"Ktoś musi się dobić do tej wieży z kości słoniowej". O. Gużyński apeluje do abp. Jędraszewskiego o dymisję

Dominikanin ojciec Paweł Gużyński ostrzega, że przez postawę i wypowiedzi takich hierarchów jak metropolita krakowski, polski Kościół "może zostać najzwyczajniej w świecie wmieszany w zabójstwo osoby z kręgu LGBT". - Jeżeli arcybiskup nie zdaje sobie z tego sprawy, to ktoś musi mu o tym powiedzieć - uważa zakonnik.

- Grzecznie, z szacunkiem do osoby i do urzędu, zwróciłem uwagę na niestosowność wypowiedzi podczas mszy przy okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tą niestosownością oczekuję od arcybiskupa, że honorowo poda się do dymisji - tak o swoim pierwszym liście do metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego mówił w TOK FM o. Paweł Gużyński. Po wystąpieniu arcybiskupa 1 sierpnia, w którym hierarcha porównał środowisko LGBT do "tęczowej zarazy" dominikanin zapowiedział, że co tydzień będzie wysyłał do Jędraszewskiego list, w którym wzywać będzie go do dymisji.

Zakonnik zaapelował też do katolików, którzy mają inne niż metropolita krakowski poglądy, by także wysyłali listy do kurii. 

- Myśli ojciec, że się poda (abp Marek Jędraszewski) do dymisji? - pytał Piotr Maślak. - Nie wiem tego. Mimo tego, że wyrażam takie oczekiwanie, to cel (akcji) jest nieco inny. Chciałbym, żeby do księdza arcybiskupa dotarło, że w polskim Kościele jest dużo więcej katolików, którzy mają inną opinię niż środowisko Radia Maryja, inną opinię na temat tego, jak należy głosić naukę Kościoła także w kwestiach dotyczących wszystkiego, co może się wziąć z naszą seksualnością - wyjaśniał dominikanin. 

Groźna bierność

O. Gużyński nie ma wątpliwości, że bierność członków katolickiej wspólnoty nie służy ani Kościołowi, ani samym wiernym. - Już wcześniej zwracałem uwagę, że moje osobiste doświadczenia, związane z tym zjawiskiem, dotyczą naszej bierności, która pozwoliła tak długo bezkarnie gwałcić dzieci. Tam też nikt nic nie mówił, nie robił. Bo nie wypadało. Bo kto by coś złego powiedział na biskupa? To pozwalało rozprzestrzeniać się złu - ocenił zakonnik. 

Warto przypomnieć, że dominikanin należał do tych duchownych, którzy od lat zabierali głos w sprawie przestępstw pedofilskich w Kościele. Piętnował też postawę kościelnych hierarchów. W 2013 roku, w rozmowie z TVN24, "sakralizacją głupoty" nazwał postawę księży, którzy bagatelizują problem wykorzystywana seksualnego nieletnich w Kościele. Niedawno, po premierze filmu braci Sekielskiech "Tylko nie mów nikomu", domagał się wyciągnięcia konsekwencji wobec tych hierarchów, którzy tuszowali przypadki nadużyć seksualnych wobec dzieci. 

O. Paweł Gużyński ostrzegał, że konsekwencje radykalnego kursu, jaki obrali wpływowi hierarchowie wobec środowiska LGBT, mogą być niezwykle groźne dla Kościoła. - Tu mamy bardzo niebezpieczny kontekst, że Kościół może zostać wmieszany najzwyczajniej w świecie w zabójstwo osoby z kręgu LGBT - powiedział. Jak dodał, jeśli do takiej sytuacji dojdzie, to nie będzie miało większego znaczenia, czy atak przeprowadził "jakiś kibol czy ktokolwiek inny". - W kontekście takich słów (jakie padły z ust abp. Jędraszewskiego - red.) to przynajmniej będzie przyklejana "łatka" Kościołowi. Z tego nie sposób się wytłumaczyć. Jeżeli arcybiskup nie zdaje sobie z tego sprawy, to ktoś musi się dobić do tej wieży z kości słoniowej, żeby ta informacja tam dotarła - uważa dominikanin. 

Protest-apel o dymisję metropolity krakowskiego

Dziś (w środę 7 sierpnia) w Warszawie, przed siedzibą Nuncjatury Apostolskiej, odbędzie się protest przeciwko retoryce Kościoła w sprawie mniejszości seksualnych. Organizatorzy akcji, która zacznie się o godz. 18, podkreślają, że chcą dymisji metropolity krakowskiego, bo nie zgadzają się z nagonką na środowisko osób LGBT, które abp Jędraszewski porównał do zarazy. 

Pod koniec sierpnia krakowscy radni mają zająć się projektem uchwały o usunięciu arcybiskupa Jędraszewskiego ze składu kapituły nagrody Cracoviae Merenti, która przyznawana jest osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (76)
Ojciec Paweł Gużyński apeluje do abp. Jędraszewskiego o dymisję
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 21 razy 11

  To nie jest bierność kk. Oni bardzo pracowicie tuszują, pudrują, przykrywają swoje winy. Wrzaski dotyczące innych, w tym wypadku LGBT, mają służyć odwróceniu uwagi od choćby filmu Sekielskiego. Gender się zgrał, poszedł w zapomnienie, a "prawdziwym Polskim katolikom" trzeba dać nowego wroga, nowy żer.

 • boshary

  Oceniono 16 razy 8

  Rozsądni a,może niepotrafiący słuchać takich nierozsądnych i siejących nienawiść zaczynają unikać wizyt w kościele wychodzą z założenia , że do rozmowy z Bogiem nie potrzebują takich pośredników.

 • zgryz3

  Oceniono 5 razy 5

  Jędraszewski, sądzisz, że z powodu twojego błazeńskiego stroju i ładnie złożonych rączek ktokolwiek zdrowy na głowę uwierzy w Twoją pobożność?

 • petronelladelacruz

  Oceniono 13 razy 5

  na forum ruskie trolle w akcji

 • 55kris

  Oceniono 12 razy 4

  Jędraszewski i honor???? Toż to przedstawiciel kościoła wszechpolskiego...

 • tomaszw20

  Oceniono 10 razy 4

  * ksiądz Jędraszewski twórczo przetworzył hasło "wszy, żydzi, tyfus plamisty"
  ** osoby LGTB zasługują nie tyle nawet na miłość bliźniego, ale na szacunek, a należą się im prawa powszechne
  *** jeśli ksiądz kardynał określa te osoby mianem zarazy, to wniosek jest prosty: naznaczyć, izolować, eksterminować
  czy tak?

 • feurig59

  Oceniono 9 razy 3

  Kościół do którego należy podobno 95% Polaków, od którego zależni są politycy krajowi i lokalni, który ma wpływ na prawodawstwo, rząd dusz, naucza w przedszkolach i szkołach boi się 2-4%owej mniejszości, że ta pozbawi go wartości, shomoseksualizuje wszystkie dzieci, pozbawi Polskę Polskości a kościołowi zabierze wiarę i "wartości"
  Tak mało w was wiary Jędraszewscy i inni?
  Słabo z wami.

 • ar.co

  Oceniono 13 razy 3

  Panie Gużyński, podpisuj pan te listy "Kpinomir", to może adresat się przynajmniej zdenerwuje. Już raz schował się w mysiej dziurze, jak Maziarski zrobił z niego durnia.

 • f1909

  Oceniono 4 razy 2

  Przewielebny Ojcze Gużyński może powinien Ojciec zorganizować wycieczkę do Watykanu ( chociażby z prof. Obirkiem i ks. Lemanskim ) w tej sprawie ! -- Mam ogromną nadzieje że Papież wysłucha was z wielką atencją i podejmie odpowiednie kroki ! -- Życzę powodzenia !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX