeuropie.

 • tomaselli

  Oceniono 4 razy -2

  Znowu zaczynaja, tak jakby za czasow Kopacz czy tez Arlukowicza bylo tak cacy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX