Incydenty na Marszu Równości w Białymstoku. Policja siłą usuwała blokady pseudokibiców

Przez Białystok przeszedł pierwszy Marsz Równości. Nie obyło się bez incydentów. Policja siłą musiała usuwać pseudokibiców, którzy próbowali blokować trasę legalnego marszu.

Marsz Równości w Białymstoku zakończył się po godzinie 17. Wzięło w nim udział około 1000 osób. - W jego trakcie policja kilka razy interweniowała wobec przeciwników marszu, zatrzymano co najmniej kilkanaście osób, głównie za napaść dla funkcjonariuszy - informuje reporter TOK FM Jakub Medek.

Tak relacjonowaliśmy marsz

Jeszcze przed marszem około 1000 kibiców, z różnych klubów w Polsce, skandowało i odśpiewywało wulgarne piosenki w stronę uczestników Marszu Równości - donosił reporter TOK FM Jakub Medek. Jak dodawał Medek, uczestnicy marszu docierali na start powoli, w niewielkich grupach. - Jedna z nich została otoczona przez kibiców i opluta. Kibice uciekli, gdy pojawiła się policja - relacjonował Medek.

Marsz rozpoczął się z kilkuminutowym opóźnieniem. Słychać było wybuchy petard, jednemu z uczestników marszu wyrwano tęczową flagę. Wkrótce po incydencie policja poinformowała o zatrzymaniu sprawcy.

Kilkuset uczestników marszu niosło tęczowe flagi i parasole. Na transparentach mieli hasła: "Miłość nie jest grzechem", "Równość płci", "Miłość dla wszystkich ponad wszystko", "Miasto bez barier". Po obu stronach marszu szli kontrmanifestanci ze środowiska kibiców. Uczestników obu zgromadzeń oddzielał kordon policji.

W stronę uczestników Marszu Równości na alei Piłsudskiego poleciały kamienie i butelki. Kibole zorganizowali blokadę. Policja wynosi blokujących za ręce na chodniki - donosiła białostocka "Gazeta Wyborcza".  

Jak donosił Medek policja siłą usuwała siłą kolejne blokady kibiców, stojących na drodze marszu.

Marsz Równości w Białymstoku

- Parady równości są w naszym kraju wciąż formą walki politycznej o podstawowe prawa człowieka i obywatela - mówi Julia Maciocha z Parady Równości. I dodaje: Te marsze nie są po to, żeby seksualizować dzieci, one są po to, żeby każdy zobaczył, że ludzie LGBT są tacy jak wszyscy i chcą bezpiecznie żyć w Polsce. 

Organizatorzy ze Stowarzyszenia Tęczowy Białystok zapowiadają - że dzisiejsza parada - ma być świętem różnorodności i początkiem tworzenia bezpiecznej przestrzeni, wolnej od uprzedzeń i wykluczenia.

Marsz Równości w Białymstoku. Kontrmanifestacje

W sumie na sobotę zaplanowano 45 marszów, manifestacji i pikiet, przy czym część tras i miejsc pokrywa się. Ulicami miasta przejdzie m.in. pierwszy Marsz Równości, odbyć też się mają manifestacje kibiców i obrońców pomnika Bohaterów Białostocczyzny. Wszystkie one będą odbywać się lub też ruszać z placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w centrum miasta.

W ocenie władz miejskich pierwszeństwo w organizacji miał Marsz Równości, którego wniosek wpłynął, jako pierwszy, o kilka sekund wcześniej od drugiego, dotyczącego Marszu Rodzin. Jego trasa częściowo pokrywa się z trasą Marszu Równości. Urząd, w ocenie, którego spotkanie dwóch marszów czy manifestacji może zagrażać życiu i zdrowiu uczestników, nie wydał pozwolenia na organizację drugiego marszu i manifestacji przy pomniku Bohaterów Białostocczyzny. Organizatorzy obu wydarzeń odwołali się do sądu. Sąd I instancji zezwolił na oba zgromadzenia, ale po złożeniu zażaleń przez prezydenta miasta, Sąd Apelacyjny w Białymstoku uchylił decyzję w sprawie marszu rodzin (nie ma zgody by przeszedł), natomiast manifestacja przy pomniku może się odbyć.

Dodatkowo przez centrum miasta ma przemaszerować marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wraz z rodzinami, które wezmą udział w pikniku rodzinnym organizowanym przez marszałka na dziedzińcu Pałacu Branickich. Ma być on alternatywą do Marszu Równości. W ocenie Urzędu Miejskiego w Białymstoku, do którego wpłynęło pismo od marszałka o planowanym przemarszu, nie przedstawiono podstaw prawnych, które umożliwiałyby taki przemarsz. Kosicki zapowiedział w piątek w Polskim Radiu Białystok, że przemarsz odbędzie się, wyruszy sprzed kościoła św. Rocha.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Marsz Równości w Białymstoku. Zgłoszono kontrmanifestacje
Zaloguj się
 • plainvanilla

  Oceniono 3 razy -1

  Nie znalazł się ani jeden odważny ksiądz, który powiedziałby katolickiemu motłochowi, że nie tego nauczał Jezus? Zbydlęcenie tego towarzystwa nie ma granic.

 • Wies Kwiec

  Oceniono 7 razy -1

  Ci "bohaterscy" Polacy z orzełkiem, kotwicą na odgłos wystrzału pierwsi by spie...li z płaczem do mamusi. Zjechali z całej Polski nieuki, pustaki aby rozrabiać, bo jedyna oprócz narkotyków, alkoholu znana im rozrywka

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy -2

  Siłą usuwano polską katolicką młodzież ? ? ? ?

  Zdrową tkankę Narodu wybranego ? ? ? ? ? ?

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 4 razy -2

  Polski ciemnogród szaleje.
  Są tacy, co uważają ich za oświeconych.
  Przez wyrywkowo, w kółko powtarzane teksty z ksiąg spisanych przez ludzi z epoki brązu i żelaza.
  Być może oświeciło by ich bardziej, gdyby mieli choć tyle rozumu i silnej woli, by przeczytać święte teksty od dechy do dechy.
  Wiem. To trudne. Ale wykonalne.
  Zalecam jednak mieć przy sobie jakiś trunek, bo na trzeźwo trudno to strawić.
  Chyba, że wyłączy się zupełnie całą współczesną etykę, współczesne pojmowanie tego co dobre, a co złe, całą naukę i współczesną wiedzę o świecie również.
  Wtedy można to łykać jak pelikan ryby.
  I drzeć potem ryja, że Pan zejdzie na Ziemię i zniszczy całe to plugastwo i zepsucie jak Sodomę i Gomorę.
  Moim zdaniem mógłby jednak zapowiedzieć się jakoś ze swoją zemstą, choćby w Internecie u ojca geotermalnego.
  Niestety, ma on dziwne upodobanie, by ogłaszać osobiście swoją wolę wyłącznie niepiśmiennym pastuchom z epoki brązu.
  Taki przykry fakt, dla tych wszystkich brunatnych "zdrowych" Polaków.....

 • Piotr Berger

  Oceniono 4 razy -2

  Jakiego tam wystrzału, panie... Stanęli by twarzą w twarz nie z tymi ciapciakami z Prewencji tylko z prawdziwym ZOMO to by srali w gacie jeszcze zanim Długie Lole vel Blondynki spadłyby na ich tępe łby.

 • eski57

  Oceniono 6 razy -2

  - Marsze Równości dają okazję SADYSTOM - wspieranym przez niektórych biskupów i „Częstochowę” - do rozładowania swojej nienawiści Wbrew Uważaniu Watykanu uznającego homo jako naturalną orientację seksualną , A papież Franciszek , który mówiąc do homoseksualisty ; „takim cię Bóg stworzył i takim cię kocha . Papież też cię kocha”, jednoznacznie potwierdził , że homoseksualista takim się rodzi , NIE jest to zboczenie , ani choroba !

 • Antoni Baraniak

  Oceniono 3 razy -3

  Brawo #eski57# z przyjemnoscia czyta sie komentarz myslacego czlowieka??

 • żararaka straszny

  Oceniono 9 razy -5

  To się kochający inaczej rozzuchwalili łażą śpiewają świrują i denerwują zdrowych normalnych ludzi którzy według nich mówią o normalności niby są anty LGBT( też dla mnie dziwaczna nazwa- aby przypadkiem się nie obrazili nazywających po prostu zboczeńcami)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX