Górnicy z JSW protestują przed siedzibą PiS. Chcą odwołania ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego

- Złodzieje - skandują górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy protestują przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości. Nie zgadzają się z decyzją rady nadzorczej, która odwołała ze stanowiska prezesa spółki Daniela Ozona.

Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczęli protest przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Górnicy domagają się odwołania ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiegooraz rady nadzorczej spółki. Sprzeciwiają się też decyzji rady nadzorczej JSW sprzed kilkunastu dni, o odwołaniu prezesa spółki Daniela Ozona.

Jak relacjonuje reporter TOK FM, protestujący skandują "złodzieje". Tłumaczą, że przyjechali do Warszawy, by bronić swojej firmy, miejsc pracy i "interesów regionu".

Wcześniej, 11 czerwca, protestowali w tej sprawie pod siedzibą Ministerstwa Energii.

Pierwszy raz w obronie prezesa związki zawodowe stanęły już kilka miesięcy temu. Kilkadziesiąt osób wdarło się wtedy na posiedzenie rady nadzorczej, która wówczas zdążyła odwołać dwóch wiceprezesów spółki.

Górnicy bronią JSW

Związkowcy obawiają się, że zmiany w spółce mają służyć temu, by rząd przejął Fundusz Stabilizacyjny JSW. Przewidują, że pieniądze z tego funduszu mogą pójść na przykład na budowę samochodów elektrycznych. Minister energii odpowiada, że środki z funduszu będą przeznaczone wyłącznie na potrzeby spółki.

W tej sprawie górnicy napisali w czerwcu list do premiera Mateusza Morawieckiego. Argumentowali w nim m.in., że “dołożyli kamyczek” do zwycięstwa PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.  "Teraz naszych rodaków czekają jesienne wybory do Sejmu i Senatu. To w nich rozstrzygać się będzie przyszłość Polski i dalsze losy dobrej zmiany. Ale równocześnie toczy się bitwa o przyszłość JSW S.A. i jej dalsze losy" - czytamy w liście.

Związkowcy pytali również, czy prezes PiS uważa, że "kupi się ich lojalność premią po to, aby po wyborach dokonać zamachu na fundusz stabilizacyjny JSW S.A.". "Jako prezes Partii Prawo i Sprawiedliwość, na czele której ma Pan zaszczyt stać, wie Pan, że wiarygodność i zaufanie jest rzeczą bezcenną" - podkreślili przy tym związkowcy.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (14)
Protest górników pod siedzibą PiS. Chcą odwołania ministra energii
Zaloguj się
 • H2O H2O

  Oceniono 5 razy 1

  Władza tak dzielnie blokuje inicjatywy związane z ograniczeniem emisji... A oni co robią? Niewdzięcznicy!

 • maciej.sowinski1947

  0

  Jak ktos tak glupi to az milo.

 • krytek-7

  Oceniono 4 razy 0

  I jeszcze glupole sie przyznaja,ze popieraja PiS,ktory ich tak samo wyruchal jak Falente.

 • wie wod

  Oceniono 2 razy -2

  Wyrodzili się z tej "Solidarności" czy co? A może monity do Kacperka pomogą?

 • jahodovy

  Oceniono 4 razy -2

  Kopalnie zamykać. Chronić środowisko i zdrowie ludzi. Górnicy do przekwalifikowania. Nie może być tak, że całe społeczeństwo ponosi konsekwencje finansowe i zdrowotne przez jedną roszczeniową grupę zawodową - kastę górniczą.

 • 34 bezel

  Oceniono 2 razy -2

  No to górnicy walczą o 15 pensję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX