Klapsy nie zostawiają wielkiego śladu? Ekspertka: Jak wszystkie inne formy bicia zmieniają rozwój mózgu

Rzecznik Praw Dziecka w wywiadzie prasowym stwierdził, że "klaps nie zostawia wielkiego śladu" i "trzeba rozróżniać, czym jest klaps, a czym bicie". W związku z tą wypowiedzią przypominamy rozmowę z psycholożką dziecięcą, która na antenie TOK FM mówiła wprost: "nie ma różnicy między skutkami stosowania klapsów, a skutkami bicia".

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w opublikowanym w środę wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" zatytułowanym "Nazwą mnie katorzecznikiem" mówił m.in. o karaniu dzieci. Pytany przez dziennikarkę - czy jest za klapsem - powiedział: "Klaps nie zostawia wielkiego śladu". Dopytywany, jaki ślad zostawia odparł z kolei, że "trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie". Zaznaczył jednocześnie, że "absolutnie nie wolno bić dzieci".

Ekspertka o klapsach: To też jest bicie

Kilka tygodni temu o klapsach i ich skutkach na rozwój dziecka opowiadała na antenie TOK FM psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska. Ekspertka podkreśliła, że badania pokazują jednoznacznie, iż "nie ma żadnej różnicy między skutkami stosowania klapsów, a skutkami bicia - to wszystko jest biciem, tylko w różnych formach".

Piotrowska zwróciła uwagę, że klapsy powodują wzrost wytwarzania hormonów stresu i "zmieniają środowisko chemiczne, w którym rozwijają się komórki mózgowe". A co za tym idzie - klapsy, podobnie jak wszystkie inne formy bicia, zmieniają rozwój mózgu.

- Stosowanie klapsów sprawia, że obserwuje się słabszy rozrost szarej substancji w naszym mózgu. To jest ta pofałdowana część kory mózgowej i siedlisko wszystkich naszych wyższych funkcji. Niedostateczny rozrost tej warstwy równa się temu, że mamy słabsze możliwości do koncentrowania uwagi, spostrzegania, zapamiętywania, myślenia, podejmowania decyzji i kontrolowania za pomocą własnego intelektu swoich zachowań - wyliczała dr Piotrowska.

Dodała, że u dzieci, które doświadczyły klapsów "stwierdza się także słabszy rozwój ciała migdałowatego", silnie wpływającego na rozwój emocjonalny człowieka. - Nie ma zatem pozytywnych skutków klapsów. Potwierdzają to tysiące przebadanych rodzin - przekonywała psycholożka.

Piotrowska przyznała, że istotnie wielu rodziców nie widzi w klapsach nic złego i nie postrzega ich jako formy przemocy. - 92 procent rodziców twierdzących, że stosowanie bicia jest niedopuszczalne w wychowaniu, jednocześnie pytana o klapsy mówi: "a to co innego, klaps jest dopuszczalny". Więc proszę zobaczyć, jak ładnie udajemy, że to są dwa światy: przemoc fizyczna i stosowanie klapsów - mówiła ekspertka. I podkreśliła: "Nie ma takiej możliwości, żeby te dwa rodzaje uderzenia rozłączyć".

Rzecznik Praw Dziecka o klapsach. Opozycja oczekuje dymisji

Po publikacji środowego wywiadu w "DGP", członkowie klubu poselskiego Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska poinformowali, że oczekują dymisji Mikołaja Pawlaka ze stanowiska Rzecznika Praw Dziecka.

- Pochwała dla przemocy fizycznej wobec dzieci czy usprawiedliwianie tej przemocy, różnicowanie, że można bić tak, żeby nie było śladu i wtedy to jest tylko klaps jest czymś haniebnym i świadczy o braku kwalifikacji moralnych do pełnienia jakiegokolwiek urzędu publicznego, a w szczególności rzecznika praw dziecka - ocenił poseł Jan Grabiec.

Jego zdaniem Pawlak "nie ma kwalifikacji moralnych ani być może również psychologicznych do pełnienia tego urzędu". - Rzecznik powinien walczyć o prawa dzieci, a przede wszystkim w swoich wypowiedziach dbać o to, żeby nie przesuwać granicy dozwolonej rzekomo przemocy wobec dzieci. Na żadną przemoc nie możemy się zgodzić. To przesuwanie granicy zaczyna się od klapsa, a kończy się na takim biciu, przy którym nie ma śladów, a które może pozbawić życia dziecka - podkreślił poseł.

W Polsce od 2010 roku obowiązuje zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Zakaz ten wprowadzono w znowelizowanej ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na jej mocy dodano do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego artykuł stanowiący, że osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych.

Posłuchaj całej rozmowy z dr Aleksandrą Pawlicką!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (42)
Ekspertka: "Klaps to też jest bicie". Rzecznik Praw Dziecka uważa, że jest inaczej
Zaloguj się
 • ebom

  Oceniono 14 razy 8

  Wow, dla tylu osób wychowanie bez klapsów to brak jakiegokolwiek wychowania, dyscypliny, stawiania granic... po prostu nie znacie żadnej innej metody wychowawczej, co? Potem się dziwić, że we wszystkich firmach komunikacja leży i trzeba ludzi na kursach dla liderów od podstaw uczyć, jak rozmawiać z innymi, bo jak nie mają opcji dania podwładnemu klapsa, to arsenał narzędzi komunikacyjnych im się wyczerpuje...

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 9 razy 7

  Swojego dziecka nigdy nie uderzyłem, ale w dzieciństwie dostawałem klapsy czy paskiem.

  Wbrew temu co twierdzi pani ekspert nie wyrosłem na psychola czy innego dewianta bowiem klaps czy pasek nie stanowiły jedynej formy wychowawczej. To była naprawdę ostateczność..

 • kopernik_byl_akobieta

  Oceniono 6 razy 6

  No oczywiście, że zostawia ślad w mózgu. Ci, którzy takich śladów w mózgu nie mają, wyrastają na samolubnych, nie szanujących nikogo typów.....

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 4 razy 4

  >Klapsy nie zostawiają wielkiego śladu? Ekspertka: Jak wszystkie inne formy bicia zmieniają rozwój mózgu

  Dziecko w wielu kwestiach nie ma jeszcze wystarczająco rozwiniętego rozumu.
  Dlatego bywa, że reaguje jak zwierzę i po prostu nie słucha tłumaczeń.
  Wtedy zdarza się, że klaps w końcu jest niezbędny.
  Nawet niektórzy nie dość rozwinięci umysłowo dorośli nie przyjmują tłumaczeń i wtedy niezbędna jest pała policjanta.
  Ile razy trzeba to powtarzać oszołomom podającymi się za "ekspertów"?

 • 162tony

  Oceniono 12 razy 4

  zacytuję:
  "Dlatego w USA wracają szkoły z reżimem wojskowym.

  Rodzice płacą masę kasy żeby ich dzieci nie wyrastały na takie pierdoły jak teraźniejsze pokolenie wchodzące w dorosłość w Polsce.
  Pokolenie ADHD, dysleksji i zakazu klapsa. Pokolenie które nie umie radzić sobie z problemami z których starsze pokolenie się śmieje. Depresja bo szef kazał posprzątać po sobie, próby samobójcze bo koledzy się śmieją z telefonu, ucieczki z domu bo nie dostała nowych spodni od rodziców.

  Masakra."

 • andrzej1.61

  Oceniono 8 razy 4

  Prezes ściga pedofili wśród murarzy elektryków albo zbrojarzy żeby nie szukać wśród księży swoich partnerów politycznych i nie tylko. Rzecznik praw dziecka uważa ze tłuczenie dzieci jest formą wychowania. Następnym posunięciem jest wysyłanie przeciwników politycznych i tych inaczej myślących do Pana Boga oczywiście dla ich dobra.

 • dlugi48

  Oceniono 5 razy 3

  Taaa, od klapsa nie rozwijają się szare komórki. Ciekawe jak to ta głupia baba stwierdziła. Bo dzieciak przestaje kombinować na boki?

 • pd2016

  Oceniono 11 razy 3

  Prawica bez bicia nie wyobraża sobie życia!
  I bez kłamania, ale to inny temat...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX