Sejm wybrał patronów 2020 roku. Ale skąd w uchwale o wojnie polsko-bolszewickiej wziął się Lech Kaczyński?

W sumie patronów 2020 roku ma być w Polsce czterech: Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Teodor Axentowicz. W Sejmie doszło też do sporu o treść uchwały upamiętniającej Bitwę Warszawską 1920 roku, a przede wszystkim o obecność w niej nazwiska Lecha Kaczyńskiego.

Przyszły rok będzie jej jubileuszem i to właśnie przyjęta dziś uchwała upamiętniająca tę polsko-bolszewicką wojnę wzbudziła najwięcej kontrowersji. Projekt przygotowali politycy PiS. Posłowie opozycji protestowali przeciwko językowi, jakim dokument został napisany, bo mowa w nim o tym, że w 1920 roku "młode państwo musiało stawić czoła bezwzględnej machinie bolszewickiej Rosji, bo przez trupa białej Polski miała bowiem prowadzić droga ku ogólnoświatowej pożodze". 

Po drugie - i to opozycję bulwersuje znacznie bardziej - z niewiadomych względów w treści uchwały pojawia się postać Lecha Kaczyńskiego: "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, prof. Lech Kaczyński w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2009 roku mówił: 'W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całego kontynentu. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przebyli zwycięsko. [...] Jej bohaterami, prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko. Wreszcie solidarność i ofiarność całego społeczeństwa, które w tym dramatycznym momencie porzuciło spory i podziały. Wielka, wspaniała lekcja 15 sierpnia 1920 roku powinna być dla nas zawsze aktualna i pouczająca'".

- Dlaczego we wszystkich uchwałach nie wymieniamy Lecha Kaczyńskiego? Bo na dobrą sprawę od chrztu Polski poprzez wszystkie dokumenty, które wychodzą z tego Sejmu, można by o nim wspominać - dziwiła się Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO. 

- Przypisywanie Lecha Kaczyńskiego do zwycięstwa nad bolszewizmem w 1920 roku, kiedy Lech Kaczyński nie był nawet w planach, jest jakimś absurdalnym nadużyciem i tak naprawdę nie tylko nie służy pamięci prezydenta, ale ją ośmiesza - mówił w rozmowie z "Newsweekiem" Michał Kamiński z klubu PSL-UED tuż po tym, jak pojawił się projekt uchwały. 

2020 rok będzie też rokiem papieża Jana Pawła II w setną rocznicę urodzin, zwycięzcy w wielu kampaniach przeciwko Rosji, Szwecji czy Imperium Osmańskiemu hetmana Stanisława Żółkiewskiego w czterechsetną rocznicę jego śmierci, filozofa, autora "Sporu o istnienie świata" Romana Ingardena oraz malarza i grafika Teodora Axentowicza.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (154)
Sejm wybrał patronów 2020 roku. Będą nimi: Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski oraz...
Zaloguj się
 • lidka1313

  Oceniono 26 razy 22

  po prostu znów nami rządzą plugawe tępe komuchy... a ciemny lud kupi wszystko za ochłap który mu rzucili

 • plastikpiokio

  Oceniono 20 razy 18

  te dwa pajace wszedzie wpakują swoje slady obecnosci ale niestety historia jest nieprzekupna i nie można jej zmienić głosowaniem / w nocy /

 • czarnyminio

  Oceniono 16 razy 16

  W Warszawie na ul Suzina w dniu urodzin Lecha i Jarosława czyli 18 czerwca mają wyrosnąć gruszki na wierzbie a sroki zaśpiewają słowiczymi głosy. Już zbierają się tłumy wiernych członków PIS i czekają na zapowiedziane zjawisko.

 • vendettav

  Oceniono 16 razy 16

  Związek jest prosty. Kaczyńscy dostali od komunistów dom zabrany żołnierzowi walczącemu w wojnie z bolszewikami.

 • cezaryk

  Oceniono 17 razy 15

  Doskonale pamiętam jak w roku 1410 bohatersko szarżował na hordy krzyżackie na kocie pożyczonym od brata.
  Stąd obecność w 1920.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX