KUL dostanie 2 mln zł na monitoring. Wiceminister wyjaśnia: Sytuacja na świecie jest niepokojąca, giną chrześcijanie

2 mln zł otrzyma Katolicki Uniwersytet Lubelski z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rozbudowę monitoringu w obiektach uczelni. Umowy w tej sprawie podpisali w poniedziałek: rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński i wiceminister Andrzej Stanisławek.

Do tej pory na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim monitoringu było niewiele - po za kampusem na ul. Konstantynów, gdzie są nowoczesne laboratoria. Teraz kamery - około 500 sztuk - mają być wszędzie.

Skąd ten pomysł? Wiceminister nauki Andrzej Stanisławek tłumaczy, że uczelnia katolicka musi mieć na uwadze możliwość potencjalnych zagrożeń. - Trzeba reagować wcześniej i przewidzieć sytuacje, których nie chcielibyśmy, żeby były. Sytuacja na świecie jest niepokojąca. Proszę mi powiedzieć, wyznawców, których religii najwięcej ginie na świecie? No chrześcijan - przekonywał wiceminister.

Do tej pory ataków na chrześcijan na KUL nie było, ale jak przekonują władze uczelni, system monitoringu jest potrzebny, bo zwiększy bezpieczeństwo zarówno wykładowców, jak i studentów. - Zależy nam, żeby studenci czuli się bezpiecznie. Żebyśmy mogli monitorować wszelkie nietypowe zachowania - wyjaśnia dyrektor administracyjny uniwersytetu Małgorzata Baran-Sarnocka.

Kamery będą zarówno w środku, jak i na zewnątrz uniwersyteckich budynków. Na KUL kształcą się studenci z Polski, ale także cudzoziemcy.

Kamery w ciągu dwóch lat

Na sfinansowanie projektu uniwersytet uzyska z tegorocznego budżetu MNiSW 2 mln zł, wkład własny uczelni wyniesie 500 tys. zł. Monitoringiem wewnętrznym i zewnętrznym będą objęte zarówno budynki dydaktyczne, jak i biblioteka, hala sportowa oraz akademiki.

Rozbudowane zostanie istniejące już centrum monitoringu, gdzie będzie możliwy podgląd ze wszystkich kamer. Całodobowe dyżury pełni tam uczelniana straż porządkowa. Prace mają być przeprowadzone w tym roku, a w Kampusie Głównym w ciągu dwóch lat.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (44)
KUL dostanie 2 mln zł na monitoring. Wiceminister tłumaczy się... atakami na chrześcijan
Zaloguj się
 • kunwyscigowy

  Oceniono 22 razy 16

  Brawo! kamery na pewno się przydadzą gdy jakiś zdeprawowany dziesięciolatek będzie chciał biernie zgwałcić proboszcza! AMEN

 • Bob Bob

  Oceniono 18 razy 12

  monitoring przydałby się we wszystkich seminariach duchownych. używając skrótu myślowego: uchroniłoby to wiele dzieci...

 • poppers68

  Oceniono 14 razy 8

  Ależ to kolejny przykład jak bezmyślnie można wyrzucać pieniądze społeczeństwa w ramach bezmyślnego i niczym nie popartego w faktach poczucia bycia Szwajcarią Bis.

  Oczywiście, wyborcy PIS nie będą w tym widzieć niczego zdrożnego a wzrok Im się wyostrzy gdy będziemy jako kraj bankrutem, 500+, mamy 4+ , korytka + i tym podobne dary przestaną płynąć a bankomaty jak w Grecji zaczną wypłacać max 100 pln.

  I wtedy wyborcy PIS będą szukać odpowiedzialnych w ukrytej opcji LGTB prywatnych spółek, w Izraelu lub na Biegunie Południowy. Aha.... i jeszcze w opozycji. A na nazwę Wenezuela będą lżyć tych, którzy te słowo wypowiedzą.....
  Założymy się?

 • polak66maly

  Oceniono 13 razy 7

  moze i dobrze, zeby ta wredna sekta wyginela.

 • poszukiwany

  Oceniono 12 razy 6

  Każda okazja jest dobra do wyprowadzenia pieniędzy z naszego portfela dla KK. Komuna była patologią ale obecnej nic nie jest w stanie przebić. Polska staje się krajem zniewolonym przez klechów.

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 9 razy 5

  ok. 20 MILIARDÓW złotych rocznie przytula od Państwa Polskiego kościół katolibski ...
  ile to elektrowni atomowych, lotnisk w Baranowie czy Radomiu, gazoportów itd. można by zbudować za te pieniądze ..

 • d_ost

  Oceniono 9 razy 5

  Pomijam idiotyczne strachy na Lachy i dyrdymały o rzekomym zagrożeniu chrześcijan w Polsce. Ale to jaką moc prewencyjną ma monitoring pokazują np. zamachy terrorystyczne w Londynie, jednym z najbardziej naszpikowanych kamerami miast ba świecie. Monitoring co najwyżej pomaga potem odtworzyć przebieg zdarzeń, niczemu nie zapobiega. Niech więc pan minister szuka lepszego uzasadnienia dla wydania 2 mln na taką głupotę zamiast na, na przykład, sfinansowanie telefonu zaufania dla ofiar przemocy domowej. Bo właśnie ta linia umiera z racji na brak funduszy.

 • pkozar

  Oceniono 11 razy 5

  "Proszę mi powiedzieć, wyznawców, których religii najwięcej ginie na świecie? No chrześcijan - przekonywał wiceminister." Uwzględniając, że najwięcej ataków terrorystycznych i najwięcej ich ofiar jest w krajach muzułmańskich, przypuszczam, że wątpię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX