Burza po słowach RPO w sprawie Jakuba A. trwa. TVP Info publikuje materiał o problemach z prawem syna Adama Bodnara

Adam Bodnar skrytykował sposób, w jaki służby zatrzymały podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin. Po tych słowach rozpętała się istna burza: posypała się krytyka ze strony polityków PiS, a portal publicznej telewizji informacyjnej ujawnił, że syn RPO miał brać udział w rozbojach.

Jak donosi portal tvp.info, 14-letni syn Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara dokonał wraz z dwoma kolegami trzech rozbojów w okolicy szkoły, do której chodził. - 14-latek i jego dwaj koledzy podchodzili z nożem do rówieśników – młodszych od siebie – i grożąc, domagali się pieniędzy – czytamy. Chodziło o kwoty 10 czy 20 zł. Według tvp.info trzy napaści zostały udowodnione, a sprawy trafiły do sądu na Mokotowie, do wydziału do spraw nieletnich.

"To może być wytłumaczenie pewnych dziwnych działań i zachowań pana rzecznika Adama Bodnara" - napisał na Twitterze szef portalu - Samuel Pereira.

Artykuł dotyczący syna Adama Bodnara ukazał się dzień po tym, jak RPO skrytykował służby ze sposób zatrzymania Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki w Mrowinach. Według Rzecznika Praw Obywatelskich użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak zaznaczył RPO, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu.

"Widzę, że TVP w swoim niepowtarzalnym sitkowym stylu rozkręca regularną nagonkę na Bodnara. Wrzutka ze śledztwa oczywiście czystym przypadkiem" - tak publikację TVP.Info skomentowała blogerka Kataryna.

Temat polityczny

Słowa Bodnara są głównym tematem rozmów polityków z mediami. Zdaniem szefa gabinetu premiera Morawieckiego Marka Suskiego podczas zatrzymania Jakuba A. nie było "żadnych rzeczy, które można byłoby skrytykować". - Zbrodniarz, który morduje dziecko ze szczególnym okrucieństwem, to jak ma być taktowany? Mają po niego przyjechać i powiedzieć: zapraszamy pana do radiowozu? To chyba są kpiny - podkreślił Suski.

-  To co zrobił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar jest skrajnie nieodpowiedzialne, gdzieś są granice politycznego zaangażowania i rzecznik przekroczył po raz kolejny tę granicę - ocenił w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Głos w sprawie zabrał też sam Adam Bodnar. - Jestem od tego, żeby w trudnych sytuacjach upominać się o przestrzeganie podstawowych praw proceduralnych - powiedział "Rzeczpospolitej" Rzecznik Praw Obywatelskich. Dodał, że jako rzecznik nie może kierować się emocjami społecznymi.

Niewygodny rzecznik

Adam Bodnar od dłuższego czasu jest krytykowany przez polityków związanych z obozem rządzącym. Między innymi dlatego, że głośno sprzeciwiał się na przykład zmianom w sądownictwie uchwalanym przez PiS czy stawał w obronie praw osób LGBT. RPO krytykował też m.in. paski informacyjne w TVP. 

W 2017 roku o możliwym odwołaniu Bodnara mówił Przemysław Czarnecki, poseł PiS. Z kolei w połowie 2018 roku atak na Bodnara przypuściły prawicowe media. 

Kadencja Adama Bodnara upływa w 2020 roku. Żeby Sejm odwołał Rzecznika Praw Obywatelskich, potrzebne jest 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
TVP Info publikuje artykuł o problemach z prawem syna Adama Bodnara
Zaloguj się
 • Ja TylkoJa

  Oceniono 10 razy 4

  PiS ze swoim sposobem mieszania wszystkiego i obrzucania wie ze zawsze coś się przykleja .
  Sami są ku...mi a wytykają innym

 • kocurko

  Oceniono 3 razy 3

  Atak na syna rzeczkika jest obrzydliwą, wredną nagonką na RPO. Co ma piernik do wiatraka?

 • wazps

  Oceniono 3 razy 1

  Mam wrażenie,że pan Pereira to potomek imigrantów z końca drugiej wojny światowej,bo jak wiadomo najwięksi heroes uciekali przed armią czerwoną właśnie do Ameryki płd. i stąd jego zamiłowanie do pokazywania "prawdy" wyssał to z mlekiem ojca.

 • dewes

  Oceniono 9 razy 1

  Sprawca też może być ofiarą - w tym przypadku nadgorliwości policji. Też wydało mi się dziwne, że człowiek, który nie stawiał oporu ani nie został zatrzymany z bronią w ręku prowadzony jest w samej bieliźnie i boso, do tego zakuty we wszystkie możliwe typy kajdanek. Nikt rozsądny, RPO przecież również, nie orzeka o niewinności tego człowieka ale ten poniżający spektakl zafundowany przez mundurowych to ewidentne złamanie zakazu poniżającego traktowania równie oczywiste jak ta pokazówka pani sędzi, która kazała niepełnosprawnemu czołgać się przed swoje wysokosędziowskie oblicze.

 • axermann

  Oceniono 2 razy 0

  W tym momencie taki Bodnar to dar niebios dla PIS-u-zawsze jest duża szansa ze powie coś (tak jak teraz, no i ten jego synek chuligan) co politycznie, na trzy miesiące przed wyborami, może być jak strzał w kolano dla opozycji z którą rzecznik jest kojarzony. Teraz każdy polityk PO-ko zaproszony do mediów pisowskich (ale nie tylko bo Mazurek w RMF też nie odpuści) będzie się wił jak piskorz w ogniu niewygodnych pytań dotyczących Bodnara i jego syna. Krótko mówiąc do października Bodnar dla PIS-u (ale nie PO-KO ) może być bardzo pożyteczny.

 • mgrstepien

  Oceniono 2 razy 0

  To przynajmniej już gó...arz wie, że lepiej spać w butach jak się prowadzi taki styl życia.
  Brawo Policja!

 • D B

  Oceniono 6 razy 0

  syn, który z nożem w ręku dokonuje rozbojów - no cóż panie ku... rzeczniku, jak by nie kombinować i jakich usprawiedliwień by nie szukać siara jest...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Czym kaczonosy rozni sie od tego mordercy, ktorego broni, no czym? tym ze nosi garnitur?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX