Zastępczyni RPO o sprawie Jakuba A.: Jeżeli trafi do Strasburga, to zostanie uznana za poniżające traktowanie

Dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, wyjaśniała dlaczego RPO sprzeciwia się sposobowi potraktowania przez policję mężczyzny podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach.

Adam Bodnar skrytykował służby ze sposób zatrzymania Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki w Mrowinach.Według Rzecznika Praw Obywatelskich użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak zaznaczył RPO, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu. Wątpliwości rzecznika wzbudziło też to, że mężczyzna był wleczony przez policjantów oraz to, że gdy przeprowadzano z nim czynności był niekompletnie ubrany.

Dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, mówiła w TOK FM, że jest zdziwiona tym, że policja nie widzi "naruszenia praw osoby zatrzymanej". - Skoro cała Polska to widziała, a nawet świat. Dostawaliśmy sygnały i wyrazy oburzenia, że osobę zatrzymaną można tak traktować – przekonywała dr Machińska.

Powtórzyła, że w przypadku Jakuba A. skala zastosowania środków przymusu była nieproporcjonalna. - Jeżeli na jakimś etapie, choć nie można teraz tego przesądzić, ta sprawa trafi przed Europejski Trybunał Praw Człowieka, to nie ulega wątpliwości, że to zatrzymanie zostanie uznane za poniżające traktowanie – oceniła zastępczyni Adama Bodnara i dodała: Choć ta sprawa umknęła opinii publicznej, to niedawno w Strasburgu zapadał wyrok, w którym uznano, że Polska naruszyła przepisy o zakazie tortur właśnie ze względu na zastosowanie nadmiernego przymusu bezpośredniego. 

Prowadząca weekendowy Poranek TOK FM Karolina Głowacka pytała, jak RPO odpowiada na pojawiające się zarzuty, że broni praw potencjalnego zabójcy, a nie przejmuje się tragedią rodziny dziecka. - Jesteśmy niezwykle poruszeni tragedią, która się wydarzyła. To co przeżywa rodzina jest trudne do wyobrażenia. RPO podkreślał wielokrotnie, że ta rodzina wymaga wsparcia. Jednakże, prawem i obowiązkiem rzecznika jest stanie na gruncie prawa i ochrony praw wszystkich obywateli. Nie może być tak, że łamane są w sposób jawny i oczywisty prawa osoby zatrzymanej – opowiadała ekspertka.

Jak podkreślała naruszenia praw tego człowieka, mogą skutkować na dalsze postępowanie. - Może zostać podważone? - dopytywała Głowacka. - Tak jest. Mając na uwadze sprawiedliwy protest, doprowadzenie do skazania osoby uznanej przez sąd za winną, to konieczne jest zabezpieczenie absolutnie od samego początku praw osoby zatrzymanej – odpowiadała dr Hanna Machińska.

Dzień po oświadczeniu RPO w portalu tvp.info ukazał się artykuł o problemach z prawem jego syna. - To nagonka, a nie reakcja krytyczna na stanowisko Adama Bodnara - oceniła dr Machińska. 

Hanna Machińska zapowiedziała też, że w poniedziałek Rzecznik Praw Obywatelskich opublikuje raport z działalności w Polsce Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w 2018 roku.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (304)
RPO o zatrzymaniu Jakuba A.
Zaloguj się
 • pavise

  Oceniono 9 razy 7

  PiS dyma opozycję jak chcę. Właśnie ustawił was w opozycji do zdecydowanej większości Polaków, którzy nawet odrobinę nie współczują temu zwyrodnialcowi. Zamiast walić w PiS walicie do własnej bramki....Trzeba być kretynem aby nie widzieć że ten wyciek zdjęć to początek kampanii wyborczej PiSu.

 • getz54

  Oceniono 19 razy 5

  Tak działa junta. Jednocześnie schlebia oczekiwaniom plebsu, i buduje u niego strach, pokazuje, z nami nie ma zartów. Junta nie wysłała nie tylko antyterrorystów, ale nawet dzielnicowego do altanki na Zoliborzu, gdzie ukrywa się łapówkarz i hochsztapler, który okradł biznesmena na 300 000,- euro. Junta nie posłała policji do posła Marka o skłonnościach pedofilskich, uprawiającego seks z nieletnimi dziewczynkami z Ukrainy. Dzielnicowy nie zapytał się nawet minister Zalewskiej czy prokuratora Święczkowskiego, co wiedzą na temat okradania pojemników z uzywaną odziezą i przeterminowaną zywnością i wykorzystywania jej w swojej kampanii wyborczej ? Morawiecki tez nie był niepokojony w sprawie kupowania ziemi na słupy, o której chwalił się kelnerowi w knajpie. Tak rządzi junta. Zabili młodego człowieka na komisariacie bo im kogoś przypominał, a jak sobie przypomnieli ze im nikogo nie przypomina to go zabili w kiblu jak w grze wideo, niestety, on miał tylko jedno zycie. Tuszowali to morderstwo wszyscy od komendanta głównego policji, po ministra mswia, a rzecznik policji miał nos jak z Warszawy do Sopotu.
  Tak rządzi junta. Jednak świat broni się przed juntami. Właśnie spuścił do kibla Turcję, Węgry, w kolejce czeka Iran.
  Po nas tez przyjdą, i jak tego Jakuba A. z Morwin, zaprowadzą do kibla i spuszczą po nas wodę. Chyba ze bolszewicy przegrają wybory jesienią, zdarza się.

 • druga_wieza

  Oceniono 13 razy 5

  Sprawa jest oczywista: mogli pozwolić mu się ubrać. Mogli też nie filmować go w gaciach. Mogli nie publikować tego filmu.

 • zuuuraw

  Oceniono 15 razy 5

  Fajne, sami zarzucają Morawieckiemu, że "już wydał wyrok", ale sami też wiedzą jaki wyrok zapadłby w Strasburgu !?!

 • biheppy

  Oceniono 19 razy 5

  Mam wrażenie ze ta totalna opozycja nie chce przejąć władzy mając takich pożal się przedstawicieli jak ten wielki rzecznik, jak Trzaskowski zadajacy się z gejami lesbijkami czy takimi Środami walczącymi z Kościołem. No i dobrze.

 • kapsel1983

  Oceniono 21 razy 5

  A może ten kapłan z durszlakiem na głowie z parady równości odprawiłby mszę w intencji zatrzymanego?

 • plastikpiokio

  Oceniono 25 razy 5

  bandytę należy traktować tak jak sobie na to zasłużył a nigdy nie po pansku ----ma czuć ból i poniżenie od zatrzymania do samego konca jego konca .

 • pankmen

  Oceniono 8 razy 4

  za chwile Pan Jakub A. stanie się symbolem walki z uciskiem i niezawisłością sądów w niedemokratycznej Polsce.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 10 razy 4

  >Zastępczyni RPO o sprawie Jakuba A.: Jeżeli trafi do Strasburga, to zostanie uznana za poniżające traktowanie

  Jak widać gabinet RPO ma zamiar ująć się za okrutnym mordercą zatrzymanym zgodnie z policyjnymi procedurami dla takich przypadków.
  Pytam: Kiedy ostatnio przeprowadzono badania psychiatryczne personelu RPO?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX