Warszawę czeka obywatelski panel klimatyczny. "Warto poświęcić komfort jazdy samochodem, żeby żyło nam się dobrze"

- Jeżeli ponad 80 proc. panelistów przychyli się do jakiejś decyzji, to trzeba będzie ją wdrożyć - zapewniła organizatorka warszawskiego paneli klimatycznego w audycji TOK FM. Nawet jeśli paneliści wpadną na pomysł, aby po Warszawie od następnego dnia nie można było jeździć samochodem.

W Warszawie ma odbyć się obywatelski panel klimatyczny, na który zgodę wyraził już prezydent Rafał Trzaskowski. Sama inicjatywa Warszawskiego Panelu Klimatycznego powstała na początku kwietnia. Jak będzie wygląda?

- Losujemy spośród mieszkańców Warszawy reprezentatywną grupę, zbieramy ich, przedstawiamy im problem, eksperci z nimi rozmawiają i ci ludzie zastanawiają się, jak rozwiązać ten problem.
Powinniśmy wystartować na początku jesieni - mówiła Karolina Woźniak z Warszawskiego Panelu na antenie TOK FM. 

Wyjaśniła, że panel wypracowuje rekomendacje, które mają być wdrożone. - Jeżeli ponad 80 proc. panelistów przychyli się do decyzji, to jest to decyzja, którą trzeba wdrożyć - zapewniła. Nawet jeśli paneliści wpadną na pomysł, aby po Warszawie od następnego dnia nie można było jeździć samochodem.


- Jako Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zdecydowaliśmy się włączyć w tę inicjatywę. Sprawa dotyczy całego miasta, całej społeczności, dlatego postanowiliśmy się zjednoczyć i pójść do prezydenta Warszawy - powiedział Tytus Kiszka. Dodał, że panel klimatyczny daje mandat do ambitnych działań. - Ambitnych i trudnych - nadmienił dziennikarz TOK FM Paweł Sulik.  

- W Lublinie zostało wypracowane rozwiązanie, żeby centrum było zamknięte dla samochodów, więc to nie jest coś, czego ludzie nie chcą. Warto poświęcić komfort jazdy samochodem, żeby za kilka lat żyło nam się przynajmniej porównywalnie dobrze jak teraz - przekonywała Karolina Woźniak. Jej zdaniem, widać gołym okiem, że ruch klimatyczny na całym świecie rośnie i Polska nie jest odosobniona.

Ogólnopolski klimatyczny panel obywatelski służy też radą merytoryczną i pomocą każdej grupie, która taki panel chce zorganizować w swoim mieście.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Obywatelski panel klimatyczny w Warszawie. "Warto poświęcić komfort jazdy samochodem, żeby żyło nam się dobrze"
Zaloguj się
 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 3 razy 3

  Kolejne lewacko-urzednicze fanaberie.
  A może tak wpadną na pomysł, aby odseparować Warszawę od reszty Polski? Taka republika warszawska a raczej księstwo lewacko- intelektualne?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Metro buduja wolniej jak za PRL. Kwintesencja postkomuny zlikwidowac nie tworzac alternatywy, tak robili ze wszystkim i nadal chca nam tworzyc swoje komusze pieklo.

 • rzydeta

  Oceniono 4 razy 0

  Lewacka fobia antysamochodowa ma tę samą cechę, co prawacka fobia antyseksualna - oszołomy znają przedmiot swojej nienawiści wyłącznie z opowiadań dorosłych.

 • Funny Moments

  Oceniono 3 razy -1

  Wystarczy zakazać palić w piecach śmieciami i byłoby po problemie. A nie bezpodstawnie czepiają się samochodów, nowoczesne auta emitują znikomą ilość zanieczyszczeń, mniej więcej tyle co pierdzący człowiek lub pies, ale tak wygodniej jest zakazać wjazdu do centrum. Bo panowie politycy w swoich służbowych skodach nie będą musieli stać w korkach z plebsem. Cała ekopropaganda jest dodatkowo napędzana przez Toyotę i całą resztę japońskiej motoryzacji, która nigdy nie potrafiła wyprodukować porządnego Diesla i kupowała technologię od Europy. Teraz przy okazji wpadki VW z dieselgate próbują nachalnie promować swoje napędy hybrydowe o dynamice i emocjach dziadkowozu, bo niby to jest czyste i eko, a tak naprawdę to guzik prawda, bo Japońce tak samo kilka razy wpadali z fałszowaniem emisji spalin w USA. Ta cała ekopropaganda doprowadzi do tego, że niedługo nie będzie niczego i wszystko będzie zakazane. Trzeba znać umiar i owszem stare graty 30 letnie od których śmierdzi na kilometr nie wpuszczać, ale jeśli auto jest zadbane i nie kopci to takie zakazy są absurdem.

 • D B

  Oceniono 2 razy -2

  super, jestem za!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX