Abp Gądecki: Szacunek do osób nie może prowadzić do akceptacji ideologii LGBT+

Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii LGBT+, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W przekazanym PAP oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał: "Ta rewolucja w obyczajach i moralności - podkreśla papież Franciszek - często wymachuje 'flagą wolności', ale w rzeczywistości przyniosła dewastację duchową i materialną niezliczonym ludzkim istotom, szczególnie najbardziej narażonym".

Abp Stanisław Gądecki podkreśla w oświadczeniu, że pomimo wakacji, które powinny być czasem odpoczynku i refleksji nad pięknem natury stworzonej przez Boga, w kraju rozgorzały polemiki odnośnie do "ideologii LGBT+" (gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transseksualnych). "Ma to zapewne związek z ofensywą środowisk LGBT+ i ze znaczącym wzrostem liczby tzw. marszów równości organizowanych w naszym kraju, a także z zaplanowanym przez niektóre samorządy wprowadzeniem po wakacjach do programów szkolnych nowego, zgodnego z założeniami tej ideologii, podejścia do edukacji seksualnej" - ocenił w oświadczeniu abp Gądecki.

Apel abpa Gądeckiego do samorządowców i parlamentarzystów

Hierarcha zaznaczył równocześnie, że osoby przynależące do mniejszości seksualnych są naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które również chce doprowadzić do zbawienia. "Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji" - podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.

Abp Gądecki zwrócił się też z apelem do władz samorządowych o "niepodejmowanie decyzji, które - pod pozorem dyskryminacji - skrywałyby ideologię zaprzeczającą naturalnej różnicy płci i komplementarności mężczyzn i kobiet. Z apelem zwraca się także do parlamentarzystów, "aby oparli się dalekosiężnym planom środowisk LGBT+ polegającym na zmianie polskiego prawa na rzecz wprowadzenia tzw. 'małżeństw homoseksualnych' oraz możliwości adopcji przez nie dzieci".

Abp Gądecki o abpie Jędraszewskim

Na zakończenie oświadczenia przewodniczący Episkopatu Polski odniósł się też fali krytyki, która dotknęła metropolitę krakowskiego, wiceprzewodniczącego KEP - arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, a także do reakcji pracodawców wobec osób wyrażających w pracy swoją dezaprobatę wobec ideologii LGBT+.

"Świadczą one o zakorzenionym w pewnych środowiskach totalitaryzmie światopoglądowym, polegającym na usuwaniu poza sferę obszaru wolności ludzi myślących inaczej. Do wszystkich ludzi dobrej woli apeluję więc o stosowanie zasady niedyskryminacji w publicznej dyskusji; nie tylko wobec zwolenników wspomnianej ideologii, ale o dopuszczenie na równych prawach do debaty także jej przeciwników" - napisał.

Protest w sprawie dymisji Jędraszewskiego

W środę wieczorem przed siedzibą Nuncjatury Apostolskiej demonstrowało kilkaset osób. Domagali się dymisji abpa Marka Jędraszewskiego za słowa o "tęczowej zarazie", które pojawiły się w jego kazaniu podczas niedawnego nabożeństwa z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Jestem Polką i lesbijką. Wielu moich znajomych to osoby LBGT. Wszyscy czujemy się bardzo niepewnie. Czujemy się zagrożeni i obrażani. Mam tego dość, dlatego tutaj jestem - mówiła reporterowi TOK FM jedna z uczestniczek manifestacji. 

- Arcybiskup Jędraszewski wypowiada straszne słowa, które zachęcają do nienawiści - dopowiedziała inna z protestujących.  

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (24)
Abp Gądecki: Szacunek do osób nie może prowadzić do akceptacji ideologii LGBT+
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 10 razy 10

  Ręce opadają gdy czytam co ten ocięzały umysłowo matoł wygaduje. Pani Gądecki, towarzysz Jezus Chrystus
  został przybity do krzyza na mocy wyroku sądu, za próbę obalania legalnie wybranej władzy, za wzniecanie nastrojów rewolucyjnych wśród ludu. Pan Piłat nie miał innego wyjścia. Towarzysz Jezus Chrystus nie skorzystał z zadnej szansy zeby uratowac swoje zycie. Włóczył się z kolesiami po rzymskich prowincjach i głosił, ze jest synem potęznego króla, którego królestwo nie pochodzi z tego świata, a który wkrótce przyjdzie w chwale sądzic zywych i umarłych, a królestwu jego nie będzie końca. Taki nawiedzony Che Guwera tamtych czasów. Pan Herod, który był wtedy królem i jego władzy osobiście zagrazało przyjście ojca Jezusa Chrystusa na Ziemię, poprosił do siebie towarzysza Jezusa Chrystusa zeby z nim porozmawiac. Tak opisuje to kolega Jezusa, Łukasz w swojej ewangelii:
  ,, Na widok Jezusa Herod bardzo się ucieszył. Od dawna bowiem chciał Go ujrzec, poniewaz słyszało nim i spodziewał się, ze zobaczy jaki znak, zdziałany przez Niego. Zasypał Go tez wieloma pytaniami, lecz Jezus nic mu nie odpowiedział. Arcykapłani zaś i uczeni w piśmie stali i gwałtownie Go oskarzali. Wówczas Herod wzgardził tym biednym nieukiem i analfabetą, na pośmiewisko kazał ubrac Go w lśniący płaszcz i odesłał do Piłata. W tym dniu Herod i Piłat stali się przyjaciółmi. Spokój wśród ludu został uratowany, rewolucjonista towarzysz Jezus Chrystus został skazany. Wygłaszając publicznie takie brednie pan Gądecki naraza się na większą śmiesznośc, niz gdyby z gołym tyłkiem w czapeczce z Myszką Miki, biegał wokół Pałacu Kultury w samo południe.

 • musa-kusa

  Oceniono 8 razy 8

  Ile to już razy było...
  "Szacunek dla konkretnych osób nie może prowadzić do akceptacji praw wyborczych kobiet"
  "Szacunek dla bożego stworzenia nie może prowadzić do przyjęcia, że czarni mają te same prawa co biali"

 • przyganiacz

  Oceniono 8 razy 8

  Przewodniczący episkopatu: szacunek nie może prowadzić do akceptacji ideologii LGBT

  Nie ma ŻADNEJ ideologii LGBT. Ten skrót to angielskie określenie LUDZI o odmiennej od większości społeczeństwa seksualności, choć zgodnej z seksualnością wielu księży, biskupów (także arcy), sióstr zakonnych, zakonników itp. Każdy człowiek może domagać się tego, aby nie był dyskryminowany z jakiegokolwiek powodu, bo tak stanowi konstytucja RP. Domaganie się swoich praw nie tworzy ŻADNEJ IDEOLOGII. Natomiast nie da się pogodzić szacunku z brakiem akceptacji - to oksymorony biskupa (arcy)...

 • eski57

  Oceniono 7 razy 7

  Abp Gądecki TO powinien zrobić : - Co zrobić , żeby wycofać z publicznej obecności LGBT ….
  - to , że Kościół w Polsce jest jeszcze potęgą , chyba jesteśmy zgodni i . Wystarczy , żeby Episkopat nakazał duchowieństwu – zwłaszcza proboszczom – zapoznać Wiernych z oceną homoseksualizmu zawartą w Katechizmie i Uznać Łamanie tego Zapisu za GRZECH Ciężki ! Episkopat powinien też zwrócić się do Sejmu , aby Ustawowo Zalegalizował Związki Partnerskie Osób LGBT !
  - NIE z dnia na dzień , ale uważam , że problem zostanie wyciszony , tym bardziej , że środowiska LGBT prawdopodobnie zaniechają organizowania Marszów … , z pozostałymi potrzebami zaczekają do czasu okrzepnięcia społecznej świadomości . Staniemy się cywilizowanym krajem w którym społeczeństwo będzie RÓWNO traktować swoich obywateli !
  Papież Franciszek mówiąc do Homoseksualisty , że „takim cie Bóg stworzył i takim cię kocha”... , potwierdza , że takim się urodził i nie jest TO zboczeniem , ani chorobą !
  w Katechizmie Kościoła Katolickiego jest taki punkt:, a wydał Katechizm JP 2..w październiku 1992 roku
  "2358 Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji

 • bihepi

  Oceniono 6 razy 6

  "...Szacunek do osób nie może prowadzić do akceptacji ideologii LGBT+..."

  Szacunek dla rozumu nie może prowadzić do akceptacji ideologii rzymkatolskiej.

 • Antoni Grabowski

  Oceniono 10 razy 6

  Nikt nie może narzucać mi jak mam żyć, z kim się kolegowac, wybierać za mnie co sleszne co nie, a napewno nie jakiś jedraszewski, gadecki czy inny klecha. Od tego przewodnikiem jest polskie prawo nikt inny. Sami purpuraci niech rozlicza się za rzesze skrzywdzonych dzieci. Po prostu przestali być autorytet ami jak kiedyś. To zboczona mafia.

 • Giordano Bruno

  Oceniono 10 razy 6

  Komedia. Takie rzeczy mówi funkcjonariusz pedokościoła katolickiego. LOL

 • kenter85

  Oceniono 10 razy 6

  Czy te pajace mogły by się w końcu zamknąć?!

 • kotkluska2016

  Oceniono 5 razy 5

  pacjentów w purpurowych sukienkach trzeba leczyć, leczyć i jeszcze raz leczyć, a nie cytować

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX