"Możemy obniżać podatki, ale mamy też zobowiązania budżetowe". Ekspert o pomysłach gospodarczych PO

- Sugerując obniżenie podatków, PO zawęża sobie pole manewru po stronie budżetowej. Pytanie, czy koniunktura rozkręci się na tyle, żeby pokryć te ubytki - komentował w TOK FM dr Michał Polakowski z Fundacji ICRA.

Grzegorz Schetyna przedstawił w sobotę założenia programowe Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach. Jedną z obietnic lidera PO jest zwiększenie poziomu pensji. Ma się to udać dzięki obniżeniu podatków i składek łącznie do 35 procent, premii za aktywność dla zarabiających mniej niż dwukrotność płacy minimalnej oraz zwolnieniu ze składek osób do 25. roku życia na działalności gospodarczej.

Podczas swojego sobotniego wystąpienia Grzegorz Schetyna podkreślił, że świadczenia socjalne przyznane przez PiS nie zostaną odebrane. Zapowiedział też, że 13. emerytura w przypadku wygranej jego bloku zostanie wprowadzona na stałe. 

Próba stworzenia własnej narracji

Pomysły PO na politykę gospodarczą i społeczną skrytykował w TOK FM dr Michał Polakowski z Fundacji ICRA. 

- Podstawowym problemem jest to, że mamy zobowiązania wydatkowe. Strona przychodowa, czyli budżet państwa, nie skleja się z wydatkową - ocenił.

- Sugerując obniżenie podatków, PO zawęża sobie pole manewru po stronie budżetowej. Pytanie, czy koniunktura rozkręci się na tyle, żeby pokryć te ubytki - dodał. 

Odniósł się też do pomysłu "premii dla aktywnych". Jak mówił, jest to próba "odklejenia się trochę" od logiki transferów socjalnych i stworzenia własnej narracji - przedsiębiorczości, zaradności. Ale wskazał też wynikające z niej potencjalne zagrożenie. 

-To rodzi poważne ryzyko, że pracodawcy będą obniżali pensje licząc na to, że państwo dopłaci do wynagrodzeń. (...)To stanie się integralną częścią polityki płacowej, a nie o to przecież chodzi. Ważne, żeby wynagrodzenie przeciętne i minimalne rosło w oparciu o dialog społeczny - przekonywał dr Michał Polakowski 

Skomentował też zachęty dla młodych ludzi do zakładania działalności gospodarczej. 

- Zdrowy rynek pracy opiera się w dużej mierze na zatrudnieniu w oparciu o umowy o pracę. A tutaj, mam wrażenie, chodzi o zastąpienie tych umów samozatrudnieniem - mówił. 

Jak dodał, taki sposób myślenia widać też w chęci ograniczenia roli Państwowej Inspekcji Pracy.

Pobierz aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (103)
'Możemy obniżać podatki, ale mamy też zobowiązania budżetowe'. Ekspert o pomysłach gospodarczych PO
Zaloguj się
 • vomitorium1

  Oceniono 11 razy 9

  "Grzegorz Schetyna przedstawił w sobotę założenia programowe Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach."
  i wykluł się
  "pis light"

 • Michał Piechowiak

  Oceniono 20 razy 8

  Nie ma dostatecznie obelrzywych słów, aby opisać program partii, która przez 4 lata krzyczy, że rozdaje się pieniądze, po czym proponuje program dobiajacy już całkowicie wszystkich rozdawnictwem. Oni nawet, gdy chcą obniżyć podatki to robią to w sposób mieszczący się w definicji choroby psychicznej... Premia za aktywność? Faworyzowanie firm z racji wieku właściciela? Co to za sen!? Podatki obniża się dla wszystkich nie dla wybranych bando psychol z PO i PiS!!!

 • pat1952

  Oceniono 7 razy 5

  Na co nam 460 p-osłow,100 Senatorów, KK na utrzymaniu.....itd. Na co nam takie kosztowne w utrzymaniu państwo. Może zaczniemy od tej strony. Jak kupowano komputery dla administracji to mówiono, ze to zmniejszy biurokrację, a ona nic sobie z tych obiecanek nie robi. Zacznijmy od jakości prawa, ilości aktów prawnych itd. Oszczędności są wszędzie, a marnotrawstwo pieniędzy przez nieudolność zarządzania ogromna.Co tam, podniesie się podatki.

 • klufin

  Oceniono 8 razy 4

  cóż to za program , żadnej informacji do rozwoju kraju. mało istotny punkt - głosowanie przez internet.. Śmieszne.

 • rozterka47

  Oceniono 5 razy 3

  " Ważne, żeby wynagrodzenie przeciętne i minimalne rosło w oparciu o dialog społeczny - przekonywał dr Michał Polakowski "

  hehe, czyli socjalizm

 • franiux

  Oceniono 7 razy 3

  Pracodawcy nie będą obniżali z tego powodu pensji, a 500 od zawsze powinien być połączony z pracą.
  Po co te wywody. I tak PIS wygra i doprowadzi do katastrofy ekonomicznej i obyczajowej. Im szybciej tym lepiej. Niech PIS i Kaczor zeżre to co napichcili.

 • siekier35

  Oceniono 3 razy 3

  dzięki wszystkim mi znanym bogom wodę mam za darmo
  a nawet ona ma juz ceny porównywalne do absurdu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX