Mało chętnych na żołnierzy. Nawet podniesienie pensji nie pomogło

Z raportu NIK wynika, że na koniec 2018 roku w polskiej armii nieobsadzonych było blisko 5700 stanowisk. Władze liczą, że chętnych do służby w wojsku przyciągnie nowa kampania "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej".

O wakatach w wojsku informuje "Rzeczpospolita". Bo choć Ministerstwo Obrony Narodowej, na różne sposoby, stara się przyciągnąć chętnych, to nieobsadzonych stanowisk jest bardzo dużo. 

Dziennik przypomina, że w tym roku MON podniósł pensje żołnierzom oraz pracownikom cywilnym resortu obrony. "Średnia pensja żołnierzy wynosi teraz 5530 zł brutto" - pisze "Rz".

Według dziennika MON liczy też, że prowadzona przez ministerstwo kampania "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" spowoduje wzrost liczby chętnych, głównie zainteresowanych służbą w wojskach terytorialnych, ale też w formowanej właśnie na wschodzie kraju Żelaznej Dywizji oraz tworzonych Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni.

Jak czytamy w "Rz", głównym motorem tych działań są braki kadrowe w wojsku. "Doskonale obnażył je ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli, która zbadała wykonanie budżetu w 2018 r. w części +obrona narodowa+. Wynika z niego, że +przeciętne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty w 2018 r. wyniosło 147 259 osób+ (dane nie obejmują Służby Wywiadu Wojskowego)" - pisze "Rzeczpospolita".

Wprawdzie - jak dodaje dziennik - zatrudnienie było wyższe w porównaniu z końcem 2017 r. o 3907 osób, czyli o 2,7 proc., ale to i tak za mało w stosunku do oczekiwań MON. "Liczba ta obejmuje zarówno żołnierzy zawodowych, jak i pracowników cywilnych resortu obrony. Na koniec 2018 r. zatrudnionych było 104 946 żołnierzy zawodowych. NIK dodaje, że nieobsadzonych pozostało aż 5688 stanowisk" - podaje dziennik.

Nie lepiej - według "Rz" - wygląda zatrudnienie pracowników cywilnych wojska. "W 2018 r. limit +zatrudnienia bazowego z 46 286 został zwiększony do 46 394 stanowisk+. +Średnioroczny stan zatrudnienia wynosił 44 098, a faktyczne zatrudnienie pracowników wojska na koniec 2018 r. wynosiło 43 929 osób+" – twierdzi "Rzeczpospolita", cytując dane NIK.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Wojsko. Mało chętnych na żołnierzy
Zaloguj się
 • Pik- Aczu

  Oceniono 15 razy 9

  Nie dziwię się. Być żołnierzem w kaczej Polsce? Na klęczkach przed czarnymi, codziennymi mszami, wychwalaniem Burego- mordercy chłopów?

 • Paweł Pony Marek

  Oceniono 14 razy 8

  Przecież mamy tylu patriotów, fanatyków żołnierzy wyklętych, kiboli i bohaterów w walce z kobietami na marszach. Dlaczego oni nie występują do armii. Tacy wielcy patrioci. Jakby doszło do wojny, to pierwsi będą w Hiszpanii i Portugalii, jak najdalej od Polski.

 • alben albus

  Oceniono 11 razy 5

  Tu nie chodzi tylko o pieniedze na wynaggrodzenia tylko m.in. na brak szacunku dla żołnierzy przez polityków traktujących ich przedmiotowo, wystarczy spojrzeć na byłych rannych czy kontuzje psychiczne po misjach, a koncząć na obrzucanie błotem wraz z wyrzucaniem ze służby wg linii partii oraz niepewność np bycia agentem bo jakiś podobnomacierewiczowska głowa rozpieprzy wywiad i kontrwywiad łącznie z wyjawianiem jako bardzo groźnego precedensu pewnych zasad w świetle tajnych służb. Pod egidą pisu nikt nie ma zamiaru umierać dla paru chłystków obecnej władzy... Taki urok PiS.

 • maxym9

  Oceniono 4 razy 4

  Niech wezmą w kamasze tych rozmaitych kiboli i "patriotów". W samym Białymstoku widziałbym kilkaset sztuk mięsa armatniego, silnych niekoniecznie mądrych

 • Janek Mazur

  Oceniono 4 razy 2

  Nikt nie będzie służył w PISowskie armi bo to największy watyd i hańba

 • lm648

  0

  ..... mam tylko jedno pytanie:) Czy elementy umundurowania można nosić w połączeniu z ubiorem cywilnym ???
  Na załączonym zdjęciu jeden ma kurtkę wojsk lądowych a zaś drugi kurtkę czołgisty, czyli co prawo nie dotyczy wybranych ???

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 0

  Polska z uporem tkwie w epoce kamienia łupanego,

  gdzie środkami przenoszenia broni był nago wojownik.

  Dzisiaj, środkami przenoszenia broni są rkiety,

  ale nasi "stratedzy" jeszcze o tym nie wiedzą.

 • maz9

  Oceniono 3 razy -1

  Zmniejszyć liczebność, a zwiększyć jakość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX