RPO apeluje do prezydenta o weto nowelizacji Kodeksu karnego. Powołuje się na Europejską Konwencją Praw Człowieka

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poinformował w niedzielę, że wysłał list do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego. Zdaniem RPO, nowela ma szereg błędów, a część przepisów jest "jawnie sprzeczna" z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

W czwartek Sejm przyjął 41 poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzającej kary m.in. za przestępstwa pedofilii. Ustawa trafiła teraz do podpisu prezydenta.

Bodnar był pytany w Radiu Zet, czy prezydent powinien zawetować nowelizację Kodeksu karnego. "Ja wysłałem w piątek wieczorem list do pana prezydenta, apelując o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego" - oświadczył RPO.

Zdaniem Bodnara, ze wetem przemawia kilka argumentów. "Pierwszy jest taki, że ponieważ mieliśmy do czynienia ze zmianami w kodyfikacji, to nie powinny być one przeprowadzane w trybie zwykłym, nie wspominając o trybie niezwykle przyspieszonym" - wskazywał Bodnar.

Innym argumentem jest - zdaniem RPO - fakt, że w nowelizacji znajduje się szereg wad i błędów, które "nie zostały uleczone" przez poprawki Senatu.

Ponadto, jak wskazywał Bodnar, w znowelizowanym Kodeksie karnym są rozwiązania "jawnie sprzeczne" ze standardami praw człowieka i Europejską Konwencją Praw Człowieka, np. przepis wprowadzający karę dożywotniego więzienia bez możliwości przedterminowego zwolnienia.

"Jest orzecznictwo strasburskie na ten temat (...), gdzie Trybunał jednoznacznie stwierdził, że brak tzw. prawa do nadziei, że nawet po 40, 50 latach się wychodzi na wolność, narusza konwencję. Czyli każda osoba, która byłaby skazywana na tego typu karę, z automatu miałaby wygraną sprawę w Strasburgu. Chyba nie o to chodziło" - wskazywał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Bodnar wskazywał ponadto, że nowelizacja Kodeksu karnego była krytykowana przez Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunję Mijatović. "W Biurze Legislacyjnym Senatu połowa opinii była negatywna" - dodał.

"Jeżeli pan prezydent zdecydowałby się na zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego, to mógłby stworzyć dla Polski wielką rzecz - mianowicie powiedzieć jednocześnie, że chciałby powołać komisję kodyfikacyjną prawa karnego, komisję kodyfikacyjną prawa cywilnego. Komisję, do której zaprosiłby ekspertów, którzy zastanowiliby się, jak różne rozwiązania ze sfery prawa karnego powinny wyglądać, bo widać, że ministerstwo sprawiedliwości działa na zasadzie: my wiemy lepiej, nie chcemy z nikim konsultować, a jeżeli pojawiają się krytycy, to tym gorzej dla krytyków" - ocenił Bodnar.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
RPO apeluje do prezydenta o weto nowelizacji Kodeksu karnego. Powołuje się na Europejską Konwencją Praw Człowieka
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 9 razy 3

  W listopadzie 2015 roku, po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych

  pisałem nie tylko na tym Forum, że szumowiny faszystowskie rozpoczęły

  przejmowanie władzy w państwie !

  ...no ale głupiego nikt nie słuchał...

 • miloz1

  Oceniono 4 razy 2

  Prawa człowieka narusza dosłowność kary pod nazwą dożywocia. Niedorzecznik twierdzi, że dożywocie trwa określoną liczbę lat.

 • D B

  Oceniono 4 razy 2

  "prawo do nadziei" dla pedofila mordercy dziecka - dać mu taką samą nadzieję jaką on dał rodzicom, że ich dziecko wróci między żywych

 • getz54

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko ze Adrian Dudek od początku sprawowania urzędu zachowuje się jak prezydent in spe. Ile mozna czekac na jego samodzielnośc ? Kazdy kiedyś dorasta, niektórzy stają się z młodych gniewnych starymi wkur&ionymi, a Dudek poprzez swoje nocne, internetowe romanse z nieletnimi gimnazjalistkami, wcale nie dorasta tylko cofa się w swoim emocjonalnym rozwoju. Zrobi sobie zdjęcie z biurkiem prezydenta, pochwali się światu podarowanym, zatrzymanym przez siebie, chińskim cieńkopisem Trumpa. Dudek zawetował 2 ustawy a podpisał jedną. I to tę najwazniejszą, w której zawarte było to na czym zalezało archetypowi z Ciemnogrodzkiej. Zachodzi pytanie, albo ten człowiek nie ma pojęcia o prawie, albo jest cynicznym, zakłamanym łgarzem ? Dopóki nie poznamy na nie odpowiedzi wysyłanie listów do tego człowieka nie ma zadnego sensu.

 • Orry Main

  0

  Jesteście takimi samymi psychopatami jak ten dureń Bodnar. Widzę że jesteś gotowi bronić praw pedofilów. W końcu co tam jakieś dzieci, ich przyszłość psychika, zdrowie, grunt żeby zrobić pisowi na złość. To takie lewackie, co tam ofiara, ważniejsze są prawa zboków i psycholi

 • Szymon Czyżewski

  Oceniono 4 razy -2

  Prawo niezgodne z Europejską Kartą Praw Człowieka? A kogo to obchodzi?
  Ma się zgadzać że Społeczną Nauką Kościoła i starczy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX