Dla 7 tys. uczniów w Warszawie może zabraknąć miejsc w szkołach średnich. Zalewska: Trzaskowski popełnił błąd

To samorządy są odpowiedzialne za rekrutację do szkół ponadpodstawowych - w ten sposób Anna Zalewska, była minister edukacji, odpowiada w rozmowie z reporterem TOK FM na problemy z aplikowaniem do liceów.

W tym roku do walki o miejsca w szkołach średnich stanęło ponad 700 tysięcy uczniów - dwukrotnie więcej, niż w poprzednich latach. Tak zwany podwójny rocznik stanowi młodzież z ósmych klas szkół podstawowych i zlikwidowanych przez Annę Zalewską, byłą minister edukacji, gimnazjów. Po ogłoszeniu wyników pierwszego etapu rekrutacji, setki uczniów nie dostało się do żadnej szkoły. Wielu z nich to prymusi, z czerwonym paskiem na świadectwie i bardzo dobrze zdanym egzaminem.

Jak do tej pory, najgorsza sytuacja jest w Krakowie, gdzie do wybranych przez siebie szkół nie dostało się 2,5 tysiąca uczniów. W Olsztynie w takiej sytuacji jest około 800 absolwentów, w Elblągu - około 200. Poważne problemy są też w Lublinie.

- To są takie mechanizmy, że kilka tysięcy osób w pierwszym naborze do liceów się nie dostaje. I jednocześnie mam stały kontakt z kuratorami i ministerstwem, sytuacja jest monitorowana. Przed nami drugi i trzeci nabór, każdy będzie miał miejsce w szkole – zapewniała była minister edukacji.

Jeszcze trudniejsza sytuacja ma być w stolicy. W rekrutacji bierze udział blisko 50 tysięcy uczniów, a władze Warszawy już zapowiedziały, że może braknąć około 7 tysięcy miejsc. Według Anny Zalewskiej to prezydent stolicy odpowiedzialny jest za taką sytuację. - Współczuje rodzicom i uczniom w Warszawie. Pan prezydent Rafał Trzaskowski popełnił ogromny błąd pozwalając na to, żeby zupełnie inaczej niż w całej Polsce, każdy mógł dokonać dowolnego wyboru. Dlatego doszło do chaosu i zamieszania. Dlatego, że jedno dziecko może złożyć do kilkudziesięciu szkół swoje papiery - powiedziała świeżo upieczona europosłanka.

Do tych słów odniósł się już warszawski ratusz, który określił je jako "bezczelne kłamstwo". CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Wyniki rekrutacji w Warszawie będą znane 16 lipca.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (271)
Podwójny rocznik. W Warszawie może zabraknąć miejsc. Zalewska: Trzaskowski popełnił błąd
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 40 razy 38

  Zalewska zapomniała, że sama zrobiła ten edukacyjny bur..l i teraz zwala na innych. Sama szczerzy zęby a ten bur..l ktoś inny musi ogarnąć.
  Nawiasem pisząc.
  To było do przewidzenia.

 • Miru Web

  Oceniono 37 razy 37

  Głupi ludzie nagrodzili ją europarlamentem,wysokimi apanażami i możliwością wypowiadania się.

 • foro2

  Oceniono 33 razy 33

  Najpierw trzeba spieprzyć dobrze działający system, potem poszukać winnego. Porażający brak kompetencji.

 • audisto

  Oceniono 32 razy 32

  W takim razie po co jest minister edukacji skoro wszyscy są winni oprócz tej, która bez głowy namieszała wszystkim w głowach a winę zwala na innych i daje dyla do koryta UE. Wstyd , całkowity brak odpowiedzialności i olbrzymie parcie na kasę.

 • kakson321

  Oceniono 33 razy 31

  Ta pani jest idealnym reprezentantem ciemnoty, prymitywów, nierobow, niedacznikow zyciowych ktorzy na nia glosowali. Bezczelna, bez jakichkolwiek kompetencji, zrujnowala wszystko a wina obarcza wszystkich dookola. Dokladnie jak ciemnota, za swoje nieudane zycie obwijania wszystkich dookola, a szczegolnie Tuska

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 31 razy 29

  Wiemy, że ty nie byłaś ani nie jesteś za nic odpowiedzialna, zalesko

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX