Abp Gądecki: Próba zohydzenia Kościoła ma na celu osłabienie ducha narodu

Przekazane PAP w poniedziałek przez biuro prasowe Episkopatu Polski oświadczenie ma związek z atakami nienawiści wobec katolików w Polsce. Próba zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła, tak nierozerwalnie związanego z Polską i polskością, ma na celu nie tylko osłabienie jego pozycji w społeczeństwie, ale także osłabienie ducha narodu - napisał w przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

W oświadczeniu abp Gądecki przypomina m.in. słowa św. Jana Pawła II, który mówił: "Bez Chrystusa nie można zrozumieć dziejów Polski".

"Gdy w lipcu 2016 r. zamordowano w Normandii księdza Jacques’a Hamela podczas sprawowania Mszy św. wydawało się nam, że w Polsce takie rzeczy nie mogą się zdarzyć (...) Niestety, w ostatnich tygodniach, zwłaszcza a trakcie trwania kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, miało miejsce wiele zdarzeń poddających w wątpliwość moją wcześniejszą konstatację. Myślę po pierwsze o profanacji jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. (...) Myślę także o konkretnych aktach fizycznej napaści na kościoły i samych kapłanów. Szczególnie dotknęło to osobę ks. Ireneusza Bakalarczyka" - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu.

Wspomniana przez arcybiskupa "profanacja jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski", to - przypomnijmy - przygotowanie wizerunku Matki Boskiej w tęczowej aureoli i powieszenie go m.in. na drzwiach kościoła w Płocku. Autorka obrazka została szybko zatrzymana przez policję.

Parady Równości nie w smak Kościołowi

W sowim liście przewodniczący KEP wspomniał też o profanacjach i aktach bluźnierstwa, do jakich dochodzi podczas tzw. marszów środowisk gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów. "Oficjalnie powodem organizacji takich marszów jest troska o większą tolerancję w społeczeństwie, tymczasem stają się one miejscem obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii eucharystii oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych" – napisał w oświadczeniu abp Gądecki.

Dodaje jednocześnie, że dzisiejszy sposób kwestionowania autorytetu Kościoła nie ma charakteru intelektualnego, lecz ideologiczny. "W procesie wytoczonym Kościołowi próbuje się dowieść, że nie ma w nim ludzi prawych, a wiara jest jedynie hipokryzją. Dąży się do zdyskredytowania Boga i obrzydzenia całego Kościoła" – podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu w swoim oświadczeniu zadał pytanie "jak w odpowiedzialny sposób relacjonować kwestię nadużyć seksualnych wśród duchownych i w innych grupach społecznych, aby nie kreować fałszywego, jednostronnego wizerunku Kościoła i nie prowokować kolejnych aktów słownej i fizycznej przemocy oraz aktów profanacji". Zaznaczył jednocześnie, że "trudno zlekceważyć fakt, że w ostatnim czasie – w kontekście niektórych przekazów medialnych – zwiększyła się agresja wobec księży i wzrosła liczba profanacji".

Abp Gądecki podkreślił, że "lekarstwem na przestępstwa seksualne jest zachowanie VI przykazania Dekalogu". "Komu zatem jest bliski los ofiar różnych nadużyć seksualnych, powinien – w ramach holistycznego podejścia – zaangażować się w promowanie kultury czystości" - napisał.

Przewodniczący Episkopatu Polski zaznaczył jednocześnie: "Grzech i zło są w Kościele, ale jest w nim także niezliczona rzesza świadków wiernych, pokornych, składających codziennie ciche świadectwo swojej miłości do Pana Jezusa. Wystarczy się nieco rozejrzeć, odkładając na bok uprzedzenia".

W wydanym oświadczeniu abp Gądecki poinformował, że biskupi – obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa. "Prosimy, aby w niedzielę po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – 23 czerwca br., we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej mszy świętej odśpiewać suplikację +Święty Boże, Święty Mocny..." - zaznaczył przewodniczący KEP.

Na zakończenie oświadczenia abp Gądecki prosi o modlitwę za ojczyznę, Kościół w Polsce i wszystkich Polaków. "Zabiegajmy o to, abyśmy nie dali się podzielić i pamiętajmy, że +walka nie może być silniejsza od solidarności+" – napisał przewodniczący Episkopatu Polski, cytując św. Jana Pawła II.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (46)
Abp Gądecki: Próba zohydzenia Kościoła ma na celu osłabienie ducha narodu
Zaloguj się
 • dd_

  Oceniono 15 razy 11

  Czarnej hydrze odrastają łby.

 • kenter85

  Oceniono 13 razy 9

  Hipokryta! Rzygać się chce słuchając kogokolwiek z waszego klubu.

 • Ritchie

  Oceniono 11 razy 7

  Zmarnował szansę żeby milczeć.

 • lukasiklukasik

  Oceniono 11 razy 7

  Niech co niedziela z ambon nakazują wiernym żeby nie palili w piecach czym popadnie. Może tak, choć im (i nam), pomogą. Będzie jakiś pożytek z majątku i władzy które zagarnęli.

 • Tomasz Rodak

  Oceniono 8 razy 6

  Nie ma instytucji bardziej przesiaknietej hipokryzja i pogarda dla drugiego czlowieka niz kosciol katolicki.

 • Jan Kos

  Oceniono 8 razy 6

  Po zwycięstwie PiSobolszewii czarna pedofilia zaczna podnosić łeb.

 • madolynsmith

  Oceniono 10 razy 6

  ja rozumie, że podpieranie się narodem jest w interesie pierwszej korporacji w dziejach ludzkości, tylko do czego członkowie narodu (przynajmniej wybrani) tejże do czegoś potrzebują, tego już nie pojmuję.

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 4

  "Kościół" sam się zohydził, ty stary capie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX