Szef NIK krytykuje policję i straż miejską. Chodzi o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Działania realizowane przez policję i straż miejską w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom były niewystarczające - ocenił w poniedziałek prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

W jego ocenie niepokojące są dane dotyczące ofiar wśród rowerzystów (wzrost o 30 proc. ofiar śmiertelnych w latach 2017-2018) i dane Komisji Europejskiej, według których w 2019 roku w wypadkach drogowych zginęło w Polsce średnio 76 osób na milion mieszkańców. Gorzej było tylko w Rumunii (96 zabitych), Bułgarii (88), na Łotwie (78) i w Chorwacji (77).

Podczas poniedziałkowej konferencji "Bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym" Kwiatkowski poinformował, że w ocenie NIK działania policji i straży miejskiej w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom były niewystarczające. - Skala, jak i kierunek prowadzonych działań jedynie w ograniczonym stopniu wpływały na poprawę poziomu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego - powiedział Kwiatkowski i podkreślił, że bezpieczeństwu tych osób będzie poświęcona kontrola NIK w 2020 roku.

- Będzie ona stanowić w znacznej mierze weryfikację sposobu wykorzystania wniosków i rekomendacji NIK. Jest to istotne tym bardziej, że analiza danych ogólnodostępnych nie wskazuje, aby w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego zaszły gruntowne zmiany systemowe - powiedział prezes NIK.

Dodał, że co prawda komendant główny policji sporządził diagnozę zagrożeń bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, ale - według NIK - jej realizacja nie gwarantowała prawidłowej identyfikacji zagrożeń w skali kraju. - Komendant nie podejmował natomiast takich działań w stosunku do rowerzystów, pomimo że statystyki policyjne wskazywały na przestrzeni lat stosunkowo dużą liczbę wypadków z ich udziałem - powiedział Kwiatkowski.

NIK pozytywnie oceniła natomiast aktywność policji i straży miejskiej w profilaktyce i działania na rzecz wzmocnienia kadrowego pionu ruchu drogowego policji oraz zwiększenia liczby policjantów pełniących służbę bezpośrednio na drodze.

Jak wyjaśnił Kwiatkowski, NIK wnioskowała o określenie przez policję na poziomie krajowym metodyki typowania miejsc szczególnie niebezpiecznych, wypracowanie standardów realizacji zadań na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz intensyfikację egzekwowania odpowiedzialności kierujących pojazdami. Izba wnioskowała również o szersze wykorzystanie wiedzy i doświadczenia ośrodków naukowo-badawczych i innych podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego, w tym organizacji pozarządowych.

Obecny na konferencji zastępca rzecznika praw obywatelskich dr Maciej Taborowski poinformował, że RPO wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury o "rozszerzenie zasady pierwszeństwa na przejściu dla pieszych". - Zaproponowaliśmy, aby pieszemu przyznać priorytet w momencie, w którym ma zamiar wejść na przejście - wyjaśnił.

Mówił też o elektrycznych hulajnogach, które dla pieszych "stanowią istotne zagrożenie". - Zwróciliśmy się do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniem, jakie działania resort zamierza podjąć w kierunku wyeliminowania zagrożeń dla pieszych, wynikających z poruszania się hulajnóg elektrycznych po chodnikach - przekazał Taborowski.

Dodał, że razem z partnerami społecznymi RPO przedstawił kilka postulatów do projektu ustawy o tzw. UTO, czyli urządzeniach transportu osobistego. Chodzi o regulację parkowania hulajnóg na chodnikach, wprowadzenie fabrycznego ograniczenia ich prędkości hulajnogi oraz wyposażenie w dwa niezależne hamulce, dźwiękowy sygnał ostrzegawczy i system sygnalizowania zmiany kierunku jazdy.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (5)
Szef NIK krytykuje policję i straż miejską. Chodzi o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów
Zaloguj się
 • Jan Madejski

  0

  Powszechna jest jazda rowerzystów po chodnikach policja straż nie reagują

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Wadomo w miastach rzadzi patologia, przy okazji tfurczyni ze swiat siwego wlosia zablysnela kolejnym felietonem i podzielila sie gleboka refelksja kreslac Polaka portret wlasny.

  Polacy tak lubią, po swojemu, staropolsko w słomianych łapciach i gaciach, dupcyć po bożemu i dawać tej d..y każdemu kto ją posmaruje, 500 plus albo obietnicą zbawienia.

  Kolejne teksty prymitywnego babska w drugim pokoleniu z samego miasta Lodzi. Trudno ocenic czy bardziej podla czy prymitywna postac ktora otrzymala prawo publikacji wytworow swojego chorego umyslu pograzajacego sie w nienawisci i pogardzie. Konkluzja, Polacy zmadrzeli i przestali dawac du.. za darmo i tka ma byc nic za darmo, najpierw kasa potem pogadamy.

 • Mirek Marcinkowski

  Oceniono 3 razy -1

  Należy również wprowadzić obowiązkowe posiadanie karty rowerzysty. Nie dopuszczalne jest by osoby nie znające podstawowych zasad w ruchu drogowym były jego uczestnikami. Osobny temat to jazda po chodniku (W niektórych przypadkach dozwolona)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX